hos-geldin-yeni-dunya

Değerli  sektörüm okurları, Hoş Geldin Yeni Dünya başlığı ile yazımı yazmaya başladım acaba bizleri hoş bir Dünya mı bekliyor? Umarım umutların, isteklerin ve ümit ettiklerimizin gerçekleşeceği bir yıl olur.

Değerli dostlarım inanın geçen yılın bize yaşattığı salgın ve devamında ekonomilerdeki olumsuz etkilerini düşünecek olursak böyle bir yıl daha yaşamamak, hatta yaşanmamış bir yıl olarak düşünmek sanırım doğru olacaktır.

Ama böyle bir  yılın bize neler gösterdiğini de unutmamak gerekir. Alacağımız dersler böyle bir durumun bir daha tekerrürü halinde deneyimli olacağımız şüphesiz aşikar olacaktır.

Değerli dostlarım yaşanılan pandemi günleri  bu yılın sonuna kadar azalarak sürecek gibi gözükmesine rağmen aşıların kullanılması ve tedavi edici ilaçların bulunmasıyla bir sonraki yıla daha güvenli ve umutla bakacağımız gelecek olacak kanısındayım.

Bu yılın sonuna kadar yine de maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymaya devam etmeli hatta yeni ilave alışkanlığımız olarak bunu yaşam boyu kendimizde vazgeçilmezlerimizden olarak kabul etmeliyiz.

Dijitalleşmenin ön planda olacağı ve birçok yeniliklerin karşımıza çıkacağı ve kullanmamız yönünde uygulamalara geçileceği yeni Dünya düzeni diye ifade edilen bir çok değişimler ile karşılaşacağımız, birçok alışkanlıklarımızın yerini daha sanal daha elektronik olarak göreceğimiz, birçok başlangıçta belki tepki göstereceğimiz ama uygulamak zorunda olup uyumlu olacağımız yeni birçok değişimler artık bizleri bekliyor olacak.

Gelelim iş dünyasına..

Mart ayından bu yana birçok öngörülerimi paylaştım sizlerle ve özellikle vurguladığım en önemlisi ve halen üzerinde yine durduğum, bu yılın ikinci yarısı bizlerin üzerinde durmamız ve görmememiz gereken dönem olacağı  ile ilgilidir.

Pandeminin etkisiyle daha da büyüyen Dünya ekonomisindeki aşırı dalgalanmalar hemen hemen tüm ülkeleri etkiledi. Tabi bizim ekonomimiz bunlardan fazla etkilenenlerden oldu dersek yanılmamış oluruz.

Birçok ekonomik krizleri yaşamış bir ekonomimiz var ve alternatif planları olan bir ülkeyiz fakat pandemi ile gelen ise bambaşkaydı ve devam etmektedir.

Dünya’da bir çok işletmelerin iflaslarının olduğu ekonomik küçülmelerin yaşandığı yılın sonrası bunun yan etkileri devam edecek ve tabi ki bizlerde bunlardan nasibi alan ülkelerden olacağız.

Değerli dostlar, ülkemizde en fazla etkilenen sektörlerin başında gelen turizm ve hizmet sektörleri ile küçük işletmelerin zorlu yılı bu yıl da devam edeceği sıkıntıların bir anda ortadan kalkmayacağı görülmektedir.

İstihdamın korunması yönündeki önlemler devam ediyor dileğimiz pandeminin etkilerinin zayıflaması olacaktır. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme çabaları biraz yavaşlamış gibi görülse bile birlik ve beraberliğimiz sayesinde bu sıkıntılardan çıkmaya gayret göstermeye devam edeceğiz.

Haziran ayı itibariyle görülen talep artışı bazı birçok sektörün yılı normal veya iyi kapadıklarını gördük. Bu durum yıl için bize gelecek planlamalarımızda öngörülerde bulunmamızı sağlayacaktır.

Jeopolitik bazı kaygılar taşısak bile bu yıl sektörel bazda ve genel olarak ekonomimizde tekrar yukarı doğru bir büyüme görüleceği kanısını taşıyorum.

Döviz kurlarında görülen dalgalanma yerini daha stabil duruma dönerse hem fırsatçılara (hammadde tröstleri) imkan vermeyecek hem de maliyet girdilerimizde kaygı duyacağımız bir dönem olmayacaktır.

Bu yılın son çeyreğinde ve son ayında  sektör temsilcileri ile yaptığım görüşmelerde işlerin durmadığı ama kazanç tablosunda  artışın da olmadığı söylendi.

Burada yukarıda söz ettiğim gibi maliyet girdilerindeki artışın etkileri çok olmuştur. Dolayısıyla sektör dostlarım bu yıl fiyatlanmaların sıklıkla değişebileceği  dengelerin oturmayacağı bir yeni yıl görüntüsü karşımıza çıkıyor.

Değerli sektörüm okurları, benim sektör işletmelerine, katma değerli ürünler  ile ilgili eğilim gösterme, yatırım yapma ve teknolojiyi  işletmelerinde uygulamak için çalışmalarda bulunmaları konusunda adımlar atmalarında yarar  olduğunu hatırlatmak isterim.

Bu tür çalışmalar ile ithal edilen ürünlerin girdilerinin azaltılması ülke ekonomisine katkı ve işletmelerin büyümesine büyük destek olacaktır.

Dostlarım, yaşanılan salgına karşı işletmelerimizde üst seviyede önlemler almaya devam derken, maske mesafe ve hijyen önemini tekrar hatırlatıp  yeni yılın sağlık, bereket getirmesini temenni  ederim. Hoş geldin yeni dünya..

Görüşmek dileğiyle…

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.