Ekin-Patrol

Türkiye’nin önde gelen teknoloji firmalarından ekin Technology, Londra merkezli EurAsia Strategies tarafından bu yıl üçüncüsü 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde Conrad İstanbul Otel’de gerçekleşen WICS – Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde akıllı trafiğin önemini katılımcılara aktardı.

Günümüzde şehirlerin en büyük sorunlarından biri olan trafik sorununa sunulabilecek akıllı teknolojilere dikkat çeken Ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, trafikte ihlallerin azalması ile trafik kaza oranlarında da düşüş yaşandığını vurguladı.

Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nin üçüncüsü WICS (World Intelligent Cities Summit), bu yıl, 10-11 Aralık 2014 tarihlerinde Conrad İstanbul Otel’de 100’ün üzerinde lider uluslararası konuşmacının sunumları ile gerçekleşti.

Türkiye’de MOBESE sistemini 2005 yılında ilk kez kuran ve dünyadaki ilk akıllı devriye olan ekin Patrol teknolojisini geliştiren ekin Technology, akıllı trafik odaklı sunumu ile dikkatleri üzerine çekti.

Kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin dünyadaki ve Türkiye’deki akıllı şehirler gündemini sundukları Zirve’de ekin Technology, konuşmacı olarak yer aldı.

İki gün boyunca toplam 30 oturumun gerçekleştiği Zirve kapsamında konuşmacı olarak yer alan, Ekin Technology Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, akıllı trafik sistemlerinin akıllı şehirlerin öncelikli şartı olduğunu belirtti. Ekin: “Günümüzde şehir hayatının hızı ve artan nüfus, hepimizi yoğun trafikle baş başa bırakmakta ve büyük bir zamanı trafikte kaybetmemizi sebep olmaktadır.

Üstelik güvenlik açısından da trafik akışı büyük önem taşımaktadır. Ancak trafik akışının düzenli ve güvenli olduğu, zamanların ve her şeyden önemlisi hayatların kaybolmadığı şehirler akıllı olabilirler.

Bu vizyonla, ölüm ve yaralanmaların en önemli sebebi olan trafik kazalarının azaltılmasının akıllı şehirlerin ilk şartı, dolayısıyla da akıllı trafik sistemlerini akıllı şehirlerin olmazsa olmazı olarak görüyoruz.”dedi.

Akıllı trafik sistemlerinin daha az enerji tüketimi sayesinde de doğal kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını ve karbon salımının azalmasını sağlayarak yeşil bir gelecek sunduğunu da ifade eden Akif Ekin: “ekin safe Traffic çözümleri ile; hız tespit sisteminden kırmızı ışık ihlal sistemine kadar onlarca teknolojiyi entegre bir yapıda sunuyoruz.

Bu sistemler sayesinde trafik ihlalleri ve dolaylı olarak kazaların da azalması en önemli hedefimiz. Sürdürülebilir bir dünya geliştireceğimiz teknolojilerle ve akıllı şehirlerle mümkün olacak” dedi.