LED Teknolojiler İle Enerji Verimliliği

Elektrik masraflarını %80 oranında kısmaya yardımcı olan akıllı ampuller ve LED teknolojiler, Türkiye pazarında giderek yükseliş göstererek aydınlatma sektörüne katkı sağlıyor.Türkiye’de 20 yıl önce, 200 milyon Dolar’lık sermaye değeri ile küçük bir pazar olan aydınlatma sektörü, geçen süre içinde akıllı ampuller ve LED teknolojiler sayesinde 11 kat büyüyerek 2,5 milyar Dolar’ı aşan bir pazar haline gelmeyi başardı.

Dünyadaki Aydınlatma Sektörü

AGİD Başkanı Fahri Gök, Dünya’daki aydınlatma sektörüne bakıldığında, konut ve ticari aydınlatmanın yanı sıra akıllı aydınlatmaların daha çok görüldüğünü ve bu durumun pazarı daha da genişleterek, sektörün büyümesini sağladığını belirtti.

Aydınlatma Milli Komitesi Başkanı Prof. Dr. Rengin Ünver ise, diğer Dünya pazarlarında olduğu gibi Türkiye’de de akıllı ampul ve LED teknolojilerine dönüşümün başladığını ve Türk firmaların da diğer ülkeleri takip ettiğini ifade etti.

Dünya Aydınlatma Sektöründe Çin Tehdidi

2016 verilerine göre, sadece ihracat göze alındığında aydınlatma sektörünün dünya pazar payı 60 milyar Dolar’ı aşıyor. Bu ihracatın üçte ikisini tek başına yapan Çin, pazarı domine eden ülke olarak aydınlatma sektörünü büyük ölçüde tehdit ediyor.

İleri teknoloji ve hassas üretim gerektiren LED ampullerde bulunan chipler, maliyetin %30’unu oluşturuyor. Bu noktada sokakta bile satılan, ucuz ve kalitesiz, özellikle Uzak Doğu menşeli ürünler yerli sanayi karşısında önemli bir tehdit oluşturuyor. Bu konuda sınırlamalar olmasına rağmen uzmanlar daha fazla düzenlemenin gerekli olduğunu söylüyor.

LED Teknolojiler İle Enerji Tasarrufu Ne Kadar Mümkün?

Akıllı teknolojilerin en dikkat çekici noktası, konforlu aydınlatmayı sağlayarak enerji tasarrufunu mümkün kılıyor olması. AGİD Başkanı Gök, eğer doğru ürün seçilirse, sanayi ve konutta %40’dan %60’lara kadar enerji tasarrufu sağlanabileceğini belirtiyor.

Doğru Ürün İçin Tüketici Nelere Dikkat Etmeli?

Tüketicinin dikkat etmesi gereken hususlar, yerli ya da yabancı piyasada bilinen belli bir marka değeri aramak ve etiket değerlerini kontrol etmek. Eğer doğru ürün tercih edilmez ise, enerji tasarrufu sağlamak yerine bilakis daha çok elektrik harcanabilir.

Türkiye’nin Gelecek Planları

Türkiye’de bulunan 6 milyon sokak lambasının, 2,5 milyonunu kapsayan LED lambalarına dönüşüm projesiyle, 1 milyar Lira tasarruf sağlanması hedefleniyor. Bu proje, enerji verimliliğinin yanı sıra makro üretime geçiş için de oldukça önemli bir anlam ifade ediyor.

Ayrıca, Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü arttırmak adına, Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından yapılan ve sektördeki üreticiler ile kullanıcıları bir araya getiren fuar ve sergiler de Türkiye’nin aydınlatma sektöründeki gelecekteki yeri için büyük önem arz ediyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.