dijital-pazarlama-ile-bir-adim-one-gecin

Şirketler genel olarak doğrudan satışa odaklanırlar. O yüzden fuarlar, hedef kitle iletişim bilgilerinden veya çevremizdeki kişiler üzerinden yeni müşteri portföyü oluşturmaya çalışırlar.

Aslında işe en son ve en zor olan bölümden başlarlar. Bunun için basılı materyal (katalog vb) doğru satış personeli (sektörü ve piyasayı bilen) ve satış faaliyetleri için gerekli donanım ve ödemeleri yapmak için de bir fona ihtiyaç vardır.

Pazarlama ise önce doğru hedef kitle tanımını yapar. Bunun için şirketin her kesiminin görüşü alınır. Müşteri sektörü, yaş grubu, cinsiyeti veya şirketlerin ölçek büyüklüğü gibi bir sürü konu hakkında veriler değerlendirilir.

Daha sonra hedef kitlenin nasıl dikkatini çekeceği konusunda senaryolar, projeler üretir. Konferanstan tutun, reklamlara kadar bir sürü alternatif değerlendirilir.

dijital-pazarlama-reklam-performansi

İşte dijital pazarlama bu aşamada devreye girer. Sosyal medya anketlerinden tutun, hedef kitle davranış ve tercihlerine kadar birçok veriyi toplar ve değerlendirir.

En önemlisi, hedef kitle firmayı ve ürünleri alma isteği duyduğu zaman satış ekibinin önünde almaya razı bir müşteri kitlesi olacaktır. Oysa müşteriye gidildiğinde henüz alım kararı söz konusu değildir.

Dijital pazarlama çok geniş ve güncel bir kavramdır. Eğer kullanılmaz ise, rakipleriniz Pazar payınızı elinizden alabilir.

Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre 2020 Ağustos ayı verilerine göre hanelerin evden internete erişimi %90’ın üzerine çıkmış durumda.

Yani dijital pazarlamayla neredeyse girilmeyecek hane kalmamış gibi.

Dijital pazarlama daha fazla potansiyel müşteriye, daha doğru bir kitleye, daha hızlı ve daha etkili ulaşmak için işe yarayan stratejiler bütünüdür.

Dijital pazarlamada reklam performansları net değerlerle ölçülebilir, doğrudan spesifik bir kitleye hitap edilebilir ve potansiyel müşteri ile karşılıklı iletişim kurulabilir. Kaldı ki sonuçları net bir şekilde de ölçülebilmektedir.

Dijital pazarlamanın boyutları çok geniştir. Bazıları bütçe gerektirmediği gibi bazıları için bütçe ayrılması gereklidir. Burada önemli olan hedef kitledir. Doğru seçilmediği takdirde istenilen sonuç elde edilemeyecektir.

Örneğin distribitör, toptancı, franchise vb. arayışlarda net olmak gerekmektedir. Tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi dijital pazarlamada da hedef kitlenin doğru belirlenmesi hayati önem taşımaktadır.

Dijital pazarlama içerisinde, en popüler arama motorları için optimize edilmiş, mobil uyumlu ve profesyonel çözüm sağlayan web siteleri oluşturma, e-ticaret sitesi yazılımı, mobil uygulamalar, Google Adwords, ve sosyal medya mecralarında gerekli sayfaların oluşturularak hedef kitleye uygun paylaşımların planlanması yani sosyal medya pazarlaması, arama motoru optimizasyonu (SEO),  toplu email ve sms gönderimi gibi birçok farklı enstrüman bulunmaktadır.

Bu enstrümanlar sizleri potansiyel müşterilerinize hem daha ucuz hem de daha etkin bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır.

Eğer siz dijital pazarlamaya önem vermezseniz, önem verenler sizin müşterilerinize ulaşacaktır. Burada önemli olan hangi aracı hangi hedefle kullanacağınızdır. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Görüşmek dileğiyle…