Son zamanlarda Dünya’da son derece önemli gelişmeler oluyor. Bu gelişmeler daha çok askeri güç gösterisine dönüşmeye başladı. Bu durum oldukça riskli bir hal almaya başlamış durumda. Gerek barış ortamı gerekse global ekonomi bu gelişmelerden ciddi bir şekilde tehdit alıyor. O yüzden bugün yazımızda bu gelişmeler ve olası et­kilerine değineceğiz.

Bildiğiniz gibi geçenlerde ABD Başkanı Suudi Arabistan’a resmi ilk ziyaretini yapmıştı. O zaman sürpriz olarak karşılanan bu gelişme­nin arka senaryoları ortaya çıkmaya başladı. Katar Bölge ülkeleriyle uyumlu hareket etmeyen, Suudilerin suyundan gitmeyen bir ülke. Kaldı ki Türkiye’ye fon sağlıyor. İran’a yakın olması doğal gaz tica­retinde önemli yerlere varması da hedef olmasını sağlayan yönle­rinden birisi.

Katar Türkiye’de birçok projelere kaynak aktarmış durumdadır. 15 Temmuz darbe girişiminde de ilk arayan ülke. Türkiye de Katar’a kar­şı körfez ülkelerinin tutumuna karşı orada asker bulundurma tezke­resini hemen meclisten geçirdi. Şimdi dengeler daha da zorlanacak gibi görünüyor.

ABD kuzey Çin denizinde Kuzey Kore füze bahanesiyle bir miktar yığınak yaptı. Bunun yanında İran’da da bombalar patlamaya başla­dı. Suriye düne kadar Rusya müttefikiydi ve ABD orada olamıyordu. Oysa şimdi YPG bahanesiyle ciddi yığınak yaptılar. Bu ağır silahlar kim için orada?

Son zamanlarda ABD’nin silaha biraz daha fazla meylettiğini gö­rüyoruz. Dolayısıyla bu durum Global barışı riske atmaya doğru yol alıyor.

Kritik soru şu: Suriye’de ABD YPG’ye ağır silah verirken Rusya ne­den sesini çıkarmadı? Bu soru gerçekten çok önemli. Acaba Rusya Suriye’den vaz mı geçti? Eğer öyleyse dengeler yavaş yavaş ABD le­hine değişiyor demektir. Ya da Rusya başka yerlere odaklanmış ve Suriye Rusya için önemini yitirmiş durumda.

İran’da İŞİD terörü ile birlikt