en-buyuk-aydinlatma-amasyada

Amasya’da bulunan ve 20 bin metrekarelik alanı kapsayan LED aydınlatma Türkiye’nin en büyük açık alan aydınlatma sistemi oldu. Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, “Harşena Dağı ve Kale’nin Aydınlatılması Projesi büyüklük ve ölçek bazında bakıldığında ülkemizde gerçekleştirilen en büyük açık alan LED aydınlatma projelerindendir” dedi.

Amasya il merkezine 3 kilometre uzaklıkta olan ve MÖ 120 ile MÖ 63 yılları arasında Pontus Kralı Mithridates tarafından yaptırıldığı belirtilen Harşena Dağı ve Harşena Kalesi’nde Amasya İl Özel İdaresi ve Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın ortaklaşa hazırladığı Harşena Dağı ve Kale’nin Aydınlatılması Projesi yaklaşık 3 milyon TL’ye mal oldu.

20 bin metrekarelik alanı kapsayan tarihi Harşena Dağı ve Harşena Kalesi’ne yaptırılan LED aydınlatma sisteminin, gerek büyüklük gerekse ölçek bazında Türkiye’nin en büyük açık alan LED aydınlatma sistemi olduğu belirtildi.

Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, 10 ay içerisinde tamamlatılmış ve proje kapsamında 20 bin metrekarelik alanın aydınlatıldığını söyledi. Aykutlu, bu alanın içerisinde Kral Kaya Mezarları, Kızlar Sarayı Mevkii ve burada bulunan tarihi surların, Harşena Kalesi, şehri ikiye ayıran ve geçmişten günümüze medeniyetlere hayat vermiş Yeşilırmak’ın kenarında bulunan tarihi Yalıboyu evleri, Yalıboyu sur duvarları ve Yeşilırmak üzerinde bulunan tarihi köprüleri bulunduğunu söyledi.

Aykutlu, “Proje kapsamında aydınlatılan tüm bölgeler dahil olmak üzere 2 bin 362 adet çeşitli boylarda aydınlatma armatürü, 3 bin 600 metre çeşitli ölçülerde fiber optik kablo, 11 bin metre data kablosu, 20 bin metre çeşitli ölçü ve ebatlarda enerji kablosu, aydınlatma sistemi için gerekli cihaz ekipman ve yazılım sistemi, armatür ve kablolar için muhafaza boruları, ankraj elemanlar kullanılmıştır.

Kullanılan tüm aydınlatma ürünleri LED ürünlerdir” dedi. Amasya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Faruk Aykutlu, şöyle dedi:

Harşena Dağı ve eteklerini aydınlatmak için bölgeye LED projektörler yerleştirilmiştir. Projektörlerin haricinde kullanılan tüm armatürler dahili olarak adresli ve data sürücülerine sahiptir.

Bu yüzden tüm aydınlatma sahasında data ve fiber kablolar kullanılmış ayrıca kumandalı panolar yerleştirilmiştir. Harşena Dağı ve kalenin Aydınlatılması Projesi gerek büyüklük gerekse ölçek bazında bakıldığında ülkemizde gerçekleştirilen en büyük açık alan LED aydınlatma projelerindendir. Projemiz ile Amasya yeni bir çehreye kavuşmuştur.”

The Largest Lighting Installation is Built in Amasya

The LED lighting installation of 20,000 m2 situated in Amasya is now Turkey’s largest outdoor lighting system. “The project involving the lighting of Mount Harşena and the Castle is the largest outdoor LED lighting project completed in Turkey both in terms of area and scale,” said Faruk Aykutlu, Secretary General of the Special Provincial Administration of Amasya.

Located 3 kilometers away from the Amasya City Center and known to be built by Mithridates VI of Pontus between 120-63 BC, the Lighting project for the Mount Harşena and Castle of Harşena cost approximately TL3 million and the project is developed in cooperation of Special Provincial Administration of Amasya and Central Black Sea Development Agency. Spanning on a total area of 20,000 m2, the LED lighting system is defined as the largest LED lighting system in Turkey in terms of both its area and its scale.

Faruk Aykutlu, Secretary General of the Special Provincial Administration of Amasya, noted that the project is completed in 10 months and a total area of 20,000 m2 is now illuminated.

Aykutlu also noted that this area consists of Tombs of the kings of Pontus, Baths of the Maidens Palace and the city walls, Castle of Harşena, and the Waterfront homes and Waterfront Walls on the coast of Yeşilırmak and historical bridges spanning over the river which divides the city into two bringing life to many civilizations in the history.

Within the project area a total number of 2,362 lighting luminaires of different sizes, total length of 3,600 m of optical fiber cables of different measures, 11,000 m of data cables, 20,000 m of power cables of different sizes, devices, equipment and software necessary for the lighting system, protective casings for luminaires and cables, and anchorage elements were installed,” said Mr. Aykutlu. “All the lighting products installed are LED products. We have placed LED projectors in the region in order to illuminate the skirts of the Mount Harşena.

Any luminaire other than these projectors are internally addressed and have data drivers. Therefore, data and optical fiber cables were installed to the lighting area and remote-controller panels were planted. The Project of Mount Haşena and Castle Lighting is the largest outdoor LED lighting project completed in Turkey to date. With this project, Amasya has gained a new look,” he added.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.