led-aydinlatmanin-gelistirilmesindeki-en-onemli-isim-nick-holonyak-jr-oldu

Aydınlatma konusunda ünlü bir yenilikçi olan Nick Holonyak Jr., 18 Eylül’de Urbana, Illinois’de hayatını kaybetti. Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign profesörü 93 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Holonyak, şu anda dünya çapında tüm ampullerde, cihaz ekranlarında ve lazerlerde yaygın olarak kullanılan ilk pratik görünür spektrumlu LED’in geliştirilmesiyle tanınıyordu. Yarı iletken malzemelerde ilk araştırmacılardan biri ve optoelektronik (elektriği ışığa veya tam tersine dönüştüren cihazlar) alanında öncü olan Holonyak, ayrıca ev tipi dimmer anahtarları, CD ve DVD oynatıcıları çalıştıran lazerler, fiber optik iletişim hatlarındaki teknolojilere de katkıda bulunmuştu.

2002’de “Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası” ile George W. Bush ve 1990’da “Ulusal Bilim Madalyası” ile George HW Bush olmak üzere Amerika Başkanı tarafından 2 kez bölgede ulusun en üretken mucitlerinden biri olarak katkılarından dolayı ödüllendirilen Holonyak, 3 Kasım 1928’de Illinois, Zeigler’de doğmuştu.

ilk-isik-yayan-diyotu-dunyaya-gosteren-nick-holonyak-jr

Göçmen bir kömür madencisinin oğlu olarak, ailesinde yüksek öğrenim gören ilk kişi olmadan önce, Illinois Merkez Demiryolu’nda çalışan Holonyak; lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini Illinois’de aldı.

Daha sonra 1963’te University of Illinois fakültesine katılmadan önce, ABD Ordusu Sinyal Birlikleri ve General Electric için çalıştı.

9 Ekim 1962’de General Electric’te çalışırken Holonyak, ilk görünür ışık yayan diyotu gösterdi. Kızılötesi LED’ler daha önce galyum arsenit malzemesinden yapılmışken, Holonyak görünür bir kırmızı ışık yayan LED’i yapmak için galyum arsenit fosfit kristalleri ortaya koydu. 2012’de verdiği bir röportajda “İyi ki bir mühendis oldum, kimyager değil. Onlara LED’imi göstermeye gittiğimde, General Elektric’teki tüm kimyagerler,  “Bunu yapamazsın. Kimyager olsaydın, bunun işe yaramayacağını bilirdin.” dediler.” açıklamasını yapan Holonyak, kimyagerlere “Şey, az önce yaptım ve görüyorum ki işe yarıyor!” cevabını verdiğini anlatmıştı.

nick-holonyak-jr-led-aydinlatmanin-gelistirilmesine-buyuk-katki-sagladi

Holonyak, University of Illinois’de elektrik, bilgisayar mühendisliği ve fizik alanında John Bardeen Kürsüsü’nü yönetti.

Bardeen’in ilk yüksek lisans öğrencisiydi, doktorasını 1954’te Illinois’de aldı ve 1991’de Bardeen’in ölümüne kadar iki kez Nobel ödüllü Bardeen ile yakın çalıştı. 1977’de Holonyak ve öğrencileri, bugünkü ilk kuantum kuyusu lazeri icat ettiler.

Kuantam kuyusu lazer günümüzde fiber optiklerde, CD ve DVD oynatıcılarda ve tıbbi teşhis cihazlarında kullanılıyor.

Daha yakın geçmişte Holonyak, galyum arsenit çipleri içinde ışığı bükmek için bir teknik geliştirdi. Bu, bilgisayar çiplerinin bilgiyi elektrik yerine ışıkla iletmesine izin veren bir gelişme idi.

Holonyak, Illinois profesörü Milton Feng ile birlikte, yeni nesil yüksek hızlı iletişim teknolojilerini mümkün kılabilecek hem ışık hem de elektrik çıkışlarına sahip bir transistör olan transistör lazerini geliştirdi.

Şansölye Robert J. Jones, Holonyak’ın ölümü üzerine “Kelimenin tam anlamıyla herkesi dünyayı başka ve daha iyi bir şekilde görmeye yönlendiren, Illinois ailemizin efsanevi bir üyesini kaybettik” açıklamalarında bulundu.

Holonyak’ın başarılar ile dolu hayatında kazandığı çok sayıda ödüller arasında; Queen Elizabeth Mühendislik Ödülü (2021), Ulusal Mühendislik Akademisi Draper Ödülü (2015), Lemelson-MIT Ödülü (2004), Rusya’dan Küresel Enerji Ödülü (2003), Elektrik ve Elektronik Enstitüsü, Mühendisler Onur Madalyası (2003), Japonya Ödülü (1995), Ulusal Bilimler Akademisi Bilimin Endüstriyel Uygulaması Ödülü (1993) ve Optik Topluluğun Charles Hard Townes Ödülü (1992) yer alıyor.

Bu içerikteki bazı bilgiler, University of Illinois’in resmi sitesinden alınmıştır.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.