hersey-yolunda

Değerli Sektörüm dostlarım;

Gelen yeni yıldan hepinize merhaba! Yeni yılınızı en içten duygularımla kutlarım. Sektörüm dostları, yeni yıla girdiğimiz bugünlerde her şeyin yolunda olacağı konusunda bazı kaygılarımızın varlığını sürdürmeye devam edeceğini düşünüyorum. Yazımı hazırladığım dönemde ülkemizde bazı gelişmelerin meydana gelmesi ile endişe taşları yerinden oynamış bulunuyor.

Ekonomimizde bir yandan öngörüsüzlük yaşanırken, diğer yandan beklenen birçok değişiklik nedeniyle olumlu piyasalar aktifleşmeye ve ekonomik model sayesinde önümüzdeki süreçte öngörülebilir bir dönemi yaşamaya başlayacağımız tahmin ediliyor. Birden gelişen dalgalanmaların olduğu zaman dilimi artık yerini daha sakin bir döneme bırakacak gibi gözükmekte.

Bu durumdan işletmelerde yaşanan bütçeleme faaliyetlerinin artık başlayabileceğini ve piyasa fiyatlandırmalarının objektif olarak gerçekleşebileceğini anlıyoruz. Bu, aynı zamanda ticari ve sosyal hayatın daha normal bir seyir göstereceği anlamını taşıyor.

Dünyayı etkisi altında tutmaya devam eden pandemi sürecine, yine Dünya’da oluşan ekonomik krizin etkilerinin eklenmesiyle olumsuz olarak gelecek kaygılarını herkes gibi bizler de yaşamaktayız.

Ancak buna yönelik bir önlem olarak oluşturulan, yeni ekonomik planlama umarım işletmeler ve ülkemiz için hayırlı olur. “Artık her şey yolunda” dediğimiz bu durumun devamı ve büyüme hedefleri gerçekleşmiş olur.

Değerli dostlarım.. Piyasalarda bir süre daha sıkıntılar görebiliriz fakat bu olumlu sürecin devamında gerçekten her şey artık yolunda deme noktasına geleceğimizi umutla varsayıyorum.

Tüm bu analiz kokan cümlelerden sonra pandemiden söz etmemek olmaz. Yeni varyant olan Omicron’un dünyayı yine bir panik havasına sokması bizlerin ve özellikle işletmelerdeki pandemi önlemlerinin gevşemeden aynı ilk günkü gibi sürdürülmesi gerektiğini göstermiş oldu.

Değerli dostlar, uzun zamandır üretim ekonomisinden söz ederek bunun ne kadar önemli olduğu ve üretmekten başka çaremizin olmadığı yönünde hatırlatmalar yaptım ve yapmaya devam edeceğim.

Yatırımlardan uzak kalındığında rekabet gücümüzün zayıflayacağını, üretmeden para kazanma yollarının bizleri kemirmesine izin vermemizin doğru bir karar olmayacağını, son yaşadığımız kur dalgalanmalarıyla herkesin bunu anlaması gerektiğini düşünenlerden biri olarak çalışarak üretken bir toplum olmanın hedeflenmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak isterim.

Değerli Sektörüm dostlarım, yeni yılın daha rekabetçi, daha öngörülebilen bir zaman dilimi olmasının yanında; işletmelerin Dünya liginde hareket kabiliyetlerini arttırarak ihracat pazarlarını genişletip ülke ekonomisine katma değer sağlayacağı bir yılın içinde bulunma arzu ve isteğimin sektörel bazda olması gerektiğini, bazı olumsuzlukların gerek yatırım gerekse istihdam açısından engel teşkil etmesinin devamına izin verilmemesi gerektiğine inananlardan birisiyim.

Dolayısıyla istikrarlı bir dönem yaşayacağımızı varsayarak, her sektörden işletmelerin kendi kaynakları çerçevesinde temkinli yol almalarında fayda olacaktır.

Kaygılı ve endişeli düşüncelerimizden bir an önce sıyrılıp, her şeyin yolunda olabilmesinin mümkün olabileceğini, buna göre geleceğe yön verilmesinin, işletmelerin başta yılmadan çalışmalarını sürdürmesinin ve ülke ekonomisinde görülmesi beklenen istikrarın tekrar canlanmasının toplumun her kesime fayda getireceğini ve son olarak artık “Her şey yolunda!” demenin geç olmayacağını umar; başarılı, bereketli bir yeni yılın ülkemize hayırlar getirmesini dilerim.

Umut her şeydir, ondan uzaklaşmak ise kaybetmektir. Bizler kaybedenlerden değil; kazananlardan olmalıyız..

Görüşmek dileğiyle…

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.