kadir-has-universitesi-s-parcs-projesine-dahil-oldu

Araştırma üniversitesi olma yolunda büyük adımlar atan Kadir Has Üniversitesi, dünyanın ileri gelen üniversite ve kurumların yer aldığı  S-PARCS: Endüstri Parklarında Sürdürülebilir Enerji İşbirliği ve Hizmetler için Yeni Modeller Geliştirmek ve Test Etmek projesinin konsorsiyumuna dahil oldu.

Ülkelerin enerji dönüşümünde sürdürülebilir enerji sistemlerini geliştirmek amacıyla oluşturulan “S-PARCS Projesi”nde, enerjinin daha verimli, etkin ve doğa dostu bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla OSB ve KOBİ’leri eğitmek, ikna ve teşvik etmek hedefleniyor.

Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden Doç. Dr. Gökhan Kirkil’in koordinatörlüğünde Merkez Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, Doç. Dr. Ahmet Yücekaya ve Dr. Öğretim Üyesi Emre Çelebi’nin yer aldığı proje ekibi, toplam bütçesi 1 milyon 997 bin 325 Euro olan S-PARCS projesine dahil oldu. Projede, CESD ile birlikte 5 araştırma enstitüsü, 1 mühendislik şirketi ve 1 sanayi derneği yer alıyor.

İngiltere, İsveç, Türkiye, Rusya, İtalya, Portekiz, Avusturya ve Norveç’te yer alan endüstriyel parklar arasında seçilecek en iyi uygulamaların örnek olarak kullanılacağı projede, konsorsiyum üyeleri, bu modelleri ülkelerinde yer alan OSB ve KOBİ’lere yönelik olarak endüstri parkındaki ortak enerji çözümleri üretecek.

S-Parcs Projesi Daha Verimli Ve Ucuz Enerji Kullanma İmkanı Sağlıyacak

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, “Projenin amacı dünyadaki endüstri parklarında enerji sorununa çözüm üreten en makul, mantıklı ve verimli yaklaşımlardan birkaç örnek seçilerek onların bunu nasıl başardıklarını araştırmak.

Daha sonra, bu uygulamalar bir araya getirilerek, hem daha verimli, sağlıklı ve çevre dostu hem de daha ucuz enerji kaynağını kullanma imkanları üzerinde çalışılacak. Konuyla ilgili birçok ülke farklı projelerle H2020 desteği için başvuru yaptı.

6 ay süren uzun bir değerlendirme süreci sonucunda Kadir Has Üniversitesi olarak proje konsorsiyumuna Kabul edildik. Projeye Kabul edilmek bizim için çok önemli, ancak projenin yenilikçi bakış açısı getirmesi ve enerji kullanımına sürdürülebilirlik yönünden bakılması ülkemiz için daha önemli olacak” dedi.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.