e-atiklarin-geri-donusumu-icin-osmaniye-belediyesine-destek

ELDAY ve Osmaniye Belediyesi e-atıkların geri dönüşüm zincirine kazandırılmasını teşvik etmek ve bu konudaki farkındalığı arttırmak amacıyla işbirliği yaptı. “Sıfır Atık” sloganıyla hayata geçirilen proje kapsamında, şehrin belirli noktalarına yerleştirilen konteynerlarda toplanan e-atıklar geri dönüşüm tesislerinde ekonomiye kazandırılacak.

Bugüne kadar tüm Türkiye’de 15 bin tondan fazla atık elektrikli ve elektronik eşyayı (AEEE) geri dönüşümle ülke ekonomisine kazandıran ELDAY, bu kez Osmaniye Belediyesi ile e-atıkların geri dönüşüme kazandırılması için önemli bir iş birliğine imza attı.

e-atiklarin-geri-donusumu-icin-osmaniye-belediyesine-destek-gorsel

İşbirliği kapsamında, ELDAY’ın tedarik ettiği ve Osmaniye Belediyesi tarafından kentin belirli noktalarına yerleştirilen özel konteynerlarda toplanan e-atıklar, geri dönüşüm tesislerine gönderilecek.

Doğru şekilde toplanıp atılmadığında hava, su ve toprağı kirleterek çevre ve insan sağlığı için tehlikeler yaratan elektrikli ve elektronik atıkların (AEEE) geri dönüşümünü teşvik etmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirilen projeye, Osmaniyeliler de büyük destek veriyor.

E-atıklar geri dönüştürülmezse hem ekonomiye hem çevreye zarar veriyor

İşbirliğine ilişkin açıklamalarda bulunan ELDAY Genel Müdürü Muharrem Yamaç, “Osmaniye Belediyesi’ne e-atıklar konusundaki duyarlığı için teşekkür ediyoruz. Ülkemizde her yıl 500 bin ton e-atık çıkıyor ve gelişen teknoloji ve değişen tüketici ihtiyaçları sonucunda bu sayı her yıl yüzde 10 artıyor.

Bu atıkların çoğunu evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız çamaşır makinesi, fırın, kahve makinesi, elektrikli süpürge, faks, yazıcı gibi eşyalar oluşturuyor. Maalesef sistemli şekilde toplanmadığı zaman da bu atıklar doğrudan çöpe gidiyor.

Geri dönüştürülmediği takdirde, hem çevreye hem de ekonomiye büyük zararları dokunan e-atıkların geri dönüşümü konusunda herkesi daha duyarlı ve bilinçli olmaya davet ediyoruz” dedi.

E-atıklar konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz

Proje hakkında konuşan Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara ise şunları söyledi: “Osmaniye Belediyesi olarak, ELDAY gibi önemli bir kurumla işbirliği içinde olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Özellikle, iklim değişikliklerinin etkisinin çok fazla hissedildiği bu yüzyılda tüm atıkların kaynağında ayrı toplanarak geri dönüşüme gönderilmesinin büyük önem arz ettiğinin bilincindeyiz.

Bu değerli projemizle, hem ülke genelindeki sıfır atık projelerinde diğer belediyelere örnek olmak hem de e-atıklar konusunda bir farkındalık yaratmak istiyoruz.”

Sektörüm Dergisi aylık yayımlanan ,Google News, Google Gazetelik-Dergilik, Bundle Haber Uygulaması, Turkcell Dergilik ve diğer tüm dijital mecralarda ve sosyal medya kanallarımızda, eş zamanlı olarak Elektrik, Aydınlatma, Enerji, Güvenlik ve Otomasyon sistemleri sektörlerinde ihtisaslaşmış, Türkiye'nin en güçlü yayın sağlayıcı basılı yayın ve dijital dergisidir. Ulusal ve Uluslararası arenada seçkin okur kitlesine en geniş haber içeriğini sunar. 2020 mart ayından beri sadece dijital olarak devam eden sektörüm dergisi sıfır karbon bir firmadır.