Li-Fi-batten-and-downlight

Dünyanın entegre Li-Fi özellikli ilk LED paneli ABD’li bir şirket tarafından satışa sunuldu.Sistem Wi-Fi radyo dalgaları yerine LED’lerin görünür ışığını kullanarak internetten bilgisayarlara ve diğer cihazlara veri aktarabiliyor.

Virginia menşeli VLNComm tarafından geliştirilen panel 108Mbps indirme ve 53Mbps yükleme hızına sahip ve 48 metre kare kapsama alanı sunuyor.

Standart beyaz LED kullanımı ile yaklaşık 15 kullanıcı aynı anda veri alabiliyor.

Şirketin teknolojiden sorumlu müdürü Dr. Mohammad Noshad Lux’a verdiği demeçte “Bu gerçek anlamda devrim niteliğinde bir gelişme,” dedi. “Dünyaya Li-Fi’nin yapabileceklerini kanıtlıyor.

Li-Fi’yi farklı kılan şey, elektromanyetik parazit yapmaması daha fazla güvenlik sunuyor, [Wi-Fi’den] daha güvenli ve daha büyük bir spektruma erişim sağlıyor.”

LED, dizüstü bilgisayar ve tabletler gibi cihazların armatür ile her doğrultuda iletişim kurabilmesine imkan tanıyan bir cihaz kilidi (USB bellek boyutlarında) ile eşleştiriliyor.

LED panelin lansmanını ise Kasım ayında Londra’da gerçekleşen LuxLive 2017 sergisinde çok sayıda Li-Fi armatürün tanıtılması izledi.

Sergide downlight, bant tipi armatürler ve driver modelleri kullanıma hazır ilk sertifikalı ürünler olarak görücüye çıktı.

PureLiFi ve Lucibel, tüm gerekli Li-Fi bileşenlerini bir LED downlight içerisinde toplayan ilk ortak girişimleri Ores armatürü tanıttı. Bu ürün aynı anda sekiz ile 16 arasında kullanıcıyı destekliyor ve saniyede 45 megabit düzeyindeki hızlarda veri aktarıyor.

Li-Fi driver serisi -pureLiFi imzalı- üreticilerin artık görünür ışık kullanarak güvenli internet bağlantısı sunmak için ürünleriyle teknolojiyi bir araya getirebildikleri anlamına geliyor.

Li-Fi XC driver – FCC, UL ve CE sertifikalı – LED aydınlatma ürünlerini internete erişim noktaları haline getiriyor.

Bununla birlikte, ABD’li Linmore da floresan ampullerin yerini almak üzere tasarladığı dünyanın ilk Li-Fi bant tipi armatürlerini piyasaya sundu. Bu aydınlatma ürünleri yukarı ve aşağı yönde saniyede 43 Megabite (Mbps) kadar veri aktarabiliyor.

World’s First Li-Fi Light Panel Launched

A Us Technology company has introduced the world’s first LED panel with integrated Li-Fi.

It can deliver data such as the internet to computers and other devices using the visible light of the LEDs rather than the radio waves of Wi-Fi.

Developed by Virginia-based VLNComm, the panel is capable of a download speed of 108Mbps and an upload speed of 53Mbps, and provides 48 square metres of coverage.

Luminex

Around 15 users can simultaneously receive data through the use of standard white LEDs.

‘This is a truly revolutionary development,’ the company’s chief technology officer Dr. Mohammad Noshad told Lux. ‘It shows the world what Li-Fi is capable of.

‘What discriminates Li-Fi is that it has no electromagnetic interference. It offers enhanced security, is safer [than Wi-Fi] and provides access to a larger amount of available spectrum.’

The LED is paired with a dongle – the size of a memory stick –  which allows devices such as laptops and tablets to communicate in both directions with the luminaire.

The introduction of the LED panel follows the launch of a slew of Li-Fi luminaires at the LuxLive 2017 exhibition in London in November.

The first off-the-shelf certified products made their debut at the show, including downlights, battens and drivers.

PureLiFi and Lucibel unveiled their first joint-venture Ores luminaire, which embeds all the necessary Li-Fi components in an LED downlight. It’s able to support between eight to 16 users at once, and deliver data at rates of 45 megabits per second.

A range of Li-Fi drivers – from pureLiFi – means that now manufacturers of luminaires can incorporate the technology in their products to offer secure internet connectivity using visible light.

The Li-Fi XC driver – which is FCC, UL and CE marked – turns LED light fittings into access points for the internet.

Meanwhile US firm Linmore launched the first-ever Li-Fi battens, designed as retrofit for fluorescent luminaires. These light fittings deliver data speeds of up to 43 Megabits-per-second (Mbps) up and down