Schneider Electric, Elektrik Kazalarına Karşı IEC 61008-1 Standardına Sahip Kaçak Akım Rölesini Öneriyor

Schneider Electric, elektrik kazalarına karşı korunmak için uzman bir elektrikçiden destek alınarak tüm bina sisteminin kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor.

 • Şirket uçtan uca, güvenilir bir koruma için uluslararası standartlarla uyumlu kaçak akım rölesi kullanmanın önemini de vurguluyor.
 • Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, binalarda eskimiş prizler, kötü yalıtılmış aletler ya da hasarlı kablolar gibi nedenlerle yaşanan kazaların önüne geçebilmek için profesyonel bir elektrikçi ile çalışmak ve güvenilir marka kaçak akım koruma rölesi kullanmak gerektiğini belirtiyor.

Elektrik sigortaları, yalnızca kısa devre akımlarının veya aşırı akımların neden olabileceği yangınlara karşı önlem niteliği taşıyor.

2006 yılından bu yana sigortalarla beraber kullanılmaya başlanan kaçak akım rölesi ise elektrik kaçağıyla karşılaşıldığında birkaç milisaniye içinde elektrik akımını kesiyor. Böylece yaralanma ve ölümleri önlüyor.

Bu doğrultuda uçtan uca, güvenilir bir koruma için uluslararası kaçak akım standardı IEC 61008-1’e sahip rölelerin tercih edilmesi önem taşıyor.

Sektördeki 170 yıllık deneyimiyle Schneider Electric, güvenilir, profesyonel elektrikçilerle çalışmanın ve kaliteli ürünler kullanmanın kazaların önüne geçeceğini vurguluyor.

tehlike uyarı görseli

Güvenli elektrik kullanımı için alınabilecek başlıca önlemler Nelerdir?

Şirket tarafından açıklanan, güvenli elektrik kullanımı için alınabilecek başlıca önlemler ise şöyle: Elektriğe bağlı kazaların ve kaçak akımın başlıca sorumlusu prizlerdir.

 • Bu nedenle priz seçiminde ve bakımında dikkatli olunmalıdır.
 • Çocuk korumalı prizlerin tercih edilmesi, prizlerin montaj kasalarına güvenli bir şekilde monte edildiğinden emin olunması gerekmektedir.
 • Eski veya gevşek prizler mutlaka değiştirilmelidir. Tüm elektrik prizlerinin kaçak akım cihazları ile korunduğundan emin olunmalıdır.
 • Çeşitli sebeplerle hasar görmüş kablolar göz ardı edilmemeli ve hemen değiştirilmelidir. Evlerdeki metal muhafazalı elektrikli cihazlarının topraklamasının yapıldığından emin olunmalıdır.
 • Binalardaki metal aksamlar, binanın topraklama şebekesine güvenli bir şekilde bağlanmalıdır. Küçük bir kaçak bile çarpılmaya sebep olabilir.
 • Bu tip elektrik şoklarını engellemek için kaçak akım koruma röleleri kullanılmalıdır. Bir anlık dalgınlıkla oluşabilecek kazaları önlemek adına küvet ve duş teknesi gibi sulu alanların yakınına elektrikli aletler konulmamalıdır.
 • Banyolardaki aydınlatma armatürleri mutlaka muhafazalı seçilmeli, prizler ıslak alanlardan uzak olmalıdır. Ayrıca satın alınan elektrikli aletler IEC 60 364 standardına uygun olmalıdır.
 • Profesyonel bir elektrikçinin desteğiyle kazalardan kaçınmak çok daha kolay olacaktır. Elektrikçinin tüm prizlerin ve evdeki metal parçaların düzgün bir şekilde topraklanmış olup olmadığını kontrol etmesi sağlanmalıdır.
 • Eğer kaçak akım koruma rölesi hâlihazırda takılıysa ve test düğmesi varsa mutlaka test edilmelidir. Eğer düğmeye basıldığında kaçak akım koruma rölesi hemen açılıyorsa, güvenlik sağlanmış demektir. 3-6 ayda bir bu test tekrarlanmalıdır.
Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.