seo-hatalari-makale-gorseli

SEO yani arama motoru optimizasyonu belirlenen kelimelerde Google’ gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek için yapılan işlemleri tanımlayan yabancı bir terimdir.

SEO terimi Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulmuştur.

Geçmişte oldukça basit işlemler ile gerçekleşen bu optimizasyon günümüzde gelişen teknoloji, firmalar arası rekabet gibi etkenlerden ve özellikle Google’ın kendi algoritmasında yaptığı iyileştirmeler sebebiyle çok karışık bir süreç haline aldı.

Seo, bir çok arama motorunda üst sıralarda yer almak için yapılsa da günümüzde dikkate alınan ve önemsenen tek site Google’dır. Bunun sebebi ise oldukça basittir çünkü Google arama motoru pazarının %93 gibi büyük bir bölümünü elinde tutmaktadır.

Ülkemizde ise bu Pazar payı %95 gibi bir oran ile daha yüksektir. Geriye kalan %5’lik pay ise Yandex, Bing, Yahoo, Duckduckgo ve Yaani gibi arama motorları tarafından bölüşülmüştür.

Bu günkü konumuz ise günümüz de seo çalışmaları yaparken doğru sanılan fakat artık yararı olmayan hatta yanlış yapıldığında web sitelerinin sıralamasında zarar veren işlemlerdir.

Özet Bölümü

Sadece Yüksek Hacimli Kelimelere Odaklanmak  

Günümüzde yapılan en büyük seo hatalarının başında yanlış kelimelere odaklanmak gelmektedir. Örneğin sitenizde iphone telefon satıyorsanız hedefleyeceğiniz kelime “ iphone” olursa bu çöpe atılan para ve zaman olacaktır.

seo-da-yuksek-hacimli-kelimeleri-hedeflemek-gorseli

Evet aranma hacmi çok büyük bir kelime ama siz iphone telefon satıyorsunuz. Hedefiniz iPhone satın almak isteyen kişiler olmalı. İphone satın almak isteyen kimse arama motorlarında “ iphone” şeklinde bir arama yapmaz.

Bu sebeple uzun kuyruk dediğimiz kelimelere odaklanıp genele değil sizi arayanlara ulaşmaya çalışılmalısınız. Örneğin “128 gb iPhone7” gibi hedef kelimeler seçebilirsiniz.

Backlink Satın Almak

Pagerank Google algoritmasının temelidir ve web sitenize başka web sitelerinden verilen geri bağlantılar yani backlinkler üzerinden uygulanan bir puanlama sistemidir.

Google kaldırdık diye açıklama yapmış ve artık pagerank puanlarını göstermiyor olsa bile sıralama faktöründe çok önemli bir kriterdir. Geçmiş ile kıyaslandığında Google yapay zekası geri linklerin organik mi yoksa toplumu yapıldığını çok rahatlıkla anlıyor ve geri linklerin tamamen organik olmasını istiyor.

Bu konuda da oldukça ciddi yaptırımlar uyguluyor. Geçmişte çok fazla kişinin yaptığı backlink paketleri satın alıp bir anda binlerce forum sitesinde, dizinde veya sosyal medya sitelerinde imleme gibi işlemler günümüzde web sitelerine sadece zarar vermektedir.

Öyle ki bir çok web sitesi bu şekilde yapılan kötü seo çalışmaları sebebiyle Google’dan büyük cezalar bile alabilmektedir.

Backlink satın almak yerine doyurucu ve ziyaretçilerinizi tatmin edici içerikler oluşturun. Bu sitenizin yükselmesinde çok daha faydalı olacaktır.

İçerikte Hedeflenen Kelime Şu Kadar Geçsin         

Evet içeriğinizde arama motorları için hedeflenen kelimenin birkaç kez geçmesi gerekiyordu ama günümüzde en iyi seo çalışması arama motorları için değil ziyaretçiler için üretilen içeriktir.

Google kullanıcıların bir içeriğe verdiği değeri dikkate alıyor kendi içeriğe bir puan vermiyor. Yani sizin yapmanız gereken ziyaretçileriniz için açıklayıcı, anlatıcı bir dil kullanarak içeriklerinizi oluşturmak olsun. Hedef anahtar kelimenizi bilmem kaç kez makale içinde geçirmeye çalışmayın.

Site Hızını Küçümsemek

Hız Google için çok önemli bir ölçüttür. Çünkü ziyaretçiler yavaş sitelerde zaman geçirmiyor. Bu sebeple site hızını küçümsemeyin. Belli aralıklarda sitenizin hızını kontrol edin. Sitenizin hızını  https://developers.google.com/speed/pagespeed/ linkindeki ücretsiz Google aracını kullanarak yapabilirsiniz. Site hızı testinde hedefiniz %85 ve üzeri olmalıdır.

Mobil Uyumsuz Site Tasarımları

2018 yılında mobil cihazlardan yapılan aramaların masaüstünü geçtiğini biliyormusunuz? Üstelik bu oran 2009 senesinden beri her gün daha da artarak devam ediyor. Böyle bir ortamda eğer siteniz mobil uyumlu değilse büyük bir trafik ve ziyaretçi kaybınız var demektir.

Yanlış SEO Firmaları ile Çalışmak

Birçok firma bu konuda kime güveneceğini bilmediğinden seo firmalarının sözlerine kapılarak yanlış seo firmalarıyla çalışıp hem zamanlarını hem de paralarını kaybetmiştir. Evet, bilinen büyük seo firmaları küçük işletmeler hatta çoğu kobi için oldukça yüksek maliyetlidir.

Bu yüzden maalesef diğer lokal seo firmalarından biriyle yada freelancer arkadaşlar ile çalışmak zorunda kalıyor.

Tabiki çok başarılı seo veya freelancer arkadaşlar var. Ancak konuya hakim olmayan kişiler içinden seçim yaparken öncelikle çalışacağınız firmanın referanslarını incelemeyi unutmayın.

Eğer bir firma sitenizi incelemeden analiz etmeden size 1 sıra sözü veriyorsa onlardan uzak durmakta fazlasıyla yararınıza olacaktır.

Birkaç Öneri Daha
  • Her sektörün dinamikleri ayrıdır. Bunu dikkate almadan yapılacak çalışmalarda başarılı olma imkanı düşüktür.
  • Her sektörün ihtiyacı farklıdır. Sektöre göre içerik hazırlamalısınız. Örnek tıp sektöründe içerikler blog yazıları şeklinde tüketilir. Fakat zayıflama sektöründeyseniz ihtiyacınız olan video içeriktir.
  • Kullanıcı deneyimi diye bir gerçek var sitenizin temelinde kullanıcılar olmak zorunda. Ne sizin zevkleriniz veya düşünme yapınız nede arama motorları. Kullanıcıyı dikkate alın analiz edin ve inceleyin.
  • Sosyal medyayı dışarıda bırakmak… Sosyal medyada olmak, paylaşım yapıp yorum almak başkalarının size güvenini arttıran konulardandır. Seo çalışmalarında sosyal medyanın her nimetinden fazlasıyla faydalanmak gerekir.

Yukarıda saydığım maddeler seo çalışmaları sırasında firmaların yaptığı en büyük hataların başında gelenlerdir. Günümüz de gerçekten daha planlı, daha verimli ve daha gerçekçi çalışmak gerekiyor. Gelecekte başarılı siteler kullanıcıya özel içerik üreten, hızlı web siteleri olacaktır.

Sonraki sayıda görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın..

Sektörüm Dergisi dışında vakit buldukça farklı mecralarda SEO ve dijital pazarlama konusundaki yazılarım ile tecrübelerimi paylaşarak Arama motoru optimizasyonu konularında meraklılara yardımcı olmaya çalışıyorum. Seolog SEO firma sahibi Ekrem Karataş'ın verdiği hizmetler; Marka Danışmanlığı · Grafik Tasarımı · Dijital Pazarlama · BT Danışmanlığı · Reklam · Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) · Arama Motoru Pazarlama (SEM) · E-posta Pazarlama · Kurumsal Fotoğrafçılık · Web Tasarımı.