kirac-elektrik-kirkinci-yilinda-ihracatinin-satislardaki-payini-yuzde-otuzbese-cikaracak

Ülkemizin ihracatı hızla büyürken, farklı sektörlerden şirketler de yeni pazar arayışlarıyla yurt dışı gelirlerini büyütmek için çalışıyor. Yeşil enerji alanında yatırımlar yapan Eskişehir merkezli Kıraç Elektrik,  40. yılında ihracatın satışlarındaki payını %35’e çıkarmayı hedefliyor.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmalara rağmen ülkemizin ihracat rakamları zirveyi zorluyor. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre 2021’deki ihracatımızın bir önceki yıla göre %32,85 artarak 225,3 milyar dolara ulaştığı görülüyor.

“40. yılımızı kutladığımız 2022 yılında, yurt dışı satışların ciromuzdaki payını, %35’lere çıkarmayı hedefliyoruz” diyen Kıraç Elektrik Genel Müdürü Can Kıraç, şu bilgileri verdi:

Can Kıraç
Kıraç Elektrik Genel Müdürü Can Kıraç

“Elektrik piyasasında söz sahibi olmak amacıyla 1982’de kurulan Kıraç Group, bugün 9 şirketiyle 4 farklı sektörde 46 ülkede faaliyet gösteriyor. Grubun lokomotifi konumundaki Kıraç Elektrik, Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, sürdürülebilir enerji yatırımlarıyla da başta ülke ekonomisi olmak üzere, temsil ettiği global markaların ve alt şirketlerimizin ihracatına katkıda bulunuyor.”

Yeşil Enerji Yatırımı Yapıyor

Merkezi Almanya’da bulunan IDEE’nin (Uluslararası Elektrikli Ekipman Distribütörleri) Türkiye’deki tek üyesi ve partneri olduklarını söyleyen Can Kıraç, “İhracata büyük önem veriyoruz ve Avrupa’daki bilinirliğimizi artırmak için sağlam adımlarla ilerliyoruz”. Ar-Ge çalışmalarımızı, doğaya sorumluluklarımızın farkındalığıyla karbondan arınma stratejileriyle destekliyoruz. Yeşil enerji alanında yatırımlar yaparak ülkemizde kurduğumuz 100 MW’lık güneş enerji santralinin yanı sıra elektrikli araba ve şarj istasyonları gibi alanlarda da girişimler geliştiriyoruz.

Bu konularda destek almak isteyen tüm müşterilerimize de ürün ve mühendislik hizmetleri sunuyoruz. Hem ülke ekonomimize katkıda bulunmaktan hem  de sürdürülebilir bir dünya için birlikte yol almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Yeni Pazar Arayışları Sürüyor

Kıraç Elektrik Genel Müdürü Can Kıraç, “1982’de Kıraç Group bünyesinde ticarete atılmamızın ardından şirketimizin 40. yılında hem ulusal hem de uluslararası faaliyetlerimize Eskişehir merkezli olarak devam ediyoruz.

Teknik ve mühendislik altyapımızı, yaygın sektör ve dağıtım kanallarımızın gücünü dijital dönüşüm yatırımlarıyla daha da kuvvetlendirdik.

Enerjiden kablolamaya, aydınlatmadan bağlantı ekipmanlarına kadar birçok alanda müşterilerimizin taleplerini profesyonel çözüm ve 80 bin farklı referansla sektöründe öncü  30 büyük markanın ana bayisi olarak geniş bir ürün yelpazesiyle karşılıyoruz. Avrupa ve Asya’da 10 ülkede bulunan satış ofislerimiz ve üretim tesislerimizle ihracat gerçekleştirdiğimiz 28 ülkenin yanı sıra yeni pazarların arayışına devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.