beefull-tasinabilir-sarj-unite-alper-terciyanli

“Enerjinin yeni yolculuğu” mottosu ile paylaşımlı şarj istasyonu, paylaşımlı priz ve elektrikli araç şarj istasyonu hizmetini tek bir platform altında birleştiren BeeFull dünyada ve ülkemizde bir ilke imza attı.

İlk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve Bodrum ile Esenboğa Havalimanı’nda ‘paylaşımlı şarj istasyonlarını’ devreye alan şirket yakında ‘paylaşımlı priz’ ve ‘elektrikli araç şarj istasyonları’ ile kullanıcıların yanında olacak.

Türkiye’nin İlk Ve Tek Paylaşımlı Enerji Ağı, Enerjinin Yeni Yolculuğunu Başlattı

Akıllı cihazlar sağladığı kolaylık ve neredeyse her gün artan kullanıcı sayısı ile ihtiyaç sınıfında yer alan ürünler haline geldi. Günün büyük bir kısmını evlerinden uzakta geçiren kullanıcıların yaşadığı en büyük problem ise şarjı tükenen cihazlar için enerji kaynağı bulunmaması.

Günlük yaşam içerisinde akıllı cihaz kullanıcılarının yaşadığı enerji kaynağı probleminden yola çıkan BeeFull, tüketicinin ihtiyaç duyduğu her yerde enerji kaynağına ulaşabileceği bir girişime imza attı. Herkesin enerjiye hızlı ve kolay erişimini hedefleyen proje telefon, tablet, laptop ya da kulaklık gibi minimal cihaz kullanıcılarının yanı sıra elektrikli araç şarj istasyonu hizmetini de bünyesine katarak, her ölçekteki enerji tüketicisinin hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Daha önceleri alışveriş merkezleri, kafeler, restoranlar gibi gün içerisinde birçok insan tarafından ziyaret edilen mekanlarda şarj istasyonları ya da kiralık powerbank gibi enerji kaynağı hizmeti veren girişimler, ağırlıklı olarak cep telefonlarının şarj edilmesi üzerine hizmet veriyordu.

tasinabilir-sarj-ünite-beefull

Bu sebeple paylaşımlı şarj istasyonu, paylaşımlı priz ve elektrikli araç şarj istasyonu hizmetini ortak bir platform üzerinden talep sahiplerine sunan BeeFull bu özelliği ile dünyada ve ülkemizde ilk olma özelliğini taşıyor. Üstelik bu 3 hizmetten yararlanmak isteyen kullanıcıların tek yapması gereken mobil uygulamayı indirmek.

3 Ayrı Enerji İhtiyacı Tek Platform Üzerinden Karşılanıyor

Gün içerisinde insanlar tarafından sık sık ziyaret edilen ve uzun vakitlerin geçirildiği restoran, kafe, spor salonu ve kuaför gibi deyim yerindeyse kilit noktalar ile anlaşmalar sağlayan BeeFull; telefon, kulaklık, kamera ya da taşınabilir hoparlör gibi küçük akıllı cihazların hareket halindeyken bile şarj edilmesini sağlayan “Paylaşımlı Şarj İstasyonları” ile enerji kaynağı tüketicilerine hizmet vermeye başlıyor.

Laptop, scooter gibi enerji ihtiyacı yüksek cihazların elektrik kaynağına kolaylıkla ulaşmasını sağlamak içinse kamp alanları ve pazar yerleri gibi alanlara yerleştirilen “Paylaşımlı Prizler” yakın gelecekte hizmete sunulmak üzere hazırlanıyor.

Hayata bi’dolu enerji sağlamayı hedefleyen girişim, yine yakın gelecekte kamu binaları, alışveriş merkezleri, havalimanı ve metrolar gibi çeşitli alanlarda da “Elektrikli Araç Şarj İstasyonları” ile elektrikli araç sahiplerine hizmet vermeye başlayacak.

Enerji ihtiyacı oluşan kullanıcılar, cep telefonlarına indirdikleri BeeFull mobil uygulaması sayesinde en yakınlarındaki paylaşımlı şarj istasyonlarını, paylaşımlı prizleri ve elektrikli araç şarj istasyonlarını görerek şarj ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Hayalimiz, İnsanların Enerjiye Erişim Kaygısı Olmadan Hayatlarını Özgürce Yaşamasını Sağlamak

Türkiye’nin en büyük paylaşımlı enerji ağı olmayı hedefliyoruz” diyen BeeFull Kurucu Ortağı ve CEO’su Alper Terciyanlı;

 “İlk etapta İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Bursa, Çanakkale ve Bodrum ile Ankara Esenboğa Havalimanı’nda paylaşımlı şarj istasyonlarımızı kullanıcılarımızla buluşturduk. Yakın zamanda paylaşımlı prizlerimiz ve elektrikli araç şarj istasyonlarımızı da tüketicilerimizin hizmetine sunmuş olacağız.  

Hedefimiz bu sene sonunda, 1.000 noktada elektrikli araç şarj istasyonu, 3.000 noktada paylaşımlı powerbank istasyonu ve 1.000 noktada da paylaşımlı prizlerimiz ile tüketiciye ihtiyaç duyduğu her an hizmet sunmak. 5 sene içerisinde BeeFull’ün, Türkiye’de 10 milyon kişinin cebinde olan, arabasına, telefonuna, kulaklığına, bisiklet ve elektrikli scooter’lara enerji sağlayan bir uygulama olmasını planlıyoruz.  

Bu yola çıkarken bizi en çok motive eden BeeFull’ün geliştirdiği ürün ve hizmetlerin kısa zamanda küresel pazarlara açılması ve ülkemizin enerji alanındaki ilk “Unicorn” teknoloji şirketi olması fikri oldu. Hedefimiz BeeFull’ün 2023 sonunda Türkiye’nin en büyük paylaşımlı enerji ağı olması” açıklamalarında bulundu.

Enerjisini Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Sağlayacak

Elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından üretildiğini belgeleyen uluslararası sertifikasyon sistemi IREC tarafından onaylanan girişim kendi enerjisini de yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlıyor olacak.

Sürdürülebilir bir dünya için kaynakların verimli kullanılmasını gerektiği inancı ile yola çıkan BeeFull; kablo, adaptör ve şarj ünitelerinin kullanımını azaltmanın yanı sıra, elektrikli araç ekosisteminin gelişimine katkı sağlayarak sürdürülebilir bir gelecek hedefini destekleyecek.

“Daha az bireysel tüketim, daha az atık, daha az karbon ayak izi ve daha sürdürülebilir bir gelecek için ürünlerimizi tasarladık. Paylaşımlı powerbank’lerimiz ile daha az kablo ve daha az pil atığını hedeflerken, elektrikli araç şarj istasyonlarımızla elektrikli araç kullanımını destekleyerek fosil yakıtlardan kaynaklı karbon salınımını en aza indirmeyi hedefledik.  

Tüm BeeFull şarj noktalarında sağlanan enerjinin sadece rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından gelmesini sağladık.  Bugün Türkiye’de senede 20 milyon powerbank, 96 milyon şarj kablosu alınıyor.  Bu kullanımları azaltmak, gereksiz alımları engellemek, fosil yakıt tüketimini azaltacak çözümleri oluşturmak BeeFull ile sürdürülebilir bir gelecek yaratma hayalimiz.  

Bugüne kadar geliştirdiğimiz tüm ürünlerde olduğu gibi BeeFull’ün “sürdürülebilirliği” odağına alması ve gündelik hayatta enerjiye ihtiyaç duyulan her an, mekân ve zamanda buna kolayca erişmeyi sağlaması, bizi çok heyecanlandırdı.” sözleri ile girişimlerini değerlendiren Terciyanlı, sürdürülebilirliğin önemine dikkat çekti.

Enerjiye Erişimin Dijitalleştirilmesi

BeeFull projesinin çıkış noktasının enerjiye erişimin dijitalleştirilmesi, kolaylaştırılması ve çevreye duyarlı hale gelmesi düzleminde gerçekleştiğini belirten Terciyanlı,

“Günümüzde mobil cihazlarımız üzerinden birçok hizmete kolayca erişebiliyoruz, neden enerjiye erişimi de mobilleştirmeyelim, hatta paylaşımlı hale getirmeyelim diye yola çıktık. Bir yerden bir yere gitmek için her bir adımda karşımıza çıkan elektrikli scooter’lardan kiralayabiliyorsak; ‘Neden gün içerisinde cep telefonlarımızı, tabletlerimizi veya elektrikli araçlarımızı, paylaşımlı istasyonlar ya da cihazlarla şarj etmeyelim, kamp alanlarında, pazar yerlerinde veya fuar alanlarında elektrik enerjisi ihtiyacımızı paylaşımlı prizlerle zahmetsizce karşılamayalım?’ diye düşündük.

Bu fikrimizi besleyen ve dört elle sarılmamızı sağlayan nokta ise elektrikli araçların çok kısa bir süre içinde hayatımızda önemli bir yer edineceğine olan inancımız oldu” açıklamalarında bulundu.

Paylaşımlı şarj istasyonlarında bulunan 5.000 mAh kapasitesindeki powerbank’ler ile mobil cihazları bir saat içerisinde yüzde 80’in üstünde şarj eden BeeFull’e ulaşmak isteyen kullanıcılar Appstore veya Google Play’den BeeFull uygulamasını ücretsiz indirerek ve QR kodu telefonlarına okutarak hizmete kolaylıkla erişebiliyor. Bu pratik işlemi gerçekleştiren kullanıcılar, taşınabilir şarj ünitesini alarak; telefon, tablet ya da kulaklığını dilediği gibi şarj edebiliyor ve yine mobil uygulamadan görülecek teslim noktalarından en yakın olana bırakabiliyor.