enervis-enerji-uretim

Üretim Tesislerinin Temel Hedeflerinden Biri, Kendi Enerjilerini Üretmek Olmalıdır!

Dünyada ve Türkiye’de her geçen yıl artan enerji tüketimi, kaynakların azalmasına yol açarken şirketlerin maliyetlerini de büyük ölçüde artırıyor.

Enerji verimliliği alanında danışmanlık ve uygulama hizmetleri veren Enervis’in Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Üretim tesislerinin temel hedeflerinden biri, kendi enerjilerini üretmek olmalıdır.

Bunu yaparak hem tesislerini enerji bağımlılığından kurtarabilir hem de üretimin ana maliyet kalemlerinden olan enerji maliyetlerini düşürme imkânı bulabilirler” dedi.

Dünyada enerji tüketimi her geçen yıl artıyor. Öyle ki, dünyada 2017 yılında enerji tüketimi bir önceki yıla göre yüzde 2,2 artış gösterdi. Türkiye’de de tüm dünyada olduğu gibi bir artış söz konusu. Bu duruma ek olarak, ülkemizdeki sanayi sektörü, gelişmiş ülkelerin ortalamasının 1,5 katı enerji tüketiyor.

Enerji verimliliği danışmanlık ve uygulamaları alanında faaliyet gösteren Enervis’in Genel Müdürü Osman Kipoğlu, yüksek enerji tüketiminin kaynakların azalmasına sebep olduğu gibi işletmelerin maliyetlerini artırdığına dikkat çekerek, “Türkiye’de elektrik tüketiminin yüzde 40’lık, doğal gaz tüketiminin ise yüzde 26’lık kısmı sanayide gerçekleşiyor.

Dolayısıyla bu alanda yapılacak enerji verimliliğini artırıcı faaliyetler hem işverenlerin maliyetlerini hem de enerji ithalatını önemli ölçüde düşürüyor. Temiz üretim stratejisi ile birlikte ham madde ve enerjiyi daha az kullanmak, ekolojik faydalar sağlamanın yanı sıra rekabet gücünü de artırıyor” dedi.

Osman Kipoğlu: Sanayi için 630 proje geliştirdik

Demir – çelik, cam – seramik, kağıt – tekstil, gıda, kimya – petrokimya, binalar, ulaşım araçları, başta olmak üzere pek çok sektör ve alanda özel verimlilik uygulamaları gerçekleştirdiklerini söyleyen Kipoğlu, “Sanayide enerji verimliği uygulamaları kapsamında bugüne kadar 630 proje geliştirdik.

Bu noktada sanayi firmalarının çok ciddi bir tasarruf sağlamalarına destek oluyoruz. Bir örnek vermek gerekirse tekstil sektöründe yaptığımız çalışmalarla yüzde 25 civarında enerji verimliliği sağlıyoruz” diye konuştu.

Verimlilik Artırıcı Projeler (VAP) projesine desteklerine de değinen Osman Kipoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Endüstriyel işletmelerde enerji tasarruf potansiyelinin geri kazanılması için Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen VAP (Verimlilik Arttırıcı Proje) %30’a varan hibe destekleri her yıl büyük ilgi görüyor.

Biz de Enervis olarak VAP projelerinin hazırlanması ve onay süreçlerinde danışmanlık hizmeti veriyoruz ve bu tür destekleri çok önemsiyoruz. Özellikle geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Türkiye’de Enerji Verimliliği / EnEffTurN (Energy Efficiency Turkey Now) projemiz kapsamındaki Yenilenebilir Enerjiler Genel Müdürlüğü’ndeki temaslarımızla Verimlilik Artırıcı Proje başvurularının yılda bir dönemden üç döneme çıkarılmasına öncülük ettik.

Bugüne kadar hazırlamış olduğumuz tüm VAP başvurularının tamamına destek alınmasını sağladık. Ayrıca VAP projelerinin uygulamasını da verimlilik garantili iş modelimizle anahtar teslim gerçekleştiriyoruz.”

Tesislerin büyük kısmı bakım, yenileme ve güçlendirmeye ihtiyaç duyuyor”

Tesislerinin ihtiyaçları olan enerjiyi üretmek için adım atması gerektiğine dikkat çeken Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Üretim tesislerinin temel hedeflerinden biri, kendi enerjilerini üretmek olmalıdır.

Bunun için tesislerinin çatısını veya arazilerindeki boş bir alanı kullanabilirler. Bunu yaparak hem tesislerini enerji bağımlılığından kurtaracak hem de üretimin ana maliyet kalemlerinden olan enerji maliyetlerini düşürme imkânı bulacaklar.

Enervis olarak yaptığımız enerji etütlerinde tesislerin büyük bir kısmının bakım, yenileme veya güçlendirme çalışmalarına ihtiyaç duyduğunu gözlemliyoruz.

atılarda yeterli düzeyde yalıtım olmaması sebebiyle bina içlerini soğutmak ya da ısıtmak için çok ciddi düzeyde enerji harcanıyor. Yine bu işletmelerin ve fabrikaların bina dış yüzeylerinin ve pencerelerinin boş beton ya da sıradan camlar olması sebebiyle aynı durum söz konusu.

Bu işletmelerin çatı ve bina dış yüzeylerinde yapılacak PV güneş enerji sistemleriyle işletmelerin ihtiyaç duyduğu enerjinin bir kısmı buralardan karşılanırken binanın iklimlendirmesinde harcanan enerji maliyetleri de ciddi oranda azaltılabilinir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile PV panellerindeki verim artışı sayesinde güneş enerjisi daha fazla kullanılabilir bir alan oldu.

Bu nedenle birçok işletme çatısına PV panelleri yerleştirerek güneş enerjisinden elektriğini üretmeye başladı. Bizim detaylı enerji etüt çalışması yaptığımız bir işletme, çatısına 8 MW’lık güneş paneli yerleştirerek elektrik üretimi gerçekleştirmeye başladı” şeklinde konuştu.

İşte Enervis’in enerji verimliliği alanındaki referans projeleri

  • Solarwall, ısı pompası, evaporatif soğutma gibi sektöründe öncü uygulamalar ile işletmelere yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma konusunda destek sağlayan Enervis, Kayseri İncesu mevkiinde 3 MW’lık bir güneş enerji santralinin projelendirmesi, malzeme tedariği, montaj test ve devreye alma işlemlerini üstlenerek projeyi tamamladı.
  • Türkiye’de tüm otomotiv ana sanayine kalıp ve seri saç parça imalatı yapan Coşkunöz Metal Form ve 130’u aşkın ülkede 65 içme suyu markasıyla hizmet veren Nestlé Waters’ın Sude Su markasının yeni fabrikalarının verimli sistem projelendirmesinden başlayarak tüm mekanik tesisat uygulamaları, verimlilik kriterleri dikkate alınarak gerçekleştirildi.
  • Gebze’de otomotiv ve beyaz eşya sektörü için alüminyum döküm çözümleri sunan Çelikel’in VAP başvurusu üzerine çalışmalarına başlayan Enervis, mevcutta bulunan alüminyum ergitme fırınlarının ekonomizerlerinde verimsizlik tespit etti. Hazırlanan rapor sonucunda Çelikel fabrikası, Atık Isı Geri Kazanım Projesi ile yüzde 30 hibe desteği almaya hak kazandı. Projenin uygulanması aşamasında Enervis, üç adet ekonomizer değişimi, otomasyon yenilenmesi ve izolasyon uygulaması yaptığımı fabrikada hem geri kazanılan atık ısı ile idari binanın ısıtılmasını hem de işletmede bulunan absorbsiyonlu soğutma sisteminin çalıştırılmasını planladı. Çelikel firması yapmış olduğu yatırımı yaklaşık olarak bir yıl gibi kısa bir sürede amorti edecek.
  • Türkiye’de ilaç üretimi yapan Medigen Pharma’nın Gebze’deki yeni fabrikasının mekanik tesisat kurulumu, laboratuvarlarda üretim yapılabilmesi için gerekli olan validasyon ve verimlilik şartlarına uygun olarak sürdürülüyor.

EWE Turkey Holding Hakkında:

Almanya’nın en büyük enerji şirketlerinden biri olan EWE AG, 2007 yılında girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yüzde 100 iştiraki olduğu EWE Turkey Holding çatısı altında sürdürmektedir.

EWE Turkey Holding, Türkiye’nin üçüncü büyük doğal gaz dağıtım şirketi Bursagaz’ın ve Kayseri’deki bölgesel doğal gaz dağıtım şirketi Kayserigaz’ın çoğunluk hissedarıdır. EWE, Türkiye’de özel doğal gaz toptan satış şirketleri arasında lider konumunda olan EWE Enerji ile birlikte ülke genelinde serbest tüketicilere doğal gaz ve elektrik tedariği hizmetleri sunmaktadır.

EWE Turkey Holding’in diğer bir iştiraki olan ve 2012 yılında faaliyetlerine başlayan Enervis ise; enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji alanlarında ölçüm, etüt, danışmanlık, proje, uygulama ve eğitim hizmetleri konularında faaliyet göstermektedir.

EWE Turkey Holding, 2016 yılı başında bireysel ve kurumsal müşterilerine internet, telefon ve bulut hizmeti sunarak 200.000’i aşkın abonesine hizmet veren Millenicom’u satın alarak telekomünikasyon pazarında da faaliyet göstermeye başlamıştır.

Enervis Hakkında:

Enervis 85 yıllık deneyime sahip EWE AG’nin enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjiler alanlarındaki know-how’ı ile Türkiye’de sahip olunan sektörel bilgi birikimi, tecrübeli insan kaynağı ve gelişmiş teknolojik altyapıyı birleştirerek Türk halkı ve sanayisinin hizmetine sunmaktadır.

Sanayide ve binalarda enerji verimliliği, taahhüdü, yenilenebilir enerji uygulamaları ve danışmanlığı, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri kurulum danışmanlığı, teknik mesleki eğitim ve sertifikalandırma, doğal gaz sayaç kalibrasyonu konularında faaliyet gösteren Enervis, 320 çalışanı ile enerji hizmetleri sektörünün öncü kuruluşları arasında yer almaktadır.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.