covid-19-neler-getirdi

Değerli dostlarım merhaba,

Tüm dünyada gözle görülmeyen ama herkesin ortak düşmanı olan Korona (Covid-19) salgını beraberinde ölümleri, sağlık sistemlerinin çöküşünü, ekonomilerin rayından çıkışını ve devam eden süreçte yaşanılacak büyük sıkıntıları getirmeye devam edecek gibi duruyor.

Yaşanan süreçte; büyük ekonomisi ve silahlanma gücü ile dünya liderliğine soyunan, kendinde dünya düzenini değiştirme hakkı gördüğü için dilediği planları yapabilecek kudrette olduğunu iddia eden devletlerin, gözle görünmeyen bu düşman karşısında ne kadar zayıf duruma düştüklerini görmüş olduk. Dünyada artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı apaçık ortaya çıkmaya başladı bile.

Değerli dostlarım, uzun zamandır yeni dünya düzeni diye bir tabir kullanılıyor. Buna göre; ülke haritalarında değişimlerin olacağı, ekonomilerde farklılıkların yaşanacağı, dijital para kullanılacağı, bunların yanı sıra söylentisi dolaşan birçok komplo teorisini de mutlaka duymuşsunuzdur.

covid-19-sonrasi-sanayi-ve-ekonomi

Hatta son dönemde yaşanan ticaret savaşları, bu başlangıcın ilk adımı olarak yorulmuştu. Covid-19 salgını ile gelişmeler farklı bir yönde ilerleyecek gibi görünse de, bu yaşanan durum sebebiyle, derhal harekete geçilecek günlere doğru yol alıyoruz.

Türkiye açısından duruma bakacak olursak; salgın ne yazık ki can almaya devam edecek gibi duruyor. Bu sıkıntılı durumun haziran ayı sonuna kadar sürebileceği otoriteler tarafından ifade ediliyor.

PEKİ AMA YA SONRASI?

Sonrasında bence alınan tüm önlemler devam ettirilmeli, temkinli ve tedbirli olmaya özenle azami dikkat etmeliyiz. Diğer yandan en önemlisi ise ekonomimizde neler olabileceği konusunda öngörülerin tutarsızlıklarla dolu olması sebebiyle kaygı taşımaktayım.

Birçok sektör mücbir sebep dolayısıyla bazı teşvikler ve tavizler aldı. Hatta yazımı hazırlarken enerji dağıtım sektörünün de bu kapsama alındığını öğrendim. Tüm bunlar ekonomide istikrarın bozulacağı, çarkların dönmekte çok zorlanacağı anlamı taşımaktadır.

Değerli dostlarım, sektörel olarak sanayide üretimlerin düştüğü bir dönemdeyiz. İhracat olarak da aynı kaygılarla bir süre böyle devam edeceğini görür gibiyim.

İşletmeler esnek çalışma modelini uygulamaya başladılar. İşletmelerin mali tabloları negatif yönde ilerleme kaydediyor. Hükümetin ekonomik önlem paketleri açıklanmasına rağmen, istenilen düzeyde destekler sağlanamayacağından endişeliyim. Burada önemli olan işletmelerin sürdürülebilirliği, hareketliliğinin sağlanmasıdır.

Dalgalı seyreden ekonomimizdeki bu yavaşlama, bana göre 2021 yılı ilk çeyreğine kadar sürecek. Bu durum aslında bütün dünyada büyük sıkıntıları beraberinde getirecek, belki de bir çok işletme kapılarına kilit vurmak zorunda kalacaktır.

Diğer ülkelerin yaşayacağı ekonomik daralma bizimkinden farklı değil. Hükümetler ekonomilerin dibe vurmaması için parasal başta olmak üzere, bir çok destek paketleri açıkladılar.

Herkes bu kötü sürecin hafif atlatılabilmesi, ellerinden gelenin en üst düzeyde yapmak için hedeflerini revize etmekteler. Aynı zamanda tüm dünyada oluşan bu hızlı küçülmenin getireceği büyük sorunların engellenebilmesi için planlar yapılıyor.

Bu sancılı süreçte tek isteğim ülkemizin kısa zamanda toparlanabilmesidir. Kısacası tüm dünya her şeye yeni baştan başlayacakmış gibi görünüyor.

Politikalar, ekonomiler, yönetim sistemlerinde olacak değişimler kaçınılmaz. Bunların hızla hayata geçirilmesi ve sonrasında neler olacağını hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Değerli dostları; olumsuz düşünmemek elimde değil ama yine de olumlu motivasyon yaratıp enerjimizi yüksek tutmak durumundayız.

En kısa süre içinde, virüs ile ilgili güzel, etkin bir tedavinin sonuçlarını görmeyi, ekonomilerin toparlanacağı ve insan oğlunun bu yaşanılanlardan ders çıkarmasını umut ederek, siz değerli dostlarıma sağlıklı mutlu bir gelecek diliyorum.

 

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.