İstanbulLight-guliz_kina_soylesi

Türk aydınlatma üreticilerinin tek derneği olan AGİD ve Aydınlatma Türk Milli komitesi (ATMK) ile birlikte başladığımız ve iki yılda bir düzenlediğimiz aydınlatma fuarını bu yıl 9.kez düzenleyeceğiz.

İstanbulLight Aydınlatma Teknolojileri Fuarı ve Kongresi, aydınlatma sektörünün de büyümesi ile her geçen yıl daha da büyüyerek sadece Türkiye’deki aydınlatma profesyonellerinin değil çevre ülkelerden gelen birçok ziyaretçinin de sabırsızlıkla beklediği bir etkinlik haline geldi.

Özellikle Avrupa’daki aydınlatma şirketleri üretimlerini maliyetlerden dolayı Uzakdoğu ülkelerine kaydırdılar. Ancak lojistik ve kalite problemlerinden dolayı da yeni tedarikçi ülke arayışına girmiş durumdalar.

Bu açıdan bakıldığında Türkiye bölgede tedarikçi olma konusunda adayların başında geliyor. Ayrıca Türk inşaat şirketleri son yıllarda dünyada birçok büyük inşaat projeleri aldılar.

Bu projelerdeki aydınlatma ürünlerini de öncelikle Türk şirketlerinden temin etmek istediklerinden dolayı aydınlatma sektörü inşaat sektörünün ivmesi ile daha da hızlı büyümekte.

Ortadoğu ve Avrupa’nın buluşma noktası olarak önemli olan İstanbulLight fuarını bu yıl 16-19 Nisan tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde 9.kez düzenleyeceğiz.

Bu yıl şimdiye kadarki en fazla katılımcıya ulaşıyoruz. 200’den fazla katılımcı, 10.000 civarında hedeflediğimiz aydınlatma profesyoneli ile buluşacak. 1000’nin üzerinde yabancı ziyaretçinin bu yıl fuarımızı ziyaret etmesini beklemekteyiz.

Çin ve İtalya’da bulunan uluslararası acentalarımız ile ziyaretçi çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Endüstriyel aydınlatma, dış alan aydınlatma, mağaza aydınlatma, bina otomasyon sistemleri, LED teknolojileri gruplarında ürünler fuarda sergilenecek ürün gruplarımızdan bazılarıdır.

Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Cezayir, Fas, Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kuveyt, Macaristan, Mısır, Polonya, Romanya, Sudan, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Ürdün gibi çevre ülkeler ile çalışmalar yürütülmekte ve sektörle ilgili firmalara davetler gönderildi.

AGİD’in önderliğinde yine bir ilk olarak fuar süresince, Lighting Europe, Avrupa Aydınlatma Birliği Dernek Başkanları Toplantısı’da İstanbul’da yapılacak ve 20’ye yakın ülkeden dernek başkanları İstanbulLight platformunda bir araya gelecekler.

Ayrıca elektrik mühendisleri, mimarlar, iç mimarlar, aydınlatma tasarımcıları, endüstri ürünleri tasarımcıları, işletme tesis teknik müdürleri, aydınlatma ürünleri temsilcileri ve dağıtımcıları, akademisyenler ve öğrenciler, meslek odaları, ilgili dernek, federasyon ve birlik üyeleri, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin yetkilileri de ziyaretçi profilimiz arasında yer almaktadır.

Firmaların İstanbulLight Fuarı’nı tercih etme sebepleri neler olmalı?

Sektörün en önemli firmalarını ulusal ve uluslararası ziyaretçilerle buluşturmayı hedefleyen ve profesyonel aydınlatmadaki yeniliklerin zengin konferans içerikleri ile tartışıldığı İstanbulLight yeni iş bağlantıları ve firmaların network’ü için önemli bir buluşma noktası haline gelmiştir.

Her yıl fuarımızda ziyaretçiler en yeni teknolojileri ve gelişmeleri takip etmekte ve firmalarla irtibat kurarak yeni ürünlerini görme ve iş bağlantıları yapma fırsatları elde etmektedirler.

Katılımcılar içinde, ürünlerini, teknolojilerini ve projelerini sundukları, ziyaretçilerle olduğu kadar bayileri ile de buluştukları önemli bir platform olmaya devam etmektedir. UBM’in vizyonu ve uluslararası gücü ile İstanbulLight markasına yatırım yapmaya ve büyütmeye devam edeceğiz.

Türk fuarcılık sektörüyle ilgili görüşleriniz nelerdir?

Türk fuarcılık sektörü son yıllarda yabancı fuarcılık şirketlerinin Türkiye’ye yoğun ilgisinden dolayı hızla gelişmekte ve büyük değişim göstermekte fuarcılık sektöründe özellikle kalitenin arttırılması ve standartların belirlenmesi konusunda yabancı fuarcılık şirketlerinin sektöre katkısı olmakta.

Avrupa’daki ekonomik krize göre Türk ekonomisinin daha az etkilenmesi, çevremizdeki ülkelerdeki ve Avrupa’ya gitmekte zorlanan birçok ülkedeki işadamları Türkiye’ye daha rahat ulaşmasından dolayı yeni teknolojileri ve ürünleri görmek için Türkiye’deki fuarları tercih ediyorlar.

Bu nedenle Avrupa’daki şirketlerinde Türkiye’de ki fuarlara katılımı artıyor ve Türkiye’deki fuarlar artık batı ile doğunun buluştuğu ticaret platformlarına evsahipliği yapıyor.

Önümüzdeki yıllarda özellikle İstanbul da çok daha gelişmiş fuar alanlarının yapılması ile Türk fuarcılığı çok daha hızla büyüyerek dünyada çok daha ön sıralara yükselecektir.

Bu sene fuarınızda yenilikler var mıdır?

Her yıl Londra’da May Design Series kapsamında düzenlenen “Designers with Light Forum”. Londra’da mimarlar ve aydınlatma tasarımcıları tarafından takip edilen önemli bir ekinliktir.

Bu yılda ilk defa bu etkinliği İstanbulLight kapsamında gerçekleştiriyor olacağız. Türkiye’den ve dünyadan ünlü aydınlatma tasarımcıları fuarın ikinci gününde 17 Nisan’da fuar alanında Türk aydınlatma sektörü ile buluşuyor olacak. Program detayları web sitemizden takip edilebilecek.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.