gripten-korunmanin-puf-noktalari.jpg

Mikropların ürememesi için altın kural: Ortak alan hijyeni

Kış aylarının gelişi ile birlikte virüse bağlı hastalık salgınları da başladı. Grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolu hijyenden geçiyor. Ortak kullanım alanlarındaki hijyen kurallarına dikkat etmek, mikroplardan korunmanın altın kuralı.

Soğuk havaların kendini hissettirmesi ile birlikte grip gibi bulaşıcı hastalıklar yayılıyor. Virüse bağlı hastalıklardan öncelikle hijyen kurallarına dikkat ederek korunmak mümkün olabiliyor. Okul, hastane, restoran, AVM gibi sirkülasyonun yüksek olduğu alanlarda hijyen kurallarına uyulması gribin yayılmasının önüne geçebiliyor.

Evde alınacak basit önlemler hayat kurtarıyor

Evde gripten korunmanın da basit yöntemleri bulunuyor. Hasta kişiyle temasta bulunmamak, ortak eşyaları sürekli dezenfekte etmek gerekiyor. Belirli aralıklarla evi havalandırmak, mikropların üreme hızını düşüyor.

Tek kullanımlık havlu ile kurulama elden bulaşma riskini düşürüyor

Gripten korunmada en etkili yöntem ise kişisel hijyene özen göstermek ve özellikle elleri sık sık yıkamak. Elbette elleri en hijyenik şekilde yıkamanın bazı incelikleri bulunuyor. Elleri önce su ile ıslatmak, yeterli miktarda sıvı sabun almak, sabunu köpürterek avuç içini ve ellerin arka yüzeyini, parmakları ve tırnakları ovmak, ardından elleri bileklere kadar durulamak önem taşıyor.

Yıkama işlemi bittikten sonra muhakkak tek kullanımlık kağıt havlu ile kurulamak gerekiyor. Yapılan araştırmalar, kağıt havlu kullanımı bakteri bulaşma riskini yüzde 77 engelliyor. Elleri yıkadıktan sonra yine kâğıt havlu yardımı ile musluğu kapatmak da hijyen sağlıyor.

Ortak alanda işletmeler hijyenden sorumlu

Restoran, okul, hastane, AVM gibi ev dışı tüketim noktalarındaki hijyenin işletmeler tarafından sağlanması gerekiyor. Kapı kolları, asansör düğmeleri, merdiven tırabzanları, banyo ve tuvaletler, oyun alanları, bekleme salonları gibi bölgelerde etkili ürünlerle temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi büyük önem taşıyor.

İşletmelerin ihtiyaçlarına yönelik çözüm geliştiren Eczacıbaşı Profesyonel, konsantre temizleyicileri ile işletmelere hijyen konusunda destekçi oluyor. Eczacıbaşı Profesyonel, daha az kimyasal ile etkili hijyen sağlarken, işletmelerde tasarrufun yolunu açıyor.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.