kevork-benlioglu-misir-electricx-fuari-2018-bulten

17-19 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen Fuarı sonrası, elektrik ve aydınlatma sektörüne yönelik gözlemlerimi ve birkaç genel bilgiyi kısaca paylaşmak istiyorum;

Pazarda aranan ürünlerin başında; kablolar, jeneratörler, motorlar, orta ve yüksek gerilim transformatörleri, elektrik panoları, elektrik tesisat malzemeleri, anahtarlar, prizler, lambalar, akım/gerilim ısı ölçü aletleri, koruma, kontrol ve bağlantı ürünleri geliyor.

Mısır; Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alan Güney Afrika’dan sonra 2. ve Arap ülkeleri içinde Suudi Arabistan ve BAE’nin ardından 3. büyük ekonomi. ve aynı zamanda Afrika kıtasında Güney Afrika’dan sonra ikinci büyük ekonomi .

Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alıyor ve tarihi yapısı nedeniyle dünyanın en çok tanınan ülkelerinden birisi. Kuzeyde İskenderiye önemli ticaret şehirlerinin başında. Resmii dil olarak Arapça ve İngilizce kullanılmakatadır. 1TL 3.30 Mısır Pound’una denk gelmektedir.

Ülkemiz ile Mısır arasında serbest ticaret anlaşması var ve bu sayede ürünlerimiz gümrüksüz olarak EUR-1 sertifikası ile pazara giriyor. Buna karşılık Çin menşeili ürünlere % 60’lara varan oranlarda gümrük vergisi söz konusu.

Bu durum Türk Malı ürünlerde fiyat avantajı sağlıyor.Mısır’a satılan Türk Malı ürünler kalitesi dolayısısıyla Çin menşeili ürünlere,  daha düşük fiyatları dolayısıyla Avrupa menşeili ürünlere karşı rekabet sağlıyor. Bu nedenle pazarda Türk Malı ürünler kaliteli, uygun fiyatlı ürünler olarak görülüyor.

Bu avantajlara rağmen Mısır’a hemen ihracat yapmak kolay değil. Mısır’a ihracat yapmak isteyen firmaların Mısır İhracat ve İthalat Kontrol idaresi bünyesinde oluşturulan bir kayıt sistemine kayıt olma zorunluluğu var ve bu süreç bir yılı bulabiliyor.

Bir problemde vize sürecinde yaşanıyor; 45 yaş üstü bir hafta içerisinde vize alırken 45 yaş altı için bu süre 2 aya kadar çıkabiliyor.

Aynı boylamda olmamıza rağmen kış saati uygulaması dolayısıyla kasım ayında aramızda 1 saatlik fark vardı. THY’nin günde bir kaç seferi var ve yolcuların çoğu İstanbul’u aktarma merkezi olarak kullanıyor. İstanbul’dan uçuş süresi 2 saat 15 dakika civarında.

Son bir not: Türk olduğunuzu anlayan bir Mısırlının refleks cümlesi ‘Hasan Şaş, yavaş yavaş’ 🙂

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.