LED Kullanmak
Cadde Aydınlatma Görseli

Özet Bölümü

LED Nedir?

LED ışık saçan diyot anlamına gelir. Bu diyot, içerisinden elektrik akımı geçerken görünebilen ışık yayan yarı iletken bir özellik taşır ve farklı türde bir diyottur.

LED’ler hangi renk ışık yayarlar?

LED’lerin çoğu tek renklidir. Işığın rengi ışığın dalga boyuna göre değişir. Farklı yarı iletken maddelerden oluşan Ledler farklı dalga boylarında ışık yayarlar.

LED ışık dalga boyları 400 nanometreden 800 nanometreye kadar değişir.LED’lerde en çok tercih edilen renkler ise kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve beyazdır.

LED’ler geleneksel ampul ve floresan lambaların yerini alabilir mi?

Bu soruyu beş yıl önce sormuş olsaydınız uzmanlar dahi hayır diyeceklerdi.. 2011 yılında LED’ler pek çok farklı uygulamada gittikçe daha fazla kullanılmakta ve bu açıdan baktığımızda eski ampullerin yerini almaktadır.

Cep telefonu, hesap makinesi, LCD arka ışıklandırması, yılbaşı ve diğer tatillerde yapılan dekorasyon amaçlı aydınlatmalarda gün geçtikçe daha fazla LED kullanılmaktadır. Parlaklığı ve Lumen düzeyi her geçen gün artmakta ve kısa zaman içerisinde genel amaçlı aydınlatmalarda LED’ler, ampul ve floresanların yerini alacaklardır.

Normal Ampullerle Karşılaştırıldığında LED’lerin Avantajları Nelerdir?

Geleneksel ampul ve ışıklandırma sistemlerine göre LED’lerin farkları aşağıdaki gibidir.

• Daha az enerji tükettiğinden daha tasarrufludur
• Daha dayanıklıdır
• Isısız ışık yayar
• Hafif ve küçük olması
• Hızlı Aydınlatma
• Kolay kullanım

LED’’in avantajları hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

Geleneksel ampullerin yerine LED kullanarak paradan ve enerjiden tasarruf edebilirsiniz. Ampullerin ömrü yaklaşık 1.000 saatken normal bir LED’in ömrü yaklaşık olarak 50.000 saattir.

LED’ler çalışırken çok az ısı ürettiklerinden soğuk ışık yayarlar bu nedenle yangın gibi tehlikeleri düşününce LED’lerin normal ampullerden daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz.

Ampullerde ışığın ısıyla yayılmasını sağlayan liflerLED’lerde yoktur bunun yerine LED’in içerisinde bulunan farklı yarı iletken maddeler arasındaki enerji değişimi sayesinde ışık üretilir.

LED’ler genelikle katı saydam plastik maddelerle kaplanmıştır bu nedenle camla kaplanan normal ampul ve floresan lambalara göre daha sağlamdır.

Peki normal ampul ve floresan lambalarla karşılaştırıldığında Ledlerin dezavantajları nelerdir?

LED’lerin en büyük dezavantajı ilk satın alma maliyetlerinin yüksek oluşudur. Günümüzde, LED’ler geniş açı seçenekleri ve yüksek lumen güçleri ile ampul ve floresan lambaların ışığını verebilmektedir ve buradan çıkan ışık daha parlaktır.

Bu nedenle LED’ler genel amaçlı aydınlatmalarda kullanılabilir. Fakat unutmayın ki LED’ler diğer lambalara göre daha uzun ömürlü olduğundan uzun vadede kar etmiş olursunuz.

Şu anda piyasada mevcut bulunan LED’ler hangileridir?

LED’ler genel aydınlatmada tasarruf ve düşük bakım maliyetleriyle rakipsiz bir ürün olarak her geçen gün Pazar payını arttırmaktadır.

2020 yılında genel aydınlatmada kullanılacak ürünlerin %70’nin LED olacağı öngörülmektedir. Akkor Lambalar dünyada yasaklanmaya başladı. Led Ampuller bu konuda çok iyi bir alternatif olacaktır.

En popüler LED’ler dekorasyon amaçlı kullanılanlardır. Ledlerin bu alanda kullanılmaları da oldukça mantıklıdır çünkü dekoratif LED’ler %95 oranında tasarrufludur, daha uzun süre çalışır, daha sağlamdır ve elektrik çarpması, yangın gibi tehlikelere karşı daha güvenlidir. Bunun haricinde değiştirilebilir renklerdeki LED’ler, LED ip ışıkları ve daha fazlası piyasada bulunmaktadır.

LED ışık bantlarıyla diğer ampullerdeki ışık bantları arasında ne gibi farklar vardır?

Bu açıdan bakıldığında LED’ler daha güvenlidir. Herhangi bir ışık yanmasında ampullerin içerisindeki lifler kırılır bu nedenle tüm bant bozulur fakat böyle bir durumda LED’in yanan kısmı ışık vermeyi keser, diğer kısımlar ise normal şekilde çalışmaya devam eder.

Dizin halinde bağlı olan LED bantlarında daha iyi alternatifler var mıdır?

Evet, daha iyi seçenekler bulunmaktadır. Çeşitli LED bant ürünleri dizin halindeki Led bantlarından daha güvenlidir. Ledlerin bazıları banttan kopsa bile çalışmaya devam edecek olan farklı bantlara sahip olan Led aydınlatma ürünlerimiz bulunmaktadır.

Bazı renkteki LED’ler neden diğer Ledlerden daha pahalı?

Bunun sebebi farklı renklerdeki LED’lerin farklı yarı iletken maddelerden yapılmaları ve bu maddelerin fiyatlarının diğerlerine göre daha fazla olması. Diğer bir sebep ise üretim maliyetlerinin değişmesidir. Beyaz LED’ler en pahalı LED’dir çünkü kırmızı, yeşil ve mavi LED’ler bir araya gelerek beyaz LED’i oluştururlar.