LED Lambaların Dim Edilmesi Ve Doğru Dimmer Seçimi

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda çok farklı LED türleri girmiş olup ve zaman içerisinde LED lerin kullanımı giderek artmıştır. Sektörde hali hazırda akkor halojen gibi aydınlatmalar yaygın olup bununla doğru orantılı olarak sektördeki dimmerler de bu tip aydınlatmalar ile genellikle sorunsuz çalışır.

LED dim edilmeside aşağıdaki iki kritere bağlıdır.Mutlaka bu iki şarttında sağlanması gereklidir.

Doğru Yüke Doğru Dimmer Seçilmesi

Bilindiği üzere piyasada çok farklı lamba veya armatür türü bulunmakta olup hepsi kendi içerisinde farklı teknoloji ve çalışma prensibine sahiptir.

Dimmer üreticisi firmalar dimmerlerin hangi lamba veya armatür türlerine uygun olduğunu gerek kataloglarında gerekse de kullanma kılavuzlarında belirtmektedir. Özetle bir dimmer seçimi yaparken kullandığınız aydınlatmanın ne tür bir aydınlatma ürünü( örnek halojen lamba, elektronik trafolu lamba vb., LED ) olduğunu bilmemiz gerekmekte olup buna göre o aydınlatma ürününe uygun bir dimmer seçmek gerekir.

Çok yaygın yapılan hataların başında yukarıda bahsettiğim konu gelmektedir.Genelde satıcılar ve son kullanıcılar ticari yönden daha ucuz olan dimmer modellerine yöneldikleri için kullandıkları aydınlatma türü ile dimmerin uyumsuzluk sorunu yaşanıyor.

Sonuç olarak bir dimmer ihtiyacında kullandığınız aydınlatmaya uygun dimmeri talep edin. LED dim edilmesi istendiği durumlarda mutlaka ürünün LED ler için uygun olduğunun tespitinin yapılması gereklidir.

Dimmere Bağlanabilecek Maksimum Güç Değeri

Dikkat edilmesi gereken ikinci önemli nokta da dimmer üzerine bağlanacak toplam aydınlatma gücü değeridir. Üretici firmalar ürettikleri dimmerler için taşıyabileceği maksimum ve minumum güç değerlerini belirtmektedirler. Bu bağlamda dimmeri bağlayacağınız hattın toplam gücü dimmerin taşıyabileceği maksimum güç değerinin üstü veya altında olmamalıdır.

Örnek verecek olursak üretici firma tarafından taşıyabileceği maksimum güç değeri 400W minimum 50W olarak deklare edilen bir dimmere bağlanacak toplam güç değeri 400W değerini aşmamalıdır ayrıca 50W altında kalmamalıdır.

LED lerdeki en büyük problem minimum değerin altında tüketim olmasıdır bilindiği üzere LED lerin en belirgin ayırıcı özelliği düşük tüketim değerlerine sahip olmasıdır. Bu düşük tüketimleri bazı durumlarda dim edilmemesi gibi sorunlara yol açabilir. Böyle bir sorunun yüksek tüketim değerine sahip ikinci bir aydınlatmayı hatta eklemek sureti ile giderebiliriz.

Sonuç olarak yukarıda bahsi geçen iki noktaya da ayrı ayrı dikkat edilmesi ve uyulması gerekir.

Süleyman ÖZDAL
Legrand Elektrik San. A.Ş.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.