Lightmaster-Gökay-Akkoyun-ile-Söyleşi-218x150

Lightmaster markası ile LED bazlı aydınlatma sistemleri geliştiren, üreten ve projelendiren ALE Teknoloji A.Ş. Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biridir.

Şirket, “Tüm geleneksek ışık kaynaklarını, maksimum verimlilik ve %80’e varan enerji tasarrufu sağlayan LED bazlı aydınlatma sistemleri ile değiştirmek” misyonuna paralel olarak müşterilerinin aydınlatma enerji ve bakım giderlerini azaltmakta, uzun ömürlü ve çevreci ışık kaynakları sunmaktadır.

Şirket temelleri, elektronik sektöründe 33 yıllık köklü bir geçmişten geliyor ve grup şirketleri son 7 yıldır teknoloji ve ürün geliştirme ve üretim yapıyor.

Satış, üretim, Ar-Ge ve tedarik yönetimi kadrosunun tamamına yakını mühendislerden oluşan şirketin Ar-Ge ve üretim tesisleri Istanbul Kağıthane’de. 2011 yılı itibari ile sağlıklı büyüyen Türkiye piyasasına öncelik veren şirket, 2011 yılı ortalarından sonra hayata geçireceği ihracat planının altyapısını şimdiden tamamlamış.

Ürün ve teknoloji geliştirme konusunda akademik kuruluşlarla ortak çalışmaları bulunan şirket, Ar-Ge’ye şirketin büyümesini destekleyecek en stratejik bileşen olarak bakıyor. Uzun vadeli hedeflerini sorduğumuz Satış ve Pazarlama Direktörü Gökay Akkoyun, “Geçtiğimiz yüzyıl aydınlatmada yabancı şirketlerin başarıları ile dolu.

Biz sadece Türkiye değil Dünya’da LED bazlı aydınlatma devriminin bayrağını en önde taşıyıp, Türkiye’yi aydınlatma kaynağı ithalatçısından, ürün ve teknoloji ihracatçısı durumuna getireceğiz” diyor.

LED aydınlatma sistemleri, teknolojinin son yıllarda ulaştığı verimlilik düzeyinin yanı sıra, 70,000 saate (24 saat çalışma şartlarında yaklaşık 7 yıl) varan ömrü, ortam ısısını artırıcı etkisinin diğer sistemlere göre az olması ve bakım maliyetinin olmayışından dolayı geleneksel (floresan, halojen, metal halide, vb) ışık kaynaklarının yerini hızla almaktadır. Lightmaster®, Türkiye’deki Ar-Ge ve üretim tesislerinde geliştirdiği ürünlerle Dünya pazarını ve uluslarası kalite standartlarını hedeflemektedir.

Nasıl Projelendiriliyor! Yatırım Geri Dönüş Süreleri Nedir?

Lightmaster® halihazırda birçok Türk ve uluslarası şirketi verimli LED aydınlatma ile tanıştıran şirket, öncelikle müşterilerinin aydınlatma ihtiyacını belirliyor ve projelendiriyor.

Elektrik ve makina mühendislerinden oluşan aydınlatma danışmanları fabrika, ofis, depo, AVM, mağaza, otel gibi ticari mekanlarda hedeflenen aydınlık seviyesini yerinde ölçümler ile belirledikten sonra, aydınlatma yazılımları yardımı ile geleneksek ışık kaynaklarının yerine kullanılması gereken LED sistemlerini belirliyor.

Daha sonra bu sistemlerin maliyet ve yatırım yatırım geri dönüş raporları hazırlanıyor. Müşteri talebine göre ürünlerin bir süre test ve ölçümlerinin yapılması da mümkün. 1-2 yıl gibi kısa bir sürede geri dönüşü sağlayan Lightmaster® ürünlerinin ömrü günde kullanılan saate göre 10 yılın üzerine çıkabiliyor.

Garanti ve Finans

Şirket ürünlerine 3 yıl ürün ve ürün sorumluluk garantisi vermesinin yanı sıra olarak ürün sigortasını da standart olarak sunuyor.

Lightmaster®’a geçmek isteyen şirketler, sistemin çevreci ve tasarruflu olduğu için düşük faizli kredilerden faydalanıp, ekstra bir yatırım maliyetine katlanmadan tasarruf etmeye başlıyor.

Kredi geri ödemesi artı tasarruflu aydınlatma faturası, Lightmaster® sistemine geçmeden önceki seviyelerde kalırken, tüm ödeme bir kaç yılda bitiyor, geri kalan yıllarda %80’e varan tasarruf sağlarken, uzun yıllar kullanacağı tasarruflu bir aydınlatma sistemi sahibi oluyor.

LED Sisteminin Diğer Artıları

Şirket ve kişilerin Lightmaster® aydınlatma sistemine geçmelerinin tek sebebi şüphesiz ki sadece enerji tasarrufu değil. Tasarım esnekliği, estetik, bakım maliyetinin olmayışı, bulunduğu ortama minimal ısı yayması, bina enerji sertifikası almak için avantaj teşkil etmesi, UV/IR ışını vermemesi, açıp kapamanın ömrünü etkilememesi ve dim edilebilmesi gibi özellikleri Lightmaster® sistemlerini farklı ve avantajlı kılıyor.

Rakipsiz Referans Listesi

Şirket, geçtiğimiz yıllarda Türkiye ve Dünya’nın önde gelen markalarını Lightmaster® verimli aydınlatma sistemleri ile tanıştırdı. Sanko Holding, Antalya Havaalanı, Corning, Vorne Kapı ve Pencere Sistemleri, Eczacıbaşı, İstikbal Mobilya, IDO, Bayer, Şişecam, Carrefour, Mc Donalds, City’s,Corio, Ülker, Nestle bu şirketlerden bazıları.

Örnek Olay

Sanko Holding projesinde yapılan tasarrufa değinmek gerekirse, Projede , 24 saat yanan 250 adet 400 W’lık metal Halide (ölçüm sonucu kayıplarla 455W ) 110 W’lık Lightmaster® Saver 110 ürüler ile değiştirildi.

Bu değişiklik, %75 tasarruf sağlayarak yıllık elektrik harcamasını 169,397 TL’ den 40,953TL’ye ye indirildi. Ürün ekonomik ömrü boyunca 1 milyon TL’den fazla tasarruf sağlarken işletmenin operasyonel giderleri ortadan kaldırarak 60 milyon kilo karbon salınımını da 60 milyon kg azaltmış olacaktır.

İşletme yapmış olduğu yatırırımı 2 yılın altında amorti ederken 3 yıl sınırsız garantili ile ürünlerimizi kullanmaya devam etmektedir.

Aydınlatma Pazarının ve Sektörünün Geleceği

Aydınlatma Pazarının büyümesi ile birlikte LED aydınlatma yapan birçok şirket ortaya çıkmaya başladı ve bunun sonucunda maalesef Türkiye’de büyüyen her sektörde yaşanan kalite problemleri yaşanıyor.

Hatalı geliştirilmiş ya da Uzak Doğu ülkelerinden ithal edilmiş ürünler, tasarruf yapmak için yola çıkan şirketlerin tam tersine para kaybetmesine sebep oluyor. Lightmaster® olarak standartlarının yeni oluşmakta olduğu bu sektörün müşterilerine LED bazlı aydınlatma armatürü seçerken aşağıdaki kriterleri dikkate almasını ve üreticiden bu konularla ilgili belge talep etmesini öneriyoruz:

LED Aydınlatma Projelerinde Kritik Başarı Faktörleri

  • LED seçimi: Uzun ürün ömrü sağlayan armatürlerin içinde kullanılabilecek LED markaları bir elin parmağını geçmiyor. Lightmaster® ürünlerinde sadece Amerikan menşeili CREE markası kullanılıyor. CREE LED verimliliği konusunda Dünya rekorunu elinde bulunduruyor.
  • Sürücü: LED sistemler 220V’u daha düşük akım ve potansiyel farkına dönüştüren sürücüler ihtiva eder. Bu sürücülerin ömrü, LED’in ömrüne paralel olmalı. Lightmaster® sürücüleri 5 sene üretici garantisi verebiliyor.
  • Optik tasarım: Lens ve reflektörler ışığın verimli ve sağlıklı kullanılması için olmazsa olmaz bileşenler. Bu konuda da bilimsel çalışmaları olan üreticiler tercih edilmeli.
  • Doğru mekanik dizayn ve soğutma tekniği: Doğru tasarım ürün ömrünü uzatırken, tersi durumlar kısaltabiliyor. Lightmaster® bu alanda akademik kurumlar ile ortak çalışmalar yürütmekte. Ürün garanti ve sigortası sağlayan üreticilerin denenmiş ürünleri tercih edilmeli.

Önümüzdeki yıllara bakacak olursak, Lightmaster® fabrikalardan AVM’lere, zincir mağazalardan depolara, ofislerden sokak aydınlatmasına kadar tüm alanlarda yenilikçi, verimli ve uzun ömürlü ürünleri ile hizmet vermeye devam edecek.

Şirket, bu yılın ortasında itibaren yurtdışı satış aktivitelerine hız vermekle birlikte, yurtiçindeki bayi kanalını geliştirecektir.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.