global-ekonomideki-sancilar-bizi-nasil-etkileyecek

Son zamanlarda yurt dışında ilginç hareketler gerçekleşmeye başladı. Biz de bu hareketlerden etkilenmeye başladık.

Nedir Bu Hareketler?

Doğal gaz, petrol gibi enerji kaynaklarının fiyatlarında hızlı yükselişler gerçekleşti. Bu artışlar ister istemez ciddi bir enflasyon riskini de artırmış durumda. Örneğin doğal gaz fiyatları Ekim 2021 başında %40 artmış durumda ve bu artışı bir günde yaptı.

Enerji fiyatlarındaki artışın taleple alakalı olduğu söylense de bir günde böyle bir talep artışı olacağına inanmak zor. İşin içerisinde büyük rakamlarla yapılan spekülasyonlar olabilir.

Bu Gelişme Reel Sektöre Nasıl Yansıyor?

Üreticiler, enerji girdilerindeki bu kadar büyük maliyet artışı karşısında üretimlerini azaltma ve hatta durdurma yoluna gitmeye başladılar. İşte  işin kritik noktası da burada.

Çünkü bu enerji maliyeti artışı ülkemiz üreticilerine henüz yansımadığı için, fiyatlamada daha da rekabetçi konuma geldiler.

Bu arada yurt dışında üretim de daraldığı için talep bu tarafa gelebilir. Bu durum bizi iki şekilde etkileyecektir. Birincisi hammadde tedariğinde sancılı bir döneme girilmesi, ikincisi ise ürün satışının daha da kolaylaşması.

Krizi Nasıl Fırsata Çevireceğiz?

Ciddi bir dijital pazarlama operasyonuyla hedef kitlenin sizleri fark etmesini sağlarsanız, ciddi fırsatlar yakalayabilirsiniz. Mümkünse hedef kitlenin dilinde pazarlama yapılmalı. O zaman global daralma ve üretim düşüşü sayesinde boşluğu biz doldurup global ekonomideki payımızı artırabiliriz.

Bu arada belirtmekte de fayda var. Reel sektör kısa vade döviz pozisyonları artıda olduğu için kur çıkışından gerçek anlamda olumlu etkileniyor.

Doğru ekip ve doğru politikalarla her zamankinden daha fazla kolay bir şekilde global olma fırsatını sakın kaçırmayın derim.

Görüşmek dileğiyle…

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.