kurumlarda-akilli-ve-siki-calisma (1)

Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi sağlamak ve işinizin ve kariyerinizin gelişmesine yardımcı olmak için üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak çağımızın en büyük zorluklarındandır. Son iki yıl, pandemi ile birlikte presenteeism (işte varolmama sorunu) ve üretkenlik konusundaki birçok algı ve tutumu önemli ölçüde değiştirdi. Bu tam bir kültür değişikliği. Çoğu insanın evden çalışması ve sanal olarak online üzerinden toplantılara katılmasıyla bildiğimiz dünya daha da dijitalleşti.

Bununla birlikte, 2022 için en önemli öğrenmelerden biri, iş yönetimi ve kariyeriniz söz konusu olduğunda, mesele ona ne kadar zaman ayırdığınız değil, o zamanı nasıl kullandığınızdır. Peki, nasıl sıkı ve akıllı çalışırsınız?

kaynaklarinizi-disaridan-temin-edin (1)

Zaman Yönetimi

Görevlerin ne kadar sürdüğünü bilmek ve bunları yapmak için zaman bulmak, özellikle kariyerinizi daha yüksek liderlik rollerine ilerletmek istiyorsanız, ustalaşmaya değer bir üst beceridir. E-postaları yanıtlamaktan daha önemli projelere kadar belirli görevlerin ne kadar sürdüğünden emin değilseniz, bir hafta boyunca kendinizi izleyin ve not alın.

Neyle uğraştığınızı öğrendikten sonra, etkili bir şekilde zaman engelleyebilirsiniz. Her görevi bir zaman dilimi olarak takviminize koyun ve işi ayrılan zaman diliminde yapmayı hedefleyin. Bu araç, daha uzun görevlere konsantre olmanıza ve ertelemeye veya acil olmayan yöneticilere kapılmanıza yardımcı olur, böylece değerli zamanınızı daha verimli hale getirir.

Zamanınızı etkin bir şekilde yönetebilmek, çalışma saatlerinizin dışında dinlenmek için size daha fazla zaman tanıyacak ve stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynaklarınızı Dışarıdan Temin Edin

Hepsini yapmak için zamanın yok mu? Sorun değil, yapabilecek birini bulun. İmkânınız ve bütçeniz varsa, bir ajansla çalışmak işinizde büyük bir fark yaratabilir. Örneğin, video içeriği, özellikle sosyal medyada pazarlamanın önemli bir parçası haline geldi. Şirketler milyonlarca başka hesapla rekabet ediyor, bu nedenle başarılı bir pazarlama stratejisi için en kaliteli, ilgi çekici içerik öncelik listenizde yüksek olmalıdır. Görevleri başkalarına, özellikle de sizin yapabileceğinizden daha iyi bir iş çıkaracak uzmanlara dış kaynak sağlamakta utanılacak bir şey yok.

“Derin Çalışmaya” Girin

Derin çalışma, Profesör Cal Newport tarafından geliştirilen odaklanma ve üretkenlik için yeni süper güçtür. Derin çalışma, dikkatiniz dağılmadan odaklanma yeteneğinizle, belirli bir süre boyunca konsantrasyonunuzu geri kazanmanızla ilgilidir.

Newport’un tanımına göre, derin çalışma şudur: “Bilişsel yeteneklerinizin sınırlarını zorlayan, dikkat dağıtıcı olmayan bir konsantrasyon durumunda gerçekleştirilen profesyonel etkinlik. Bu çabalar yeni değer yaratır, becerilerinizi geliştirir ve tekrarlanması zordur.”En iyi nasıl çalıştığınızı düşünün, telefonunuzdaki ve dizüstünüzdeki tüm bildirimleri sessize alarak çevrenizdeki tüm dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırın ve kendinize karşı katı olun.

Sıkı ve akıllıca çalışmak sadece daha fazlasını yapmakla ilgili değildir; iş-yaşam dengenizden veya işinizden ödün vermeden işinizi elinizden gelenin en iyisini yapmakla ilgilidir.

Görüşmek dileğiyle…