genel-aydinlatma-amaci-ile-kullanilan-bazi-lambalarin-kullanimdan-kaldirilmasina-son-bir-ay

Genel Aydınlatma Amacı İle Kullanılan  Bazı Lambaların Kullanımdan Kaldırılmasına Son Bir Ay!

Geri sayım başladı: sadece bir ay içinde Avrupa Birliğinde ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan bazı lambalar kullanımdan kaldırılacak.

kullanimdan-kaldirilacak-lambalar

Türkiye’ de Avrupa Birliğine uyumlu olarak yayınlanan Işık Kaynaklarının ve Ayrı Kontrol Donanımlarının Çevreye Duyarlı Tasarım Gerekliliklerine Dair Tebliğ (2019/2020/AB) (Sgm:2021/11) Ve 26 Aralık 2022 Tarihinde Yürürlüğe Alınan Elektrikli Ve Elektronik Eşyalarda Bazı Zararlı Maddelerin Kullanımının Kısıtlanmasına İlişkin Yönetmelik genel aydınlatma amaçlı kullanılan kompakt floresan ve floresan lambaların (CFLi , FL T5 ve FLT8) ve halojen lambalar (G9) ile düşük voltajlı halojen lambaların (G4 ve GY6.35) piyasaya arz edilmesini etkileyecektir.

Eko Tasarım kuralları, Eylül 2021’de CFLi, HL R7s > 2700 lumen, T2 ve T12 FL lambaları aşamalı olarak kaldırmışken ve RoHS Direktifi, 25 Şubat 2023’den itibaren CFLni, Uzun Ömürlü LFL lambaların ve Dairesel T5’in Avrupa ve ülkemiz pazarına arzını kısıtlamıştır.

yasakli-lambalar

Son adım ise 25 Ağustos 2023’ten itibaren uzun ömürlü CFL, T5 ve T8 FL lambaların kullanımdan kaldırılmasıdır. 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren de Eko Tasarım G9, G4 ve GY6.35 halojen lambaların pazara arzını kısıtlayacaktır.

Yeni yönetmeliklerin Avrupa’ da ve ülkemizde birkaç ay içinde geleneksel lambaların kullanılabilirliğini etkileyeceği açıktır. Özellikle T5 ve T8 gibi lambaların genel aydınlatma da yaygın olarak kullanıldığı dikkate alınırsa tüm kullanıcılara mevcut aydınlatmalarını gözden geçirmelerini, ihtiyaca uygun verimli çözümler ile görsel konforu yüksek aydınlatma sağlamak için bir aydınlatma uzmanıyla en hızlı şekilde iletişim kurmalarını öneririz.

Aynı ürünün hem Eko Tasarım hem de RoHS tarafından etkilendiği durumlarda, en erken kullanımdan kaldırma tarihinin öncelikli olduğu ve geçerli olduğu ön görülmektedir.