isigin-gucu

Yüzyıllardır insanın insana yaptığını kimse kimseye yapmamıştır. Adına savaş dedikleri saçmalıkla; bir insanın, hiç tanımadığı bir diğerini öldürmesi mantığını anlamakta zorlanıyorum.

Savaşa giden bir babanın, çocuğuna; “Merak etme evladım. Bekle beni, geri geleceğim.”  ile “Merak etme evladım, senin gibi bir çocuğu babasız bırakıp geri geleceğim.”  demesi arasında ne fark var!  Savaş nereden gelirse gelsin, nasıl olursa olsun; amasız, sebepsiz, virgülsüz, vb. her şekilde doğru değildir, olmamalıdır.

Paylaşılamayan, devletlerin hırsları, servetleri, aç gözlülüğüdür. Yok edilen ise insanlıktır. Savaşa dair söyleyecek ve söylenecek çok şey var. Ama ben kendi gözlüklerimle baktığımda, bana ve mesleğime dokunan yanı ile iyi ki aydınlatma var ve bu şekliyle de bir şey söylemeden, mesajımızı verebiliyoruz diyorum.

Herkes, savaşa dair; sözle, yazıyla, kalemle, resimle, şiirle, eylemle, duyguyla, duayla, duruşuyla tavrını sergiledi, sergiliyor. Bir küçük çocuğun gözündeki yaş umutsuzluğu veya gözündeki ışıltı umudu adresliyor bazen.

Bir ülkedeki bir sıradan vatandaş, savaşta olan diğer ülkenin bayrağını balkonuna asıyor.  Bir mektup yazıyor farklı bir ülkedeki çocuk; savaşta olan ülke liderlerine… “Yapmayın!” diyor.

dunyadan-aydinlatma-ornekleri

Şairlerin en dolu dolu duyguları dökülüyor dizelere ve bir sanatçı savaşa hayır şarkısını bağıra bağıra söylüyor. Tam bu kaotik ortamda; güzel mesleğim, aydınlatmanın büyülü dokunuşlarına da tanıklık ediyorum.

İyi ki aydınlatma var. İyi ki aydınlatmışız diyorum kendi kendime…

  1. yüzyılda; medeniyetten uzak, ilk ilkel insanlarında yaptığı ve geldiğimiz sözde modern çağda aynı ilkellikle yaşanan savaş trajedisinin renklerle verilen mesajlarında gurur duyduğum işim ve mesleğim var.

Yazımı hazırlarken, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın 2.günü ve fakat daha 2. günde ışıkların büyülü gücüyle kalplere dokunuşlar etkileyici. Yazım uzun olmayacak. Zaten ışıklar ve aydınlatma konuşacak.Bu savaşın bir an önce bitmesi temennisi ve dileği ile, ülkemiz ve dünyamız için aydınlık yarınlar diliyorum.

Ukrayna’nın bayrağı olan sarı- mavi renkleri, hiç bu kadar sessizce ve fakat bir o kadar da bağırarak “SİZİNLEYİZ” dememişti.

Aydınlatmanın savaştaki dokunuşlarına buyurunuz:

fatih-sultan-mehmet-koprusu-istanbul-turkiye kosova-basbakanlik-binasi

Ve tabii teşekkür etmenin de bir yolu oldu aydınlatma; resimde olduğu gibi:;Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Binası, Kırmızı- Beyaz renkler ile aydınlatıldı. İşte; kaleme, söze, bağırmaya gerek kalmadan, vermek istediği mesajı veren aydınlatmanın etkisi, güzelliği, gücü…

Bir kez daha teşekkürler ‘Aydınlatma’…

Görüşmek dileğiyle…

Ahmet SOYLU Philips Aydınlatma” Signify” Kamu İlişkiler Müdürü ve Sektörüm Elektrik Aydınlatma Güvenlik Sistemleri Dijital Dergisi Köşe Yazarıyım.. ✔️ STK’ lara ilgi duyar ve görev alırım. ( EMSİAD Başkanlığı , Enver Ankara Yön.Kur. Üyeliği, GGYD Yüksek Danışma Kurulu Üyeliği, ASTOP Yön. Kur. Üyeliği, YATSİAD Kurucular Kurulu, AGİD Üyeliği gibi …). ✔️Şiir yazarım; 1 kitabım var. 2.nin hazırlıkları devam ediyor. ✔️Amatörce; mum boya ile resim yaparım ✔️Kişisel gelişim ile ilgili deneme ve makalelerim var. ✔️Kişisel gelişim konulu her türlü yayın ilgimi çeker. ✔️Sağlıklı yaşam ve beslenme konusu özel ilgi alanıma giriyor