Dolar ve Avro gibi paraların Türk Lirası karşılığı değeri hesaplanırken çapraz parite fiyatlamaları dikkate alındığından fiyat oynaklıkları bizi bazen yanıltabilir.

Örneğin USD/TL yükseldiğinde bunu Türk Lirası değer kaybediyor şeklinde algılayabiliriz. Aslında EUR/USD paritesinin ciddi bir düşüş göstermesinin etkisinden kaynaklanabileceğini göz ardı edebiliyoruz. Şu aralar buna benzer bir etki olduğundan EUR/USD hareketlerine iyi odaklanmak lazım.

Biz de sizlere alternatif takip etmeniz gereken bir başka üründen bahsedeceğiz. Öyle ki düşerse TL değer kazanıyor, yükselirse de TL değer kaybediyor diye düşünebiliriz. Bu ürünün adı döviz sepetidir.

Yandaki grafik döviz sepeti grafiğidir. %50 USD+%50 Avro baz alınarak hazırlanmıştır. Döviz sepeti dövizin trendi konusunda ilk net sinyalleri verecek olan yerdir.

Yukarıdaki grafiğe göre; Risk göstergesi RSI alım için nisbeten riskli bölgelerde olunduğunu 3,1740 desteğine kadar beklemenin daha doğru olabileceğini söylerken, diğer göstergeler olağanüstü yaşananlar nedeniyle çok sağlıklı olmadığı görünümü vermektedir. Şimdilik kırmızı çubukların bolluğu satış eğilimini yansıttığından alırken dikkatli olunmalı mesajı vermektedir. Diğer önemli desteğimiz 3,1270 civarındadır. 3,2300 seviyelerinin ise güçlü bir direnç bölgesi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Saygılarımla,

Hikmet Baydar

www.3-goz.com

 

Sektörüm Dergisi 68. Sayı