istanbul-akilli-sebekeler-ve-sehirler-kongre-ve-fuari-2020

Özet Bölümü

HAZIRLANIN! DEĞİŞİM BAŞLIYOR…

Akıllı şehirler alanında da küresel bir oyuncu olma vizyonuyla akıllı şehir teknolojilerinde kendi ihtiyaçlarımızı karşılamakla yetinmeyecek ve geliştirdiği teknolojilerle dünya pazarına ihracatçı olarak girerek bu alanda küresel bir oyuncu olmak için ne gerekiyorsa yapmakta kararlı olduğumuzu ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzalarıyla 2019 yılında yürürlüğe girmiş bulunan Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı ile Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda ve Avustralya’dan sonra akıllı şehirler konusunda ulusal stratejisini oluşturmuş bulunan dördüncü ülke Türkiye…

Orta Asya, Rusya ve Ortadoğu’yu Avrupa ve Atlantik pazarlarına bağlayan İstanbul’da, akıllı şehirler, teknoloji, su, çevre ve enerji sektörlerinin yerli ve yabancı karar vericilerini bir araya getiren ve bu yıl İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde 08-09 Nisan 2020 tarihlerinde düzenlenecek olan, ‘8. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı ICSG, Akıllı Şehirler hususunda “Avrasya’da küresel ölçekte düzenlenen tek organizasyonu” ve “sektörün uluslararası ölçekteki tek” ve en önemli faaliyet alanı konumunda.

ICSG 2020’nin Onursal Başkanı Sn. Fatma ŞAHİN

Akıllı şehirler konusunda önemli projelere imza atan ve Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi esansındaki konuşmalarında akıllı şehirleri “strateji, liderlik, vizyon, kültür, şeffaflık, teknoloji, donanım ve yazılım” anahtar kelimeleriyle tanımlayarak ülkemizin 2023 vizyonu kapsamında Ar- Ge, inovasyon ve çevreye duyarlı şehircilikle yeni bir hikaye yazacağını ifade eden Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Fatma ŞAHİN, sektörün Türkiye’deki küresel vitrini olan 8. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’nın “Onursal Başkanı” oldu…

ICSG 2020’nin Ülke Partneri: İSVEÇ

Dünyada ileri teknoloji denildiğinde akla gelen ilk ülkelerden biri olan İsveç, ICSG 2020’nin bu seneki ülke partneri oldu. Özellikle 5G teknolojisi, otonom araçlar ve “Sıfır Atık” projeleriyle imza projelere ev sahipliği yapan İsveç, 8. İstanbul Uluslararası Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı’na heyetli katılım sağlarken Volvo gibi İsveçli dünya devi markaları da akıllı teknoloji ve  kent yaşamına doğrudan etki edecek projeleri ve kentsel çözümleriyle ziyaretçilerini bekliyor olacak. İsveç aynı zamanda devlet, özel sektör ve akademinin işbirliği ile inovasyon konusunda nasıl ilerlediklerini gösteren ve İsveç endüstriyel devrimini ele alan bir sergiyi de ICSG 2020 çatısı altında ziyaretçileriyle buluşturuyor olacak.

Yerli ve yabancı yaklaşık 200 firmanın stant açması beklenen ICSG 2020’ye 30 ülkeden ziyaretçi ve heyet katılımı yapılacağı öngörülüyor.

ICSG 2020 Bilim Kurulu Çalışmalarıyla da Fark Yaratıyor

Sektörün tüm dinamiklerini ticari anlamda kendi çatısı altında toplayan ICSG, bünyesindeki “Bilim Kurulu” eliyle düzenlen “Uluslararası Bilimsel Kongre” statüsünü haiz kongre oturumları ve kongre ön çalışmaları kapsamında literatüre kazandırdığı bilimsel dokümantasyon ve çıktılar vasıtasıyla sektörü aynı zamanda akademik açıdan da bir araya getirmeye devam ediyor.

Bugüne kadar bünyesinde barındırdığı Bilim Kurulu eliyle  yalnızca  ticari  faaliyetleri  değil           akademik     literatüre      yönelik     çalışmalarıyla   da sektöre katkıda bulunan Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre  ve  Fuarı  ICSG,  bu  yıl  da  önemli  Keynote  konuşmacıları   ağırlamaya  devam ederken,  çeşitli özel    seminer  ve panellere  de  ev       sahipliği yapacaktır.

Etkinlik kapsamında IEEEPES Türkiye Bölümü olarak yurdışından da uzman eğitimcilerin katılımıyla mühendislere “Gelecek Nesil Enerji Sistemleri” eğitimi verilecek, Bilim Kurulu    değerlendirmesiyle sektördeki “best practice” çalışmaları sunulacak, IEEE Akıllı  şehirler  birimi  desteği  ile  Akıllı  şehirlerin bu günü ve geleceğinin tartışılacağı bir çalıştay gerçekleştirilecektir.

Sektörün Türkiye’deki Tek, Avrasya’daki En Büyük Fuarı

Ülkemizdeki akıllı şehir ekosisteminin etkin yönetimini, akıllı şehir dönüşüm sürecinin etkin bir parçası olarak genişleme çalışmalarına katkıda bulunmayı ve oluşturulacak  “akıllı şehir pazarı”nın jeopolitik açıdan doğal bir küresel merkez olan Türkiye’den dünyaya yayılmasını amaçlayarak akıllı şehir çözümleri için kullanılan şehircilik hizmetlerinin tanıtılması yönünde ülkemizdeki en büyük global vitrin haline gelmiş bulunan Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı ICSG, 2020 yılında da sektörün uluslararası ölçekteki tek, Avrasya’nın ise en büyük fuarı” payesini taşımaya devam ediyor.