Genel Yayın Yönetmeni Nurşah SUNAY
Genel Yayın Yönetmeni Nurşah SUNAY

2014 yılı Ocak ayında başlayan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu 1 Temmuz’dan itibaren ister özel, ister kamu sektörü olsun az tehlikeli ve 50’den az çalışanı olan yerler için de zorunluluk haline geliyor. Böylece, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu da resmen uygulamaya girmiş oluyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli işyerlerinde işverenin kendisi ya da görevlendireceği bir kişi, gerekli eğitimleri almak kaydıyla; işe giriş ve periyodik muayeneler, tetkikler hariç, iş sağlığı ve güvenliği hizmetini kendi yürütebilecek.

1 Temmuz’da zorunlu olarak iş güvenliği uzmanı ve hekim istihdam edecek az tehlikeli işyerleri; tarımdan gıdaya, mobilyadan otomotive, elektronikten taşımacılığa kadar yüzlerce mesleği kapsıyor.

Belli başlıları ise şöyle: Meyve-sebze yetiştiriciliği-depolanması-satılması, tohumculuk, ormancılık, tahıl ürünleri ile ilgili tüm işyerleri, dondurulmuş gıda üretimi, ekmek fırınları, pastaneler, manavlar, makarna üreticileri, çikolata-kakao ve şekerleme ürünleri imalatı-depolanması-satışı, çay ve kahve üretimi, tüm içecek ürünlerinin üretimi-satışı, halıcılar, mobilyacılar, tüm tekstil-konfeksiyon üretimi ve satışı yapan işyerleri, ayakkabıcılar, müzik aleti üreticileri, elektrikçiler, oto bayileri, oto yedek parçacıları, nalburlar, bilgisayar ile ilgili tüm işler, oyuncak üretici ve satıcıları, müzayede şirketleri, su ticareti yapan şirketler, eczaneler, taksiler, araç kiralama şirketleri, her türlü nakliye işi yapan şirketler.

* Kamu, özel tüm işyerleri, iş güvenliği uzmanı ve hekim çalıştırmak zorunda.
* Tüm işyerleri iş kazası ve meslek hastalığına karşı risk değerlendirmesi yapacak.
* 10’dan az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinin iş güvenliği konusundaki giderlerini devlet destekleyecek.
* İşverenler Ortak Sağlı ve Güvenlik Birimlerinden (OSGB) hizmet alabilecek.
* Tüm işyerleri acil eylem planı hazırlayacak.
* Çalışanlara iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitim verilmesi zorunlu. Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim ve belge alacak.


Obligation to Have a Healthcare Specialist in a Workplace

Having launched in January, 2014, the obligation to have an occupational safety and healthcare specialist in a workplace, will also be obligatory for companies operating in both private and public sector with less than 50 employees by July, 1st. Thus, the new Occupational Health and Safety Law will take effect fully.

With the new regulation, it will be possible for a person responsible for a low-danger workplace, employer himself/herself or any employee he/she assigns, to conduct any occupational health and safety services other than medical examinations necessary for employment and periodical medical examinations given that he/she is certified by required training programs.

The workplaces with lower danger which are due to employ an occupational health and safety specialist as of July, 1st include several fields from agriculture to food, furniture to automotive, electronics to transportation, etc.

Among these are: Cultivation/storage/sales of fruits and vegetables; seed industry; forestry; any business related to cereal products; frozen food manufacture; bakeries; groceries; pasta manufacturers; production/storage/sales of chocolate/cacao and sweets; carpet makers; furniture manufacturers; any business manufacturing and selling textile and confection products; shoemakers; musical instrument makers;  electricians; automotive galleries; automotive spare parts manufacturers; ironmongers; any business involved in computers; toy manufacturers and seller; auction companies; any business involved in water trade; pharmacies; taxies; car rental companies; any business involved in transportation.

*It is obligatory for any business to employ an occupational health and safety specialist, both public and private. *Every business must conduct risk assessment for occupational hazards and health risks.

*The state will offer subsidies for any occupational safety expenses of businesses employing less than 10 employees and classified as dangerous and very dangerous workplace.

*Employers will be able to use the services of the Joint Occupational Health and Safety Services Organization (OSGB).

*All businesses will be required to have an emergency action plan in place.
*It will be obligatory to offer training on occupational health and safety for employees. Any personnel working in a business which is classified very dangerous shall receive occupational training and shall be expected to hold a certificate.