hayati-kolaylastiran-akilci-cozumler-akilli-sehirler

Dijital dönüşüm çağının ihtiyaçları doğrultusunda farklı alanlarda teknolojik katma değer yaratarak büyümeyi sürdüren Asis Elektronik akıllı şehir faaliyetlerini “ASİS CT-City Technologies” markası altında gerçekleştirmeye devam ediyor. Türkiye’nin 81 ilinde faaliyetleriyle adından söz ettiren ASİS CT, dünyanın ise 13 ülkesinde büyük projelere imza atıyor.

Şehirler akıllanıyor, teknolojiler hayatı kolaylaştırıyor. Dünyanın önde gelen şehirleri, güvenlik, maliyetleri azaltmak, kent yaşamını daha modern hale getirme gibi gerekçelerle çok daha fazla akıllı şehir teknolojilerine yatırım yapmaya başladı.

Asis CT’de, Mobil Kamera Sistemleri, Kişi&Yolcu Sayma Sistemleri, Elektronik Ücret Toplama Sistemleri, Dijital Bilgilendirme Sistemleri, Otopark Yönetimi Otomasyonu, Akıllı Bisiklet ve Scooter alanlarında geliştirdiği teknolojileri ile öne çıkıyor ve Ar-Ge çalışmalarını hızlandırarak dünyanın her noktasına ulaşmayı hedefliyor.

Asis CT Hindistan’da ‘’Kochi Metro Rail’’ projesi, Sofya’da tren, otobüs ve metro olmak üzere üç farklı grupta araç sistem entegrasyonu gibi sayısız büyük projeye imza atarak gerçekleştirdiği ihracat çalışmaları ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 17 metropol, 22 şehir ve 65’ten fazla bölgede anahtar teslim çözümler üreten Asis CT, 2020’de cirosunun yüzde 50’sini yurtdışından elde etmeyi planlıyor.

2020’de büyük pazar Hindistan’a odaklanacağız

Dünyanın farklı ülkelerine çözümler geliştirdiklerini 2020 yılındaysa ihracat hedeflerini daha da büyüttüklerini belirten Asis CT Genel Müdürü Fatih Gündoğan, son iki yıldır cirolarının yüzde 20’sinin ihracattan oluşturduğunu ifade etti. Gündoğan “2020’de ciromuzun yüzde 50’sini yurtdışından yapmayı planlıyoruz.

Asis-CT-Genel-Muduru-Fatih-Gundogan

Özellikle Hindistan’a odaklanacağız. Şu anda da Mumbai metrosunun teknoloji kısmını üstlendik.

Kuzey Afrika’dan başlayan, Arap Yarımadası ve Hindistan’ı kapsayan, ardından Çin’e kadar olan bölge bizim hedef pazarımız.

Ulaşım çözümlerimizle Yunanistan’dan Portekiz’e, Pakistan’dan Türkmenistan’a kadar farklı ülkelerde faaliyetlerimiz bulunuyor.

Mesela Atina’da metroda kullanılan cihazlar bizim. Hindistan’da ise Mumbai, Koçi, Amritsar ve İndore olmak üzere dört şehirde bizim cihazlarımız ve yazılımlarımız kullanılıyor” dedi.

Hindistan pazarının dışında Sofya’da gerçekleştirdikleri çalışmalardan da bahseden Gündoğan,” Sofya’da tren, otobüs ve metro olmak üzere üç farklı grupta araç sistem entegrasyonu projesi var.

Bu araçların birbirine bağlanması ve oradaki cihazların yönetilmesi işinin ihalesine girdik ve kazandık. Konsorsiyum ortaklığıyla Sofya Belediyesi ile çalışıyoruz. Aynı zamanda Bulgaristan Sofya Projemizin ikinci fazını tamamlamış olduk.

Bu fazda 1150 araca entegre edilmek üzere sistemlerimizin ihracatını gerçekleştirdik. Bu zamana kadar toplamda 3.551 sistem ihracatımızı tamamlamış olduk” dedi.

Türkiye’nin akıllı ulaşımı da Asis CT’den

Türkiye’de elektronik ücret toplama sistemlerinde yüzde 40’lık pazar payına sahip olan Asis CT, 17’si büyükşehir olmak üzere 65 noktada hizmetleri ile yer alıyor.

Kontrollü geçiş sistemleriyle ilgili yazılımlar ve donanımlar geliştirmeye başlayan Asis CT, kişi sayma sistemleri ve güvenlik sistemiyle ilgili yazılım ve donanımlar geliştiriyor ve sistemlerinde yapay zeka teknolojileri kullanarak yüz tanıma hizmeti sunuyor.

Otobüsler için de “Karakutu” denilen araç içi güvenlik sistemi geliştirerek güvenlik açısından önemli bir çözüm sağlıyor.

Türkiye’de ilk kez Şanlıurfa’da toplu ulaşımda NFC kullanımı sağladıklarını belirten ndoğan, “Bu teknolojimiz ile ulaşımda mobil ödemeyi mümkün kılan sistemi biz hayata geçirdik. Samsun’da gerçekleştirdiğimiz Toplu Ulaşımda Bonus Trink Kredi Kartı Entegrasyonu projemiz ise Avrupa çapında bir ilkti.

Ulaşım Araçlarına Engelsiz Erişim üzerine çalıştığımız TÜBİTAK projemiz de bu kapsamda saymamız gereken önemli çalışmalarımız arasında yer alıyor. Kilis Belediyesi’nde Akıllı Bisiklet Sistemlerimiz kullanılacak.

Şu an ülke genelinde ve dünyada akıllı kart çalışmalarımız ile de öne çıkıyoruz. Yurt içi ve yurt dışında sistemlerimiz toplam 21.500 araçta kullanılıyor. 16 Milyon Kart ve 6 milyar işlem sayımız bulunmakta. Bunun yanı sıra yakın zamanda insanların ellerinden düşürmeyecekleri bir mobil ulaşım platformu hazırlıyoruz” dedi.

Asis CT’nin odak noktası; Ar-Ge çalışmaları

Şirket politikasının odak noktasında şehir teknolojilerine yönelik Ar-Ge çalışmaları bulunan Asis CT, yeni vizyonu ile birlikte Türkiye‘de ve dünyada akıllı şehirleşme noktasında söz sahibi olan oyun kuruculardan biri olarak öne çıkıyor.

İstanbul merkez olmak üzere Ağrı, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Manisa, Sakarya, Samsun, Trabzon, Şanlı Urfa, Van ve Yalova bulunan bölge temsilcilikleri ile 100’den fazla Ar-Ge çalışanı ile çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Gündoğan, “Asis CT olarak, Araç telemetri Sistemleri, CCVT Sistemleri, Elektronik Denetleme Sistemleri, Elektrikli Scooter, Akıllı Otobüs Platformu ve Akıllı Şehir Platformu olmak üzere farklı akıllı şehir teknolojileri üzerinde yoğunlaşıyoruz.

Ayrıca belediyelerimizin hem ulaşım araçlarını hem de çevre ve enerji gibi diğer sensörlerden elde edecekleri veriler ile şehir hayatını kolaylaştıracakları bir akıllı şehir platformu üzerinde çalışıyoruz. Aynı zamanda şehirlere, akıllı şehirler odağında zengin bir seçenek havuzu sunmayı hedefliyoruz” dedi.