finansal-okuryazarligi-biliyormuyuz-ya-da-uyugezermiyiz

Değerli Sektörüm dostlarım merhaba, bu ay sizlerle işletme sahipleri ve yöneticilerin işletmelerin artık olmazsa olmazı durumuna gelmiş finansal yönetiminin önemini, finansal yeterlilik ve okur yazarlığın faydalarının geleceğe dönük temel olduğu konusunu sizlerle paylaşmak istedim.

Hatta finansal okuryazarlığın yanında bir çok  şeyden habersiz olup uyurgezer durumların işletmeleri ne duruma sokabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Bu konu tek bir makale ile anlatılmaz ama kısa tanımlamalarla önce finansal yönetimi anlatalım.

Genel tanımlamalar ile başlarsak; bir işletmenin bekası için finansal gücü ve bu gücün iyi kullanılması ile işletmenin hedefleri için ihtiyaç duyulduğu, bunlar için iyi planlamanın yanında ihtiyaçların düzenlenmesi ve kontrol edilmesi  için ilgili yerlere yönlendiren adımların bütünüdür.

Bir başka ifade şekli ise, yatırımın yapılacağı varlıların seçiminden, nerelerde ve nasıl kullanılacağını, miktarların belirlenmesini ve işletmelerin karlılığının dağıtımına kadar  olan işlemleri yöneten sistemdir. Bu kısaca anlatmaya çalıştığım tanımlardan sonra asıl önemli olan bu yönetimin izlenebilirliğini ve sonuç raporlarını okuyabiliyor ve anlayabiliyor muyuz?

İşletmelerde görülen en önemli sıkıntı  iş verenlerin ve finansal okur yazarlığının ne derecede yeterli olup olmadığı konusudur.

İş yerinizde büyük resmi iyi görebiliyor veya okuyabiliyor musunuz? Asıl mesele burada yatmakta olup kontrolü kaybetmenin bazen an meselesi olduğunu fark etseniz dahi elinizden kaçırmış olursunuz.

Peki, finansal okuryazarlık ne demek bir de onu tanımlayalım; daha anlaşılır olması yönünden parasal-ekonomik-finansal, adına ne dersek diyelim içinde parayı yani likiditeyi barındıran her şeyi planlamanın metodlar sürecinde yönetmek, algılamak ve sonuca ulaşmak şeklinde kısa ve anlaşılır tanımlama yapabiliriz.

İşverenlerin ve üst düzey yöneticilerin veya işletmelerin finans, muhasebe yöneticilerinin bu duruma olan hakimiyetleri işletmedeki finans çarkının dönmesini sağlayacaktır.

Eğer önümüze gelen sonuçları veya ön görüleri  iyi okumak, analiz etmek işletmenin sağlıklı yürütüleceği anlamını taşımakla birlikte eğer bu konuda yeterliliğiniz olmazsa çok çalışmamıza rağmen “İşlerimde bir sıkıntı var ve ben birikimlerden uzak yatırım yapamayan iki yakası bir araya gelemeyen biriyim “ demeye başlarsın.

İşler iyi olabilir ama kontrolde zafiyetleri ortaya çıkarmalısınız yani büyük resmi görmeli veya okumayı öğrenmelisiniz.

Değerli Sektörüm dostları, ne yazık ki bu durum birçok işletme sahiplerinin sıkıntılarından olup çözüme ulaştırılması acil olan sorunlardandır.

Bir şirketin büyümesi ve kar etmesi, para kazanması için en önemli rol oynayan dinamiklerin başında satış ve pazarlama yer almaktadır.

Satışın gerçekleşmesi ile tahsilatın zamanında yapılması paramızın kontrolünde rol oynarken borçlarımızın da gecikmesiz ödenmesi bir sistem içinde düzenli halde olması gerekir.

Yani, satışımız yüksek olmasının yanında eğer bu satışın karşısında alacaklarımız denkleşmeyip yarısı kadar gecikmelerin yaşanması burada bir sorunun varlığını bize gösterir.

Aslında kazandım dediğimiz para halen dışarıda ve iyi bir tahsilat takip sistemi olmadığından ve sonuç raporlarını okuyamadığımızdan varlık içinde yokluk çekmeye başlarsınız.

Önemli okumalardan biri de bilançoları iyi okumamızdır. Finansal okur  yazarlığın olması burada daha da çok önemlidir.

Şirketin tüm hesaplarını gözlemlediğinizde resmin gerçek yüzünü   yani şirketinizin şimdiki ile gelecekteki durumunu görecek; buna göre eylem planlarınızı hazırlamanız konusunda size ışık tutacaktır.

Sadece satışla durumunuzu belirlerken maliyetlerinizi gözden bir daha geçirmenizin de faydası olacağı kanısındayım. Geçen Mayıs ayındaki yazımda ölçek ekonomisinden söz etmiştim.

Şirketlerin kazançlarında ve kayıplarında bir kez daha hatırlatmakta yarar gördüğüm konu, eğer finansal okur  yazarlığımız konusunda yeterli değilsek resmi tam olarak göremez ve uyurgezer durumuna düşeriz. Bu durum hiçbir zaman istenmeyen sonuçları karşımıza çıkaracaktır.

Unutmayın dostlarım işletmenizde iyi bir organizasyonla ve ekiple çalışmak çok faydalı olacaktır. Sağlıkla kalın bol kazançlı işleriniz olsun. Görüşmek dileğiyle…

 

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.