hansan-fiberliden-led-aydinlatma-armaturleri

Hansan ve Fiberli LED Teknolojilerinin geliştirdiği Hansan LED Aydınlatma Armatürlerini size sunmaktan keyif duyarız.

Bu hikaye Hansan Aydınlatma Armatürlerinin LED teknolojisiyle donatılması için Fiberli LED Teknolojilerine 2012 yılının 2. yarısında başvurmasıyla başlamıştır.

Fiberli LED Teknolojilerinin bu konuda sahip olduğu üstün bilgi ve tecrübeleri Hansan ile paylaşmayı kabul etmesinin ardından, kısa zamanda geliştirilen AC LED modülleri, Hansan Aydınlatma Armatürlerine uygulanarak tüm testleri yapılmıştır.

Testlerin bitmesiyle üretimine başlanan Hansan LED Aydınlatma Armatürleri, sürdürülebilirliğin yüksek önem taşıdığı günümüzde; doğaya ve insana yatırım yapmayı kendisine misyon edinmiş iki büyük aydınlatma üreticisinin haklı sevincidir.

Bilindiği üzere Hansan, pazara çok yeni girmiş olmasına rağmen sektörün dengesini değiştirmiştir.

Paslanmaz çelik kullanarak ürettiği aydınlatma armatürlerini başta Türkiye olmak üzere Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Rusya ve Türki Cumhuriyetlere hızla yaymış, yaptığı iletişim çalışmalarıyla kendisinden çokça söz ettirmiştir.

Şimdi ise Fiberli LED teknolojilerinin üstün danışmanlığı sayesinde bünyesine Hansan LED markasını katarak pazarda bir ilke imza atmayı hedeflemiştir.

Özet Bölümü

Nurşah SUNAY: Hansan LED Aydınlatma Armatürleri sizin için neden bu kadar önemli?

Oğuzhan ERKAN: Teknik bilgilere geçmeden önce şunu söylemekte yarar var. Ne yazık ki ülkemizde yerli sermaye tarafından yönetilen iki firmanın birleştiğini veya birlikte ürün geliştirdiğini çok nadir görüyoruz.

Bu anlaşma yapılırken bizi en çok sevindiren bu konuda bir örnek olabilmekti. Aslında aydınlatma sektörü birlikte ürün geliştirmeye çok müsait.

Bunun için çok değerli şirketlerimiz ve aktif faaliyet gösteren derneklerimiz var. Özellikle Fahir Gök beyin başkanlığında hizmet veren AGİD (Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği) dikkatle takip edilmeli..

Peki, Hansan LED ve Fiberli tam olarak ne yapıyor, biraz daha açar mısınız?

Aslında bunu bir soruyla özetleyebilirim.

Dünyamızı nasıl daha temiz tutabiliriz? Biz Hansan ile enerji tasarruflu ampul kullanımının ne kadar önemli olduğunu her yerde belirterek tüketicileri bu yönde teşvik ettik.

Gelişen LED teknolojisiyle birlikte artık daha fazlasını yapmamız gerektiğini hissettik ve Türkiye’nin bu alanda sayılı uzmanlarından olan Fiberli ‘ye Hansan Aydınlatma Armatürlerine LED teknolojisi ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili danışmanlık verebilirler mi diye sorduk.

Tüm Fiberli ailesine teşekkür ederek şunu belirtmek isterim ki doğru insanlara doğru soruyu sormuşuz. Fiberli’den ayrıntılı şekilde LED teknolojisinin geldiği son noktaları ve uygulanabilirliğini öğrendik.

Daha sonra geliştirmek istediğimiz ürünleri masaya yatırarak en uygun çözümlerin karşılıklı uygulanabilirliğini tartıştık. Önümüzdeki günlerde patentine başvuracağımız soğutma sistemiyle en uygun LED modülleri kararlaştırdık ve sonuç mükemmel!

Sanırım sizde bu ürünleri yeni bir markayla taçlandırdınız?

Evet. Aslında iletişim ajansımızın (reklam demeyi sevmiyorum) bunda katkısı büyük.

Hansan’ ın soft mavisini yeşile döndüren çok güzel bir logoya sahip olduk. Ne kadar çok katkı sağlayan var görebiliyor musunuz? Doğru amaçlar için herkes bir anda seferber olabiliyor.

Biz hep ‘’bu maviyi çok seveceksiniz!’’ diyorduk, sanırım artık yeşil demeye başlayacağız. Logo aynı zamanda geçişi vurguluyor ve gökyüzüyle yeşili birleştiriyor. Artık doğa için daha çok şey yapma zamanı!

Anladığım kadarıyla Hansan LED doğayı korumak için elinden geleni yapmaya hazır..

Burada sözünüzü özürle kesiyorum, büyüklerimizi unutmayalım. Biz daha yolun çok başındayız.

Fiberli gibi bu işe gönül veren firmaların öncülüğünde evet bizde elimizden geleni yapmaya hazırız.

Pekala, biraz da ürünlerden bahsedelim. Biliyorum Nisan ayında yapılacak İstanbullight Fuarı öncesi çok fazla ayrıntı vermek istemiyorsunuz fakat Hansan LED Aydınlatma Armatürlerinde güncel LED teknolojilerini takip ettiğinizi söylemiştiniz. Biraz açar mısınız?

Evet Fiberli ile yapmış olduğumuz toplantılarda, Hansan LED için en iyisini istedik.

Biliyorsunuz LED’lerin ömrü ne kadar uzun olsa da LED sürücüler ne yazık ki aynı ömre sahip olmayabiliyor.

Tanju Bey bu konuda ciddi donanıma sahip, üretimde kullandıkları ileri teknoloji ürünü olan yüksek verimli IC ve LED ler sayesinde ürünlerimiz standart LED sürücülere göre neredeyse 3 kata kadar daha uzun ömürlü. %95 in üzerinde sürücü verimliliğine sahip modüller sayesinde daha yüksek verime karşılık daha düşük enerji tüketimi sağlanmış.

Tamamen özgün tasarıma sahip yeni tasarlanan soğutucu sayesinde çalışma sıcaklığı en uygun düzeyde saklanıyor. Ürünlerde harici bir sürücü göremiyorsunuz fakat çalışma gerilimi ~220V – 50Hz/60Hz.

Kullanılan LED‘ ler özenle seçiliyor, zaman sonra lm kaybı yaşanmıyor. En önem verilen konulardan bir tanesi de tasarım süreci, bu zorlu süreçte gerçekten iyi bir ekiple çalıştık. Düşük hacimli ve esnek ürünler üretiliyor.

İstediğimizden fazlasını aldık gibi mi görünüyor?

Öyle düşünmeyin lütfen, aksine biz heyecanımızı yeniliyoruz.

Hansan LED, Sıva Üstü LED Aydınlatma armatürlerinde ciddi bir çeşit sunuyor. Bunun ülkemiz adına faydalı olacağına inanıyoruz. Biran önce lansmanını yapmak için sabırsızlanıyoruz.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Ülkemizde bu tarz iş birliklerinin gelişmesi ve insanlık için doğru adımlar atılması en büyük temennim.

Geçen sene yerli üreticilere daha fazla destek verilmesi gerektiğini söylemiştim. Yine aynısını söylemek istiyorum: Adına global ekonomi veya küresel ekonomi deyin, gelişen iletişim araçlarıyla birlikte artık fark yaratmak oldukça zor.

Bugün dünyanın birçok ülkesinde rakiplerimiz var. Büyük bir Çin gerçeği var. Bunun önüne ancak katma değerli işler yaparak geçilebiliyor, dolayısıyla taklitten uzak daha inovatif olmamız gerekiyor. Bu yüzden ülkemizde yerli ürünlere ilgi artmalı. Herkese başarılı bir 2013 yılı diliyorum.

 

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.