elektrik-tuketicileri-icin-blockchain-tabanli-takas-sistemi

Sistem, elektriğin en yoğun tüketildiği zamanlarda enerji kontrolü ile istikrarlı elektrik arzına katkıda bulunuyor. Fujitsu, sanayi tesisleri ve perakende mağazaları dahil olmak üzere elektrik tüketicilerinin enerji ihtiyacına yönelik birbirleri arasında alım satım yapmalarına imkan veren bir blockchain teknolojisi geliştirdi.

Talep Tepkisi (TT) adı verilen bu sistem, elektrik üretim tesisleriyle elektrik tüketicilerinin, beklenen en yüksek talep zamanlarında elektrik üretim ve tüketim dengesini kontrol etmek için işbirliği yaptığı bir program olarak dikkat çekiyor.

Fujitsu, elektrik tüketicilerinin kendi elektrik üretimi veya elektrik tasarrufları yoluyla ortaya çıkarttıkları elektrik fazlalıklarını kendi aralarında verimli bir şekilde takas edebilecekleri bir sistem geliştirdi. Fujitsu, blockchain teknolojisiyle geliştirdiği bu sistemi ENERES şirketiyle yaptığı işbirliğiyle gerçek elektrik tüketim verilerini kullandıkları bir simülasyonda denedi. Sonuç, Talep Tepkisi başarı oranında yaklaşık% 40 iyileşme olduğu görüldü.

TT kontrol başarı oranındaki iyileşmenin, tüketicilerin bu programa katılmasını teşvik ederek artıracağı düşünülüyor. Ayrıca bu, istikrarlı bir elektrik arzı ve TT planının bir başka amacı olan yenilenebilir enerji kullanımının artmasını sağlayacağı düşünülüyor. Fujitsu, oluşturduğu bu teknolojiyi daha da ileri taşıyarak, karbon izi içermeyen bir toplum oluşturmak için çalışıyor.

Gelişim Programının Arka Planı

Karbonsuz bir toplum oluşturmak için yenilenebilir enerji üretimi ve diğer girişimler arttıkça Talep Tepkisi yaklaşımına ilgi yükseliyor. Elektrik hizmetlerinin ve elektrik tüketicilerinin elektrik kullanım miktarını kontrol etmek için işbirliği yaptıkları TT, elektrik tüketimine katkıda bulunan elektrik tüketicilerine tazminat ödeyerek özellikle elektrik arz eksikliğinin beklendiği en yoğun zamanlarda elektrik tüketimini azaltmayı amaçlıyor.

Sistem şöyle çalışıyor: TT, elektrik şebekesinden güç tasarrufu talebini alan ve her tüketicinin güç tasarrufunun miktarını kontrol eden bir toplayıcı olarak hareket ediyor. Talep edilen güç tasarrufu miktarı elde edildiğinde, “Toplayıcı” elektrik üreticisinden bu başarısından dolayı bir ücret temin eder. Toplayıcı bu parayı tüketicilere, elde ettikleri güç tasarrufu miktarına bakarak dağıtıyor. Bununla birlikte, tüketiciler bazen kendi jeneratörlerini çalıştırırken üretilen elektriğin yetersizliğinden veya enerji tüketimlerindeki beklenmedik yükselmelerden dolayı Toplayıcı’dan gelen talebi karşılayamayabilirler, bu nedenle tüketicilerin tazminat alamadığı durumlar yine de söz konusu.

Karbonsuz bir toplumu gerçekleştirmek yolunda, güç tasarrufu hedeflerine ulaşmak üzere ödeme yapılan tüketicilerin oranını gösteren “TT başarı oranı”nı artırmak çok önemli. TT programının katılımcı sayısını artırmak ve her bir katılımcının etkin bir yatırım yapmasını güvence altına almak da programın başarısında rol oynuyor.

Ele Alınan Konular

Mevcut haliyle Toplayıcı, bireysel olarak tüketicilerle birebir olarak etkileşime girerek güç tasarrufu miktarlarını tahsis etmek ve talebin tüketici için kabul edilebilir bir seviyede olduğunu doğrulamakla ilgileniyor.

Elektrik tüketicilerinin güç tasarrufu hedeflerini gerçekçi bir olasılıkla gerçekleştirebilmeleri için, hedeflerini yerine getirmeyen bir tüketicinin başka bir tüketicinin güç tasarrufu miktarının bir kısmını hızlı bir şekilde değiştirmesini sağlayan bir değişimin etkili olması planlanıyor. Ancak, bu yaklaşım henüz TT’ye uygulanmadı.

Bu değişim sistemiyle, talep edilen güç tasarrufu miktarının elde edilmesi zor olsa bile, bir tüketici kendi elektrik tasarrufu hedeflerini yerine getirmek için başka bir tüketicinin artı elektriğini hızlı bir şekilde satın alabilir ve bu da hedeflerin daha güvenilir bir şekilde başarılmasını sağlar.

Etkileri

ENERES işbirliğiyle Fujitsu, 2018’in yaz ve kış döneminde iki yeni sistem simülasyonunu gerçekleştirdi. 20 tüketici alanının fiili enerji tüketim kayıtlarını kullanan şirketler, elektrik tüketicilerinin kendi aralarında elektrik alışverişinde bulunabilecekleri durumu gözlemledi. Sonuç olarak, şirket TT yönteminde geleneksel yöntemlere kıyasla% 40 civarında bir ekonomi olduğunu doğruladı.

TT’nin bu sistemle gelişmesini ve yaygınlaşmasını destekleyerek, Fujitsu karbon içermeyen toplum oluşumuna katkıda bulunmayı hedefliyor.

Gelecek Planları

Fujitsu, şirketlerin tükettikleri elektrik için yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanmalarını ve karbon içermeyen bir toplum oluşturmak için önlemler almayı hedefleyen RE100’ün bir üyesidir. Bu çabanın bir parçası olarak, şirket 2019’dan itibaren bu sistemin ticarileştirilmesini gerçekleştirecek.


 

Fujitsu Develops Blockchain-based Exchange System for Electricity Consumers

Contributes to stable electricity supply through energy control in peak periods

19 February, 2019 Fujitsu Limited and Fujitsu Laboratories Ltd. today announced that they have applied blockchain technology to develop a system for trading related to energy shortages and surpluses among electricity consumers, including factories and retail stores.

Demand response (DR) is a scheme in which electric utilities and consumers of electricity cooperate to control the amount of electricity used during periods of expected peak demand. An issue, however, is that the success rate for DR controls can be low, with consumers being unable to meet the amount of power savings requested by electric utilities.

Fujitsu has now devised a system in which electricity consumers can efficiently exchange among themselves the electricity surpluses they have produced through their own electricity generation or power savings. The company then applied blockchain, and with the cooperation of ENERES Co., Ltd., the system was used in a simulation using the actual data of electricity consumption.

The result was an approximately 40% improvement to the DR success rate. Improvement to the DR control success rate is expected to lead to more consumers participating in DR schemes.

Moreover, this will enable the stable supply of electricity and the expansion of renewable energy use, another goal of the DR scheme. Fujitsu Limited and Fujitsu Laboratories will carry out further system verification and strive to build a carbon-free society. Details of the new technology will be showcased at the ENEX 2019 Energy and Environment Exhibition, being held from Wednesday, January 30, to Friday, February 1, at Tokyo Big Sight.

Development Background

Demand response has been in the spotlight as renewable energies and other initiatives are being put in place to develop a carbon-free society. DR, in which electric utilities and electricity consumers cooperate to control the amount of electricity use, aims to reduce electricity consumption, particularly at peak times when shortages of electricity supply are expected, by paying compensation to electricity consumers who contributed to power savings.

In practice, DR is arranged so that an aggregator, who receives the request for power savings from the electric utility and controls the amount of each consumer’s power savings, acts as the middleman, and assigns amount of the consumer’s power savings. When the amount of power savings requested is achieved, the aggregator receives remuneration from the electric utility.

The aggregator also distributes the remuneration to contributing consumers based on the amount of the power savings they achieved. However, consumers are sometimes unable to meet request from the aggregator, due to shortages in the electricity produced when they operate their own generator or due to sudden spikes in their energy consumption, so there are cases of consumers being unable to receive compensation.

In order to realize a carbon-free society, it is important to increase the success rate of DR, which indicates the ratio of consumers who are compensated for achieving their power savings targets. It is also essential to secure an investment effect when consumers have joined the DR scheme and to increase the number of participants.

Issues

At present, the aggregator interacts with individual consumers on a one-to-one basis to allot power savings amounts and to confirm whether the request can be acceptable for the consumer. For electricity consumers to achieve their power savings targets with a high probability, it can be expected that an exchange that allows a consumer who is short of meeting its targets to quickly exchange a portion of another consumer’s power savings amount would be effective. This approach, however, has yet to be applied to DR.

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.