Geniş ürün yelpazesi ve güçlü kadrosu ile WIN Fuarı boyunca standında ziyaretçilerini ağırlayan Kardeş Elektrik, ürün grupları ve yerli üretimine sürekli eklediği kilometre taşları ile yine ilgi odağındaydı.

Kısa süre önce Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı pozisyonuna getirilen Halil Çınarlı ile, Kardeş Elektrik ailesine katılma hikayesini ve Kardeş Elektrik’in güncel çalışmalarını konuştuk. Keyifli sohbetimizin ayrıntılarına, haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Sektörüm Dergisi: Kısaca Halil Bey’i Tanıyabilir Miyiz?

Halil ÇINARLI: Aslen Mersinliyim ama Adana doğumluyum. Fen lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 3 yıl proje deneyimim oldu.

Teknik kökenli biri olmama rağmen, 2003 yılında, Sırrı Bey’in daveti ile Phoenix Contact ailesine katıldım. 4 yıl Phoenix Contact’ta çalıştım. Oradan sonra, dünya devi bir firma olan Honeywell’e 2007’de transfer oldum. 12 yıla yakın bir süre yani 2018 yılına kadar Honeywell’de çalıştım.

Oradaki başarılarım Amerika’da 2018 Nisan ayında taçlandı. Sonrasında Türkiye’nin önemli bir firması olan Doruk Otomasyon ve Yazılım’da “Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Direktör” olarak göreve getirildim.

Esasen beni satış ekibini ve sistemini kurmak üzere davet ettiler. Orada 4 yılda çok keyifli işlere imza attık. İlk yılımızda, 2019’da firmayı %202 oranında döviz bazında büyüttük. Ekibi ve sistemi kurduk. Ekip 20 kişinin üzerine çıktı.

Yaklaşık son 3 yılda 100’ün üzerinde projeye imza attık. 2022 Nisan ayı ile birlikte Sırrı Bey’in daveti ile Kardeş Elektrik ailesine katılmış oldum. Daha çok tazeyim.

Yaklaşık 1 aydır bu aileye geri dönmüş oldum. Biliyorsunuz Phoenix Contact’ın Genel Müdürü idi Sırrı Bey, Kardeş Elektrik’te de yönetim kurulu başkanı. Tekrar aileye geri dönmüş gibi oldum kısacası.

dunyaca-unlu-kardes-elektrik-salterleri

Hayırlı olsun diyoruz bizler de, harika bir enerjiniz var. Uzun zamandır Pandemi nedeniyle bu tarz etkinlikler yapılamıyordu. Bu yıl burada yeniden sektör olarak birleştik. Nasıl gidiyor fuar? Biraz WIN’le ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Aslında Pandemi başlayınca hepimiz bir anda bir boşluğa düştük ama çok da hızlı bir şekilde Zoom, Teams gibi toplantılara adapte olduk ve aslında çok hoşumuza da gitti bu işleyiş. Yerimizden kalkmıyoruz, toplantıları evimizden yapıyoruz, yolu kaybetmiyoruz.

Bu bir buçuk, iki yıl çok iyi gitti ama, sonra aslında baktık ki sosyalleşmeye ihtiyacımız var. İnsanız ve birlikte olmaya ihtiyacımız var. O yüzden fuarlar da sanal yapıldı, sanal fuarlara gittik ama içimizde bir burukluk vardı.

Uzun zaman sonra, 2 yıl sonrasında tekrar bu fuarda tüm bayilerimizle, paydaşlarımızla, çözüm ortaklarımızla, siz değerli medya mensupları ile bir araya gelmek gerçekten bizleri mutlu etti. Bugün burada Gaziantep’ten, Adana’dan, İzmir’den, Bursa’dan kısacası Türkiye’nin çeşitli kentlerinden birçok dostumuz, bayimiz, çözüm ortağımız, partnerimiz bizi ziyarete geldi.

Bence çok keyifli oldu. Birçok ziyareti aynı anda yapmış gibi, çok kıymetli bir aktiviteyi burada gerçekleştirmiş olduk böylece.

Peki 2022 WIN Fuarı’nda öne çıkan bir ürün grubunuz var mıdır? Hangi ürünleri sergiliyoruz?

Kardeş Ailesi’nin hikayesi zaten 1963 yılında başladı. 59 yıl olmuş dile kolay… Türkiye’nin önde gelen sanayicilerinden ilk kuşak Kardeş Ailesi ve şu anda ikinci kuşak yönetiyor firmayı.

Kraus&Naimer gibi dünya çapında bir markayı önce distribütörü olarak, daha sonrasında da 1973 yılında yani 50 yıl öncesinde üretimini yaparak Türkiye’de hayata geçiriyorlar.

Üretime çok katkı sağlayan bir firma. Tabi grup, bununla beraber 2000’li yılların sonunda da, 2009 yılında grubun üyeleri arasında yer alan Acel firmasındaki Phoenix Contact üretimi başlıyor.

Yani üretim anlamında sadece Kraus&Naimer dünya markası değil, Phoenix Contact’ın klemenslerini de üretmeye başlıyorlar.

Bununla beraber fabrikamızda SKC Karbon, SKP gibi birtakım başka üretimler de söz konusu.

Özetle aslında, biz hem üretim hem de dünya markalarını Kraus&Naimer’le beraber, HellermannTyton ve aslında grubun uzun zamandır beraber olduğu ama kısa bir ara verdiği artık Klauke tarafında da el aletleri ürünlerimizi de şu anda çok ciddi bir şekilde müşterilerimizle buluşturduk ve Klauke’de de şu anda çok ciddi bir şekilde yol alıyoruz.

Bu sene Kaluke pazarlama çalışmalarınızı beğeni ile izledik zaten. Çok teşekkür ediyoruz Halil Bey, eklemek istediğiniz başka bir konu var mıdır?

Ben son olarak, bu gruba katıldığım için çok heyecanlı olduğumu, Kardeş Ailesi ile beraber inşallah çok daha keyifli, güzel paydaşlarımıza çözümler sunacağımızı, onlarla keyifli birlikteliklerimizi devam ettireceğimizi düşünüyorum ve grup için tekrar hoşbulduk diyorum.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.