LED Işığın Kullanımı Gıda Zehirlenmelerini Önleyebilir

Mavi LED ışığı altında gıda zehirlenmesine yol açan Escherichia Coli ve Salmonella Typhimurium bakterilerinin büyük oranda azaldığını fark eden araştırmacılar, daha çok bakteri tipini hedefleyen ve daha etkin dezenfektasyon sağlayan yeni bir yöntemin peşinde.

Singapur Ulusal Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Yuk mavi LED ışığın pek çok bakteri türü üzerinde etkili olduğunu gösteren bir araştırmaya imza attı. Yapılan araştırmaya göre mavi LED ışığı altında e.coli olarak bilinen Escherichia Coli ve Salmonella Typhimurium gibi genellikle gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerin sayısında önemli miktarda azalma olduğu görüldü.

Bu da demek oluyor ki mavi LED ışığı altında bekleyen besinler üzerinde e.coli ve s.typhimurium bakterilerinin çoğalması engellenecek ve gıda zehirlenmesi bu şekilde önlenebilecek.

Gıda zehirlenmesi öldürücü etkileri de olabilen dikkat edilmediğinde pek çok yerde ve gıdada rastlanılabilen ve genellikle bu iki bakterinin yol açtığı, sürekli kusma ve ishal ile kendisini belli eden bir rahatsızlıktır. Bunu önleyebilmek için gıdaları düzgün bir şekilde üretmek, taşımak ve saklamak gerekiyor.

Önceki çalışmalarıyla LED’ler sayesinde asidik ve soğuk ortamlarda meyve ve sebzelerin koruyucu kimyasallara ihtiyaç olmadan korunabilmesinin mümkün olabileceğini belirten Dr.Yuk yeni araştırmasında bakteri fotosentetizeri olarak kullandığı amalgam ile daha etkili bir şekilde bakterilerin yok olduğunu belirtti.

Republic Polytechnic’s School of Applied Science’ın Müdürü Ritu Bhalla ise çalışmanın pratik ve kullanışlı olduğunu söyleyerek, mavi ışık ile bakterilerin yok edilmesinin verimliliği üzerine daha çok çalışmaları gerektiğini ve bakteri kapsamının da arttırılarak; insanların kafasının tamamen rahat bir şekilde, yemeğin sadece tadını düşünerek tüketeceği günlerin geleceğini ifade etti.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.