kolaboratif-robot-teknolojisi-zanaatkarligi-guclendiriyor

Gelişen robot teknolojisinin zanaatkarlığı ortadan kaldıracağı endişesi kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, endişenin aksine insan dokunuşunun izlerini taşıyan ürünlerin ilgi gördüğünü açıklıyor

Gelişen teknolojilerin yapay zeka üzerine kurulan bir otomasyon teknolojisine doğru ilerlemesi, bu teknolojilerin emekçi-zanaatlerin yerini alacağı endişesini de beraberinde getiriyor.

Bu durum kamuoyunda yoğun olarak tartışılırken, endişenin aksine yapılan araştırmalar ve uygulama örnekleri, zanaatkarlığın varlığını sürdüreceğini ortaya koyuyor. Robot teknolojisinde iş birliğine dayalı cobot’larıyla öne çıkan Universal Robots’un Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, insan dokunuşunun izlerini taşıyan ürünlerin hiç olmadığı kadar ilgi gördüğünü belirtiyor.

kolaboratif-robot-teknolojisi-zanaatkarligi-guclendiriyor-gorsel

Yaratıcılık, eleştirel düşünme ve duygusal zeka önemli olacak

Dünya Ekonomi Forumu 2015-2020 İş Raporu’na göre; gelecekte karmaşık problem çözümü, yaratıcılık, bilişsel esneklik, eleştirel düşünme ve duygusal zeka gibi becerilerde yetkinliğin önemli olacağını belirten Gök, “Üretim süreçlerinin değişime uğrayarak esnek bir hale gelmesi, müşteri talebinin kişiye özel ürünlere, çözümlere doğru hareket etmesi, çalışanları da bu yapıya adapte etmeye ve yeni beceriler geliştirmeye teşvik ediyor. Örneğin; el yapımı içeceklerden, kişiye özgü hazırlanan lüks ürünlere kadar, insan dokunuşunun belirgin izlerini taşıyan ürünler daha önce hiç olmadığı kadar ilgi görüyor” dedi.

İnsani dokunuşun geri dönüşü

Üretim süreçlerindeki değişimin tüketici eğilimlerini etkilediğini ifade eden Gök, “Tüketici eğilimleri, gün geçtikçe takip etmesi zorlu bir yola giriyor. Tüketici eğilimlerindeki bu yöneliş, insanın üretim sürecinde ortaya koyduğu katma değerin de önemini artırıyor.

İnsani dokunuşun geri dönüşü olarak yorumlanabilecek bu tüketici eğilimlerini anlayan ve bu eğilimlere cevap verebilen şirketler ayakta kalıyor. Bu açıdan insanla iş birliğine dayalı kolaboratif robot teknolojisiyle tüketici eğilimlerini karşılamak ve sektöründe fark yaratabilmek mümkün hale geliyor” diye