Geleceğin Evleri Şekilleniyor Akıllı Ev Teknolojileri Artık Yakınımızda

Akıllı ev denildiğinde, çoğumuzun aklına bilim kurgu filmlerinden kalma sahneler geliyor. Bunların en güzel örneklerinden biri de Robert Zemeckis’in Back to the Future – Geleceğe Dönüş serilerinde yer alan sahnelerdir.

1989 yılında çekilen ve 90’lı yıllara damgasını vuran efsanenin ikinci bölümünde yıl 2015 olarak geçmekte ve geleceğin dünyasına ilişkin birçok teknolojik dönüşüme yönelik önemli sinyaller verilmektedir.

Günümüzde yaşanan dijital dönüşüm ve bunun teknolojiye olan etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Bu dönüşümün aslında en güzel etkisini akıllı binalarda yani ofisler ve evlerde görüyoruz.

Yapılar bir taraftan akıllanırken diğer taraftan da yerkürenin ihtiyaç duyduğu çevreci özellikleri kendinde daha çok barındırmaya başladı.

Özet Bölümü

Bir ev veya binada akıllı teknolojilerin kullanılmasının belli başlı nedenleri şunlardır:

Uzaktan Erişim

Internet üzerinden gerek bilgisayar gerekse cep telefonlarından mekâna ulaşarak elektrikli ve elektronik cihazların, armatür veya aletlerin kontrol edilmesidir.

Biraz daha somutlaştıracak olursak; Sıcak bir yaz günü, evinize gitmeden 15-20 dk. öncesinden cep telefonu veya tablet üzerinden iklimlendirme için istediğiniz set değerini girerek, hatta fan hızını da istediğiniz seviyede açarak kontrol edebilirsiniz. Artık serin bir mekan sizi bekliyor.

Senaryo

Evinizden ayrılırken tek bir tuşa basıyorsunuz ve aydınlatmalar, perdeler, iklimlendirme sistemleri, multimedya sistemleri kapanarak, alarm sistemi kuruluyor, Size kalan tek şey kapınızı kapatmak oluyor. Bu ve buna benzer senaryolarla (uyku, tatil, misafir, film) tek tuşla hayatınıza konfor ve evinize hareket katıyorsunuz.

Otomatik Çalışma (Detektörler)

Yaşam alanlarının çeşitli yerlerine konumlandırılmış detektörler aracılığıyla mekânda olmadığınızda sistemin bunu fark ederek, gereksiz aydınlatmaları ve iklimlendirme sistemini kapatması veya bir mekâna girdiğinizde otomatik olarak, seçmiş olduğunuz bir senaryonun devreye girmesidir. Böylece mekân içerisinde, siz hiç bir şey yapmadan tasarruf ve konfor bir arada sunulabilmektedir.

Zamanlama

Siz tatildeyken bahçenizin haftanın belli gün ve saatlerinde sulama sistemlerinin devreye girmesinden, güvenlik için belli saatlerde evin kendi başına aydınlatma ve perdelerinin çalışmasına kadar aklınıza gelebilecek her türlü varyasyonun sağlanmasıdır.

Değer katma

Yukarıda saydığımız konfor gereksinimlerinin yanında, yaşam alanlarına değer katmak için de birçok ev sahibi, firma sahibi ve müteahhit tarafından da projelerine akıllı ev ve bina otomasyon sistemleri uygulamaları yapılmaktadır.

Makel Smarthome olarak, bir çok ülke ve ilimizde çok farklı projelerde, çok çeşitli amaçlarla KNX Akıllı Bina Otomasyon Sistemi ürünlerimizi görmekteyiz.

Birçok uygulama firması gerek yerli üretim olması gerekse sunduğumuz çözümler nedeniyle tercih sebebi olarak markamızı görmesi, kısa sürede bu sektörde ciddi çalışmalar yapmamızı sağlamıştır.

Konforlu, enerji tasarruflu ve değerli yaşam alanlarınıza daha fazlasını katmak için üretiyoruz.

Makale:Emre Üge / Makel Şirketler Grubu Akıllı Bina Sistemleri Yöneticisi


Homes of the Future Take Shape Smart Home Tech is Now in Our Reach

Hearing the term ‘smart home’ reminds most of us the scenes from old sci-fi movies. One of the most impressive examples of these sci-fi movies is the Back to the Future by Robert Zemeckis. Filmed in 1989 and became the hype of 90s, the second episode of this movie series goes in the year 2015 and gives clues about the technological transformation of the future of the world.

The current technological transformation and its impact on the technology has ever been developing. Maybe the best influence of this transformation is available today in smart buildings, in other words, offices and homes. As the building becomes smarter it increasingly incorporates the environmentalist features which our Earth needs.

Here are some of the main reasons behind the use of smart technologies at homes or offices:

Remote Access

It is about remotely controlling electronic devices, luminaires and other electrical devices in a location using a computer or a smartphone. In other words, it is possible for users to control their devices at home, say, in a hot summer day in order to air condition the space through a smartphone or a tablet 15-20 minutes before they arrive at home. And voila, a cooler living space is waiting for you.

Scenario

With a single push of a button before leaving home, all the luminaires, curtains, AC systems, multimedia systems are shut down and the alarm system is activated; all you need to do is to lock your door. With similar scenarios (sleep mode, holiday mode, guest mode, movie mode) it is now possible to bring comfort and dynamism to your home with just one button.

Automatic Operations (Detectors)

Located in several locations in your living spaces, detectors are able to sense that you are not home and shut down unnecessary lighting and AC systems or activates the scenario you have chosen when you arrive at that location. Thus, now it is possible to save on energy and provide the comfort you desire without even touching a button.

Timer

This feature provides any variations which you may require from activation of irrigation systems installed in your yard in specific days and hours when you are on holiday to activation of lighting and curtain systems for security reasons at specific hours.

Added value

In addition to comfort requirements listed above, many landlords/landladies, business owners and constructors use smart home and building automation systems in their projects in order to add value to living spaces.

As Makel Smarthome, we have been providing our KNX Smart Building Automation System products to many countries and cities for different projects which aim for different purposes. As many project developers consider our brand for solutions we offer and for being a locally owned brand made it possible for us to play an active role in large industrial efforts in a short period in time.

We manufacture in order to bring more to your comfortable, energy-saving and valued living spaces.

Emre Üge / Makel Holding

Smart Building Systems Manager

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.