coronavirus-test-cihazlari-ve-medikal-cihazlarin-korunmasi

Coronavirus, günümüzün en popüler, en korku duyulan ve en belirsiz konusu. Adeta dünyanın dönüşünü yavaşlatan, en gelişmiş ülkelerin ardı ardına, son yüzyılın en büyük toplu riski ile karşı kaşıyayız diye tarif ettiği virüs.

Covid-19 adı altında tanımlanan virüsün, kitlerinin kaç para olduğundan, günde kaç test yapılması gerektiğine kadar en derin detaylarına girildi ve her yönü, her gün, her ana haber, ara haber, haber programları, sosyal medya olmak üzere verildi.

Dikkat ederseniz bir konuya hiç değinilmedi: Test cihazları ve medikal cihazlar

Test cihazları olmadan hiçbir test kiti işe yaramıyor

Yani bir test kitinin sonucunu alabilmek için onu değerlendirecek bir medikal cihaza ihtiyaç bulunuyor.

Şu anda çok gerilere attığımız kanser konusunda ve diğer tüm hastalıkların testi de aynı şekilde benzer medikal test cihazlarıyla yapılmakta.

İşin görülmeyen tarafıysa şu: Medikal test cihazları genel olarak hassas elektronik kartlara sahiptir ve nötr-toprak voltajı 1V seviyesinde olmalıdır. Dünya’nın neredeyse tamamında nötr-toprak voltajını  1V seviyesine getirmekse imkansıza yakındır.

Bunun için çok çeşitli emekler harcanabilmekle birlikte net çözümü tektir: Nötr-toprak regülatörü.

Bu seviye tutturulmadığındaysa, ya 45 bin € değerinde cihaz arıza verir, Türkiye üretmediği için tamiri haftalar sürebilir ya da test sonuçları hatalı olabilir.

Bu ürün de ilginç bir şekilde sadece ülkemizde üretilmektedir.

İşin bir de hastalık teşhisinin konulmasından sonra hastane tarafı var. Özellikle coronavirus sebebiyle oluşan solunum sorunları ve kronik rahatsızlıklarla ilgili yaşam destek ünitelerine ihtiyaç duyulmakta.

Anlık enerji  kesintilerine bile tahammül olmadığından dolayı kesintisiz güç kaynakları ile beslenen bu üniteler, elektrik dalgalanmasına karşı da güç kaynakları tarafından korunuyor sanılmakta. Halbuki güç kaynakları sadece enerji gittiğinde 10 dakika gibi bir süre için enerjinin sürekliliğini sağlamakla görevlidir.

Kesintisiz güç kaynaklarına yüklenen bu gereksiz anlam, hem yaşam destek ünitesindeki hastaların yaşamını tehlikeye atmakta, hem de elektrik dalgalanmalarından kaynaklı hasarlarla milyonlarca dolar zarara sebep olmaktadır. Bu hasarlara güç kaynağının bizzat kendisinin arıza yapması da dahildir.

Yaşam destek üniteleri gibi anlık enerji kesintisine bile tahammül olmayan yerlerde mutlaka, yıldırım ve trafo patlaması dahil koruma yapan aşırı gerilim sönümleyiciler kullanılmalıdır.

Yine ilginçtir ki bu ürünler de ülkemizde üretilmektedir.

Sözün özü; önce testi yapan cihazın testi doğru yapması sonra yattığınız hastanenin yaşam destek ünitesinde yaşamınıza destek veren medikal cihazların çalışıyor olması gerekiyor.

Koca hastalıkları yenipte, elektrik yüzünden hasta olmak yakışmaz bize.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle…