kazan-soda-ankara-haber-gorseli-2m-kablo

Resmi açılışı 15.01.2018 tarihinde gerçekleştirilen Kazan Soda Elektrik Üretim AŞ .  soda külü üretimi tesislerinde 2M Kablo enstrümantasyon, kumanda ve kontrol kabloları kullanıldı.

2M Kablo, 5 kıtada 73’den fazla ülkede hayata geçirilen önemli projelerin en çok tercih edilen Türk markalarından biridir. Kuruluşundan çok kısa bir süre sonra birçok ülkeye ihracat yapmaya başlayan 2M Kablo yine ülkemizin en fazla ülkeye ihracı sağlanacak ürün gamı olarak nitelendirilen bu projesinin de enstrümantasyon, kumanda ve kontrol kablolarını tedarik etti. İhracatını her geçen yıl geliştiren 2M Kablo, ülkemizin cari açığını azaltacak bu projeye ürünleri ile katkı sağlamanın haklı gururunu yaşamakta.

Açılışı 15 Ocak 2018 gerçekleşen Kazan Soda Elektrik Üretim Tesisleri, 1998 yılında Ankara’nın Kahramankazan ve Sincan ilçe sınırları içerisinde keşfedilen trona cevherini çıkarmak, işletmek ve ekonomiye kazandırmak amacıyla kuruldu. İnşasına, 11 Şubat 2011 tarihinde başlanılan Kazan Soda Elektrik Üretim Tesisleri tam kapasite ile üretime geçiyor.

Avrupa’nın en büyük doğal Ağır Soda Külü ve Sodyum Bikarbonat üreticisi olması planlanan Kazan Soda Elektrik Üretim tesisi Ankara’nın kuzeybatısında, Ciner Grubu’nun, 1.5 milyar dolarlık yatırımı ile inşa edilmiştir. Kazan Soda Elektrik Üretim AŞ dünyadaki ticaret hacmi 15 milyar dolar olan ve en fazla ticareti yapılan onuncu kimyasal olarak nitelendirilen soda külünün üretimini gerçekleştirecek.

Kazan Soda Electricity Generation Inc. Prefers

2M Cable Products For Its Plant

Officially opened for business on 15 Jan 2018, soda ash production plant of Kazan Soda Electricity Generation Inc. is equipped with instrumentation, operating and control cables provided by 2M Cable. 2M Cable is one of the go-to brands from Turkey for important projects held in more than 73 countries on 5 continents.

Having been exporting to many countries since it was established, 2M Cable was designated as the sole supplier of instrumentation, operating and control cables used in this important project to operate in a product range which is expected to be exported to many countries. With export numbers increasing every other year, 2M Cable is proud to contribute in this project with its products which will narrow the current account deficit.

Became operational with a grand opening on 15 Jan 2018, manufacturing plant of Kazan Soda Electricity Generation Inc. was built with the aim to extract, process and monetize soda ash which was discovered in Kahramankazan and Sincan, Ankara. It was 11 Feb 2011 when the groundbreaking of the manufacturing plant was made and now it will be operating at full capacity.

Intended to become the largest Heavy Soda Ash and sodium bicarbonate manufacturer, Kazan Soda Electricity Generation plant is built in Northwest Ankara with $1.5 bln investment of Ciner Group. Kazan Soda Electricity Generation Inc. will be producing soda ash, the tenth most traded chemical in the world with a total trade volume of $15 bln.

Kazan Soda is aiming to employ a total number of 2,200 people with the soda ash manufacturing plant designed at a production capacity of 2.7 mln tons. Owner of Turkey’s largest cogeneration plant with 380 MWe and 400 tons steam production capacity, and the world’s largest solution mining, soda ash manufacturing plant, Kazan Soda Electricity Generation Inc. will be exporting 100% of its production.

Expected to supply approximately 14% of the world’s natural soda ash demand, Kazan Soda Electricity Generation Inc. will play an important role in narrowing the current account deficit of Turkey with domestic production.

Heavily used in several sectors such as glass production and baking soda production, Heavy Soda Ash (Sodium Carbonate) and Sodium Bicarbonate are being exported to many states in the world, especially the European countries, which in return contribute to the national economy

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.