gun-dayanisma-gunu

10 ilimiz asrın depremini yaşadı. Binalar çöktü, yollar yarıldı ve ciddi kayıplar verdik. Ülke olarak tek yürek olduk. Her şeyi bir kenara bırakıp zor durumda kalan insanları kurtarmaya gittik. İnsanlık maddi çıkarın önüne geçti. Önemli bir sınavı tüm ülke olarak hatta destek veren ülkelerle beraber vermeye çalıştık ve çalışıyoruz.

Ülke ekonomisi için çok önemli illerimizde hayat durdu. Elektrikler kesildi ve canlar kaybedildi. Kolay değil. Bir yandan beklenmedik şekilde sevdiklerini kaybetmek, diğer yandan evinden barkından olmak. Gerçekten kolay değil.

Bu afete maruz kalan insanlarımıza destek veren herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

depremden-zarar-goren-binalar-sebebiyle-insaat-sektorunde-ciddi-bir-hareketlenme-bekleniyor

Kaybettiğimiz sevdiklerimiz için Allahtan rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. Ülke GSYH’sında %10’dan fazla yer tutan 10 ilimiz önemli bir yıkımla karşı karşıya kaldı. İhracatta %12 civarı yere sahip bu illerimizde hayatın durması ekonomiye de olumsuz etkiler yapacaktır. Büyüme bir miktar yara alabilir.

Bunun yanında iç talepte de önemli bir yavaşlama görebiliriz. Depremde yardımlar nedeniyle deprem dışı illerimizde ciddi bir ciro artışı olabilir. Ancak deprem bölgesinde de tam tersi olacaktır.

Şimdilik hasarın büyüklüğü hesaplanmaya çalışılırken, kayıplar henüz netleşmiş değil. Arama kurtarma çalışmaları bittikten sonra yeniden yapılanmaya gidilecek. Depremden hasar alan illerimiz, mevcut fay hatları da dikkate alınarak daha sağlam bir şekilde reorganize olacaktır. Bununla ilgili açıklamalar da gelmeye başlamıştır.

Depremden zarar gören illerimizin yeniden yapılanması nedeniyle inşaat sektöründe ciddi bir hareketlenme beklemekteyiz. Bunun yanında kamu bütçesinde de söz konusu destekler nedeniyle açık verilmesi bizi şaşırtmayacaktır.

Diğer sektörlerde ise talep daralması yaşanabilir. Her ne kadar deprem bölgesine hızla ihtiyaç malzemeleri alınarak yollanması diğer bölgelerde önemli ciro artışına yol açsa da deprem bölgesinde hayatın adeta durması iç talepte önemli bir daralma oluşturacaktır.

Ekonomi zaman içerisinde bu yaraları saracaktır. Son derece dinamik bir toplum yapımızın olduğunu yardım çabalarından da görebiliriz. İnsanlarımız işlerini bırakıp yardıma koştular. Bu sayede birçok can kurtarılabildi.

Şimdi yaraları sarma zamanı. Elbirliğiyle tüm zorlukların üstesinden geleceğiz. Tıpkı daha önce de geldiğimiz gibi. Yeter ki bu dayanışma ve paylaşma ruhunu kaybetmeyelim. Her şey gönlünüzce olsun.

Görüşmek dileğiyle…

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.