insaat-maliyetlerinde-degisim

TÜİK tarafından hazırlanan maliyet endeksi bültenine göre Haziran 2021 ayında inşaat maliyet endeksi yıllık %42.48, aylık %2.8 oranında artmıştır.

Özellikle malzeme endeksinde ciddi bir artış olduğunu görmekteyiz. Malzeme endeksi aylık baz da %4.23, yıllık bazda ise %53.70 oranında artmıştır. İşçilik endeksi ise aylık baz da %0.40 azalırken yıllık sadece %19.88 oranında artmıştır.

Görüleceği üzere girdilerde yarıdan fazla oranda fiyat artışı söz konusudur. Bu durumda hepimizin maliyetlerimizi güncel girdi fiyatlarını dikkate alarak bir daha hesaplamamız gerekmektedir.

Biraz daha detaya bakarsak bina inşaat maliyetinin toplamda yıllık baz da %42.49 arttığını görmekteyiz. Bina malzeme endeksi ise yıllık %53.90 yükselirken, bina inşaatı işçilik endeksi yıllık %20.00 yani neredeyse enflasyon oranı kadar artmıştır.

Söz konusu maliyetlerdeki artış global Dünya fiyatlarında yaşanan yükselişle alakalıdır. Ancak işçilikteki enflasyon oranı kadar artış, iç piyasanın hala yeterince dinamik olamadığını göstermektedir. Aksi halde eleman bulamama nedeniyle ücretlerde artış yaşanabilirdi.

Yurt dışı talebin yüksek olduğu şu günlerde bu tür maliyet artışları bizim beklediğimiz bir gelişmeydi.

O yüzden gerek köşe yazılarımızda gerekse çalıştığımız müşterilerimize stok seviyelerini yukarıda tutmalarını özellikle söylemiştik.

Maliyetler artarken, fiyatlar da ona paralel artmaktadır. Bu durumda yerine koyma maliyeti artan ürünü eski maliyet-yeni fiyatla satarak karlılık artırılabilmiştir.

Önümüzdeki dönemde global enflasyonist baskının daha da devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu durumda malzemeye zor veya pahalı  ulaşma sorunu bir süre daha devam edecektir diye düşünüyoruz.

Burada önemli olan sizlerin daha dinamik olmanız ve doğru fiyatlamayla, gelen taleplere hızlıca cevap verebilmenizdir. Görüşmek dileğiyle…

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.