ilkesiz-parekendeci
ilkesiz-parekendeci

İngiltere– İlkesiz çevrimiçi perakendeciler, akkor ampulleri özel trafik sinyal lambası olarak tüketicilere satarak akkor ampul yasağını deliyor.

Elektrik ürünlerinde uzmanlaşmış bir site günümüzde yasaklı olan 100W pearl GLS format süngü dip ürünü ‘trafik sinyal lambası’ olarak tanımlayarak satıyor.

Web sitesinde yer alan tanıma göre ‘Bu ampuller, geleneksel akkorlara göre daha dayanıklı ve ev içinde ve çevresinde gündelik kullanım için en az onlar kadar kullanışlı’. Bununla birlikte, dünya genelindeki trafik sinyalleri geçtiğimiz on yıl içerisinde büyük oranda LED kaynaklar ile değiştirildi.

Perakendecinin sattıkları arasında bir R80 reflektör spot lamba, küçük Edison tipi vida duylu 60W akkor mum lamba ve yine küçük Edison tipi vida duylu 40W akkor golf topu lamba yer alıyor ve hepsi trafik sinyal lambası olarak tanımlanmış durumda.

Bu uygulama, çevrimiçi perakende lamba endüstrisinde yaygın hale gelmiş gibi görünüyor. 

Diğer sitelerde bu yasaklı akkor lambalar ‘ağır hizmet fırın lambaları’, ‘sadece fotovoltaik kullanım için’ ve ‘sadece sanayi kullanımı için’ ibareleriyle satılıyor. Bununla birlikte, perakendeciler tarafından satın alan kişilerin gerçek trafik sinyal bakım taşeronları, fotoğraf stüdyoları, vb. olduğuna dair belgeleri temin etmek gibi bir çabası olmadığı görülüyor.

Ampul Yasağı olarak da bilinen ve yüksek enerji tüketen lambaları LED muadilleriyle değiştirmekte olan Avrupa yürürlükten kaldırma programına rağmen konutlarda ikame lamba talebi oldukça güçlü.

Aydınlatma Sanayi Derneği (LIA), akkor lambaların bu gibi tanımlarla tüketicilere satılması hakkında endişeli.

Dernek yakın zamanda bu yürürlükten kaldırma düzenlemelerinin bir şirket tarafından atlatıldığı ve dolayısıyla da bu şirketin LIA üyeliğinin iptal edildiği konusunu gündeme getirdi.

LIA COO’su Peter Hunt, Lux’a verdiği demeçte ‘Bu durumu aynı zamanda İngiltere’de bulunan ve anladığımız üzere konuyu araştıran piyasa izleme kurumlarına da bildirdik,” dedi. “Bunun akkor yasağını delmek için küstah bir çaba olduğuna inanıyoruz ve tüketicileri hedef aldığı net bir şekilde açık olduğu için bunun kanunlara uygun olmadığını düşünüyoruz.

LIA hiçbir zaman bir trafik sinyalinin dekoratif küçük süngü mum lamba ile kullanıldığını duymamıştır. Bu çabalar, kanunlara uyan şirketler için haksızlıktır ve nihayetinde bu lambaları satın alan tüketiciler için şişen elektrik faturaları ile artan maliyet anlamına gelmektedir.

‘Ağır iş fırın lambaları’ olarak etiketlenmiş lambaları piyasaya sürerek ‘özel amaçlı’ muafiyetini kötüye kullanmaya çalışan diğerlerinin de farkındayız,” şeklinde konuştu.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.