LED Sokak Aydınlatmaları Üzerinde Kamaşma Önleyiciler Kullanılmalı

İngiltere’de bir şehir Northampton, Ekim ayında tüm sokak lambalarını LED’ler ile değiştirmeyi planlıyor. Şehir yetkilileri LED aydınlatmaların ışık yoğunluğuyla ilgili kaygılı.

Safelight Skylight Northampton, AMA, IDA ve IES tek bir görüş etrafında toplandı; yoğun ışığı kontrol altına alabilmek için LED sokak aydınlatmaları üzerinde kamaşma önleyiciler kullanılmalı.

İngiltere’de bir şehir Northampton, Ekim ayında tüm sokak lambalarını LED’ler ile değiştirmeyi planlıyor. Şehir yetkilileri, LED sokak aydınlatmalarının muazzam miktarda enerji tasarrufu sağlayacağını belirtiyor.

Ancak, yetkililer LED aydınlatmaların ışık yoğunluğuyla ilgili kaygılı. Safelight Skylight Northampton, AMA, IDA ve IES tek bir görüş etrafında toplandı; yoğun ışığı kontrol altına alabilmek için LED sokak aydınlatmaları üzerinde kamaşma önleyiciler kullanılmalı.

LED sokak aydınlatmaları özellikle aşırı parlama yaratmaları sebebiyle sürücülerin görme yetisinde düşmeye yol açtığı biliniyor. Safelight Skylight Northampton isimli yerel bir grup sürücü, yaya ve çevreyi korumak için tüm LED sokak aydınlatmaları üzerine kamaşma önleyiciler yerleştirilmesini önerdi.

Kamaşma Önleyici

Kamaşma kalkanları gece körlüğünü önleyerek güvenliğin sağlanmasını yardımcı oluyor. Bu kalkanlar aynı zamanda yayaların kaza ve suçlara karşı güvende kalmasını sağlıyor. Buna ek olarak, güçlü LED ışıklar üzerine yerleştirilen kamaşma önleyiciler ışık kirliliğini azaltarak, yıldızların ve gökyüzünün bölge sakinleri tarafından daha iyi görülmesini sağlıyor.

Kamaşma kalkanları, parlak LED ışıklardan olumsuz etkilenen uyku düzenin de korunmasını sağlayarak insanlar için daha sağlıklı koşullar sunmaya katkıda bulunabilir.

Safelight Skylight Northampton’nın yanında American Medical Association (AMA), International Dark-Sky Association ve Illuminating Engineering Society de LED’lerin zararlı parlak ışıklarına karşı korunmak için kamaşma kalkanlarını öneriyor. Kamaşma kalkanlarının LED aydınlatmalara eklenmesi %7 gibi bir ek maliyet getiriyor. Ancak Safelight Skylight Northampton grubuna göre, güvenliğimiz ve yaşamlarımız söz konusu olduğunda bu maliyet büyük bir mesele değil.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.