Data-Cctv-Otomasyon Sistemlerinde Ag Parafudr

Zayıf akım sistemleri; gündelik hayatımız mal ve can güvenliğimizi teslim ettiğimiz, sürdürülebilir ve kesintisiz çalışmalarının çok önemli olduğu sistemlerdir.

Cctv kamera , güvenlik ve otomasyon sistemleri yıldırım ve şebeke darbeleri karşısında da en sık devre dışı kalan sistemlerdir.

Örnek olarak şehrin her yerini saran mobese sistemlerinin ne kadar sık arıza yaptığını biliyor musunuz?

Ya da bir fabrikanın, tesisin en stratejik noktası olan otomasyon sisteminin nanosaniyeler mertebesinde gelen bir darbeyle devre dışı kalabileceğini?

Ekonomik açıdan oldukça pahalı sistemler ani aşırı gerilim darbeleri nedeniyle defalarca devre dışı kalıp, yenilenmek zorunda kalıyor.Ekonomik boyutunu bir kenara bırakırsak insanların can, tesis ve iş güvenliği penceresinden durumu değerlendirdiğimizde bu sistemlerin sürdürülebilir olması kesinlikle sağlanmalıdır. Bu nedenle data, koaksiyel ve enerji hatlarını mutlaka aşırı gerilim koruyucular ile koruma altına almamız gerekmektedir.

Data Centerların Yıldırım ve Ani Aşırı Gerilimlerden Korunması

Boyutları küçülen elektronik cihazların çalışma gerilimlerinin küçük voltlar mertebesine inmektedir.

Tarihsel gelişim sırasına göre vakum tüplü lambalı cihazlardan transistörlü yapıya ve entegre devrelere geçiş sürecinde cihazların elektronik kartlarında kullanılan kompanentlerin çalışma gerilimlerinin 3000V lardan 24 voltlara ve 5V DC gerilimlere doğru bir düşüş meydana geldiği hepimiz tarafından bilinmektedir.

Dolayısı ile süreç içerisinde hassasiyeti artan elektronik cihazlara doğru bir geçiş söz konusudur.

Elektrik enerjisinin anahtarlanması anında yük çeşidine bağlı olarak (endüktif yükler) oluşan gerilimlerde veya tabiat olaylarında yıldırım deşarjında (200 kA’ler) bu teknolojik gelişmeye paralel boyutlarda küçülmeler ya da indirimler söz konusu olmadığından, sistemlerimizi ve ekipmanlarımızı bu olumsuz etkilerden korumak için gerekli koruma elemanları ile donatmakmalıyız.

Kamera ve otomasyon sistemi 24 – 48 volt mertebesinde gerilimle çalışırken bu değerlerin 20 katında ani darbeler tüm sistemleri devre dışı bırakabilir.

Data centerlar bir tesisin beynidir, bilginin son derece önemli olduğu bir noktada tüm sistemin bu nedenden devre dışı kalması gerçekten bir firma için çok büyük ve telafisi zor bir kayıptır.

Peki Sistemlerimizi Nasıl Korumalıyız?

Bilinen darbe karakteristiklerimiz 8/20 mikrosaniye ve 10/350 mikrosaniye olmak üzere temel 2 çeşide ayrılmaktadır. TSE 62305 normları ve IEC 61643 normları ışığında uygun test değerlerinde Class 1,2,3 korumasını kademeli olarak sağlamalıyız.

Tüm sistemlerde enerji, data ve koaksiyel hatlar çift yönlü olarak mutlaka koruma altına alınmalıdır. Enerji korumaları sisteme paralel bağlanırken, data ve koaksiyel korumalar ise sisteme seri olarak entegre edileceklerdir.

Kamera sistemini ele alırsak, ilk başta kamera sisteminin enerji aldığı panoya (genellikle monofaze sistemlerdir) class 1+2 10/350+8/20 eğrilerinde koruma sağlayan Spark Gap teknolojili min 50 ka koruma kapasiteli ürünleri kamera ana enerji panosuna yerleştirmeliyiz.

Bu noktadaki bağlantımızı min.16 mm2 kesitli kablo ile gerçekleştireceğiz.
Daha sonra kamera yanında bulunan kamera son nokta kutusunda hassas enerji koruma yapmamız gerekmekte ve buraya VF230 özellikli class 3 enerji koruma ürünün yerleştirmeliyiz.

Enerji korumasından sonra kameranın cinsine göre CAT ya da BNC girişlerine uygun koruma ürününü adapte edip seri bağlantı sağlayarak kameramızı koruma altına almalıyız.

Otomasyon sistemlerinde ise sistem sürekli gerilimi baz alınarak ve Up koruma seviyesi belirlenerek ilk olarak uygun ürünü seçmekle yükümlüyüz. 5V,12V,24V,48V..230V şeklinde hassas enerji koruma sınıfları bulunmaktadır.

Örneğin bir Plc koruması yapacaksak Plc’ye giren hatların hepsinden önce bir yıldırım bariyeri seri olarak entegre edilmelidir. Burada ürünlerin akım karakteristikleri, Plc’nin özelliği ürün seçiminde önem arz etmektedir.

Data centerlerda her cat 6 enerji hattına mutlaka koruma yapılmalıdır. Sistem yapısına göre kabloların aktarım hızına uygun ürün seçilmelidir. Ana enerji panosu, cat5-6- RJ45 Hatlar, priz çıkışları, telefon santralleri de korunmalıdır.

Kartlı geçiş sistemleri, haberleşme modülleri, Dvr sistemleri, görüntü izleme merkezleri aşırı gerilim ve yıldırıma karşı korunmalıdır. Obo Bettermann bünyesinde 2700 farklı vardır. Uzman mühendis desteği ile ücretsiz keşif ve sistem tasarımı hizmetimizden bu çerçevede yararlanabilirsiniz.

makale:Serdar Aksoy/elektrik mühendisi

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle…