eylul2020-ciro-endeksi-verileri

Türkiye İstatistik Kurumu 13 Kasım 2020 günü Eylül ayı itibariyle ciro endeksi verileri yayımladı. Söz konusu verilere göre; sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi 2020 yılı Eylül ayında yıllık bazda %26.2 artmıştır.

Bu artış oranı enflasyonun da çok üzerinde olduğundan artışın reel olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Daha detaylara baktığımızda; sanayi sektörü ciro endeksinin %30,9, inşaat sektörü ciro endeksinin %23.3, ticaret ciro endeksinin %30,9, ve hizmet ciro endeksinin ise %4,1 oranında arttığını görmekteyiz.

Gerek üretim gerekse ticaret yapan firmaların ortalama ciro artışı %31 seviyesine yakın seyrederken, hizmet sektöründe pandemi yasakları nedeniyle hedeflenen ciro artışı sağlanamamıştır.

eylul-2020-ciro-endeksi-verileri

Hizmet sektörünün detayına baktığımızda ise; konaklama ve yiyecek sektörünün ciro endeksinde yıllık bazda %9,2, idari ve destek sektörünün ciro endeksinde ise %15,8 daralma olduğunu görmekteyiz.

Aylık bazda baktığımızda ciro endeksinin bir önceki aya göre Eylül 2020 ayında % 3,4 arttığını görmekteyiz. Son 3 yıla göre aylık bazda en yüksek artış gerçekleşmiş durumdadır.

2019 yılı Eylül ayında aylık bazda artış %3, 2018 yılı Eylül ayında aylık bazda ciro artışı sadece %0,9 olarak gerçekleşmişti.

Dolayısıyla aylık bazda son 3 yılın en iyi artışı gerçekleşmiştir. Yıllık bazda ise 2018 yılı Eylül ayında ciro endeksi artışı %32.7 ile son 3 yılın en yüksek değeridir.

Yukarıdaki veriler bize ciro artışlarının olduğunu, bu artışların reel olarak gerçekleştiğini, bir daralmanın söz konusu olmadığını göstermektedirler.

Bizler kendi firmalarımızı bu verilerle karşılaştırmalıyız. Eğer ciro artış oranımız bu verilerden yüksek değilse, Türkiye ortalamasına göre daha başarısız olmuşuz demektir.

O zaman pazarlama, satış, üretim, satın alma ve finansman yapısını iyice gözden geçirmek gerekmektedir.

Birimler arası işbirliği ve uyum iyi değilse, başarısızlık kaçınılmazdır.

 

Görüşmek dileğiyle..

HİKMET BAYDAR 1984 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur. cnntürk, apara, tv100 bbntürk,e kotürk, vb televizyon kanallarında ekonomi ile ilgili programlara katılarak güncel verileri yorumlamıştır. Muhtelif gazete ve dergilerde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmıştır. Bankalarda ve Bankalar Birliğinde bankacılık eğitimi vermiştir.