Li-Fi Projesinin Prototipi Hazır

Ya Dünya’daki bütün lambalar aynı zamanda veri de transfer edebilselerdi? Harald Haas, aynen bu işi yapabilecek bir cihazı ilk kez TED Global’de gösteriyor.

LED’in ışığını titreştirerek, insan gözünün algılayabileceğinden çok hızlı bir şekilde, bir telsiz direğinden çok daha fazla veriyi transfer edebiliyor. Ve onu daha verimli, güvenli ve yaygın yapabiliyor.

2011 yılında, İskoçya’da TED tartışması sırasında, profesör Harald Haas’ın tanıttığı devrimci fikir; kablosuz internet sistemi Edinburg’daki Li-Ar-Ge Merkezi’nin Üniversitesi ve üniversite şirketi arasındaki iş birliği ile pureLİFİ Ltd, teorik aşamada ışık ile çalışan internet bağlantısı geliştirildi. Li-Fi prototip güneş paneli ile eşleştirilmiş bir LED ışık kaynağı, yüksek hız, güvenli veri transferi için tamamen işlevsel bir verici sistem olacak şekilde internet bağlantılarında güneş enerjisi kullanılacak. Li-Fi projesinin temel amacı, tek bir LED ampul ile daha hızlı ve modern erişilebilirlik sağlamak.

Prototype of the Li-Fi Project is Ready

What if all the lamps in the world were able to transfer data while providing light? Harald Haas is presenting such a device for the first time in TED Global. The concept is able to transfer data with the flicker of the light which is invisible for the human eye and it is able to transfer more data when compared to a radio mast. Which in return makes the system more efficient, safe and preferred widely.

Introduced by Prof. Harald Haas during a TED talk held in Scotland in 2011, this revolutionary idea has led to the theoretical development of internet connection using light under pureLiFi, LLC with the cooperation of Li-R&D Center located in Edinburg and the enterprise of the university. The prototype of Li-Fi is a LED light source integrated into a solar panel system and it will use solar energy for the fully functional transmission system offering high-speed, safe data transfer. The main purpose of the Li-Fi project is to offer high-speed and modern accessibility using just one LED light.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.