KSG Makina ve ALM Güçlerini Birleştirdi
KSG Makina ve ALM Güçlerini Birleştirdi

Türkiye’nin lider çelik ekipmanları üreticisi ve ihracatçısı KSG Makina ile Avrupa’nın nükleer alanında lider tedarikçilerinden Les Ateliers de la Meuse (ALM) iş birliği anlaşması imzaladı. Anlaşmanın detayları ilk kez 5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı’nda açıklandı

Enerji, savunma, otomotiv ve iş makinaları sektörlerine çelik ekipman ve bileşenleri sağlayan KSG Makina, Belçika’da kökleri 16. yüzyıla uzanan ve 1835 yılında kurulmuş nükleer, medikal, yenilenebilir enerji sektörlerinin lider tedarikçisi Les Ateliers de la Meuse (ALM) ile güçlerini birleştirdi. KSG Makina’nın nükleer alanında önemli bir tedarikçi olmasının önünü açan anlaşma, 6 Mart 2018 tarihinde 5. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı’nda imzalandı.

KSG ve ALM bu stratejik iş birliğiyle Türkiye, Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Çin, Hindistan, Brezilya ve Rusya’daki nükleer santral projeleri için birlikte çalışacaklar.

“Nükleer, uzay ve savunma sanayide ihracatçı olacağız”

Türkiye’nin nükleer alanında önemli ihracatçılarından biri olma hedefiyle bu iş birliğine imza attıklarını belirten KSG Makina Yönetim Kurulu Üyesi Dr. O. Şener Sezgin, anlaşmayla birlikte iki şirketin çalışanları arasında bilgi ve uzmanlıkların aktarılacağını ifade etti. Sezgin, iki şirketin nükleer, uzay, otomasyon, savunma, enerji ve petrokimya sektörlerindeki varlıklarını bu iş birliğiyle daha da güçlendirip artıracağını vurguladı.

Yeni sektörlere birlikte girecekler

Gaz, biyokütle, kriyojenik ve atık yönetimi gibi yeni sektörlere de açılmakta olan ALM şirketinin Genel Müdürü Jeremie Havart, KSG Makina ile nükleer enerji başta olmak üzere birçok sektörde iş birliği yapmak için güçlerini birleştirdiklerini söyledi. En üst düzeyde performans ve güvenliğin öncelikleri olacağını bildiren Havart, ele alacakları projelerde inovatif bakış açısıyla özel çözümler sunacaklarının altını çizdi. Havart, KSG Makina ile yapacakları işbirliğinde Nükleer Enerji sektörü ile birlikte pek çok sektöre de girileceğini duyurdu.