karisik-durum

Değerli sektörüm dostları Aralık ayından merhaba, yaşanılan bir deprem ardından bıraktığı üzücü tablolar hepimizi bir kez daha derinden yıktı geçti.

Kaybedilen canlara rahmet, yaralı kardeşlerimize geçmiş olsun diyorum. Ayrıca bu konuda çok  konuşulacak o kadar çok şey var ki.

Değerli dostlarım, Pandemi’nin gittikçe arttığını gösteren tablolar her geçen gün endişelerimizi  arttırmakla beraber, her yazımda ifade ettiğim gibi yapılması gereken tüm önlemlerin alınmasına devam etmemiz hem kendimiz, hem de başkaları için bir sorumluluk olduğunu unutmayalım.

Rehavet ile gelen sorunlarla karşı karşıya olacağımız bir dönem ne yazık ki tekrar karşımıza çıkıyor. Böyle bir durum sağlığımız ve ekonomimiz yönünden içinden çıkılmaz sonuçları beraberinde getirecektir.

Ekim ayından sonraki ayda belirgin artış ve dalgalanmalar gösteren döviz ve altın hareketleri bizi önümüzdeki yıl içinde sıkıntılı bir sürece doğru götürüyor tahminleri bulunmaktaydı, fakat yapılan müdahaleler ve önemli yönetim değişiklikleri ile bu tahminler doğruluğunu şimdilik kaybetmiş gibi duruyor.

Umarım her şey yolunda gider ve paramız değer kazanır. Sanayide görülen yoğun iş potansiyeli  karşısında umutlandığımız zamanlarda bu hareketlenme özellikle maliyet girdilerinde artışa neden olmaya başlamış ve sonuçları olumsuz yansıtmalar olarak bize geri döneceğe benzer gözüküyor.

Tüm Dünya’da ikinci dalgası görülen Pandemi ile birlikte yaşanılan birçok etken ekonomileri  zayıflatacak bir görünüm sunmaktadır.

Ülkemizde şiddetini arttırarak devam eden Pandemi ile yine esnek ve kısa çalışma dönemi gündeme getirildi ve bu beladan sıyrılmanın çözümleri üzerinde yoğunlaşılacak bazı kararlar alındı.

Yazımı hazırlarken Merkez Bankası başkanı görevden alındı ve yeni bir kadro göreve geldi. Bu  durum değişikliğini analiz edelim derken Maliye  Bakanı istifasını verdi. Yeni dönemdeki ekonomik  gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

İç talep artışının devam etmesi ve ihracatın artma devamlılığı olması umutlarımızın devamını, gelecek kaygılarının yaşanmamasını sağlar, bu da ekonomik gücün belirginleşmesini beraberinde getiren unsurlar olacaktır.

Yeni normal sürecin henüz başındayız, küresel değişiklikler neler olacak, henüz bilmiyoruz sadece tahminler yürütüyoruz.

İşletmelerimizde alınan maksimum Pandemi önlemleri devam ettiği sürece, ülkemiz ekonomisi içinde yerimizi aynen koruyacağız ve hatta bazı sektörlerde büyümeler görülmeye devam edecektir.

Dış ticaret yönünden ele alındığında ise ihracatın hızla arttırılması sektörümüz içinde belli bir rahatlık sağlayacaktır ama alırken de döviz ile maliyetlerimiz belirlendiğinden sadece ciro büyümesi karşımıza çıkacaktır.

Asıl olan yurt dışında rekabet edebilir fiyatlarla pazar paylarımızın arttırılması yönünde olmasının yanında bazı ülkeler ile gümrük birliği anlaşmaları tekrar gözden geçirilmeli ve avantaj sağlar duruma gelmemiz için bunların yapılması çok önem arz etmektedir.

Enflasyonist baskıların devam etmesi ile sanırım önümüzdeki yıl içinde sektör işletmeleri, fiyatlandırma politikalarında değişikliklere başvuracak, piyasalarda dalgalı bir ciro hedefleri ve sonuçları görmüş olacağız.

Uzun zamandır hatırlatmalarını yaptığım önümüzdeki yılın ikinci çeyreğini görmeliyiz söylemlerimde bu olacakları tahmin etmemden dolayıdır.

Küresel ekonomilerde çok değişiklikler olacak.

Para politikaları, jeopolitik yaklaşımlar, küresel ısınmanın olumsuz etkileri hepsi birlikte geleceğimizi iyi planlamaktan geçer ve öngörülerimizi doğru analiz etmekten başka çarelerin devreye girmesiyle kurulmaya başlanan yeni Dünya düzeni içinde kaybolmadan geleceğini her yönden ileriye taşıyabilen bireyler, işletmeler ve en önemlisi ekonomisi güçlü olan bir ülke olmalıyız.

2020 karışık ve karmaşık geçti. Küresel boyutta görülen ekonomik kriz göstergeleri, bundan nasibini alan bizlerin tutumu, Pandemi’nin yaşanması, depremler, bölgemizde görülen sınır hareketlenmeleri, komşularımızla olan ilişkilerin yansımaları ve benzer olumlu ya da olumsuz yaşadıklarımız.

Bu karışık durumdan çıkmak hepimizin elinde olup çalışmaya, mücadeleye, başarmaya ve sürekli ileriyi görmeye devam diyorum.

Değerli sektörüm okurları, 2020 yılının son ayından sizlere seslenirken önümüzdeki ve sonraki yıllarda, bu yıl yaşadıklarımızı bir daha yaşamamak ümidiyle maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyma konusunu bir kez daha hatırlatırken sağlıkla kalın, hoşça kalın.

Görüşmek dileğiyle…

 

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.