Değerli Sektörüm Dergisi dostları; yılın son ayından hepinize merhaba.. Genellikle Aralık ayına girdiğimizde, yılın analizini yaparak sizlerle paylaşmaktaydım. Ne yazık ki; bunu bu ay sağlıklı ve reel olarak yapmakta zorlanıyorum.

Yazımı kaleme alırken, kelimeleri e analizden çok piyasa nabzını sunacak şekilde ifade etmeye çalışacağım. An itibariyle yaşadığımız ve yaşayacağımız olasılıklar üzerine değerlendirme ve bazı olumsuz gibi görünen ekonomik gelişmeleri  “panik olmadan” yürütmenin daha doğru olacağı yönünde öngörülerimi anlatmaya çalışacağım. Yazımı, bir önceki ay içinde hazırladığımdan, bunlara bir olasılık olarak bakmanızda fayda var. Bir süre daha devam edeceğini düşündüğüm dövizdeki hareketlilik sebebiyle bu uyarıyı yapmasam olmazdı.

Değerli dostlarım; bu yıl Nisan ayından başlayan ve ortasından itibaren hızla hammadde birim fiyatlanmalarında görülen artışlara paralel, dövizde görülen artış ile girdi maliyetlerindeki değişkenlik işletmelerde sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olacak seviyelere ulaştı.

Hal böyle iken, Kasım sonu ile hızla artan döviz göstergeleri sayesinde Aralık ayı içinde neler yaşanılabilr bunu birlikte göreceğiz işte onun için “panik yok” demek istedim.

Tüm dünyada pandemi süreci ile beraber başlayan ekonominin dalgalı seyri ve gerilmeler, ülkemizi de etkisi altına alan zorlu bir sürece girmemizi sağladığı görülmektedir. Nelerin bizleri beklediğini önceden tahmin edemez durumdayız.

Bekleyip görmekte fayda var diyorum. Kur artışının devamı olursa, önümüzdeki yılda bunun etkilerinin yılın ikinci yarısına kadar devam edeceğini rahatlıkla söyleyebilirim. Geçen yılın başında da sizlere böyle bir tahminde bulunmuştum ve bu yıl bunu yaşamış olduk. Tedbirli davrananların hasar kaydı çok yüksek olmadı fakat şimdiki tablo farklı dostlarım..

Bundan sonra piyasalarda durağan bir döneme girilebilir. Şirketlerin fiyat listeleri, çoklu dönem artışı içinde görülebilir hatta çok sık değişkenlikler gösterebilir.

Panik olmadan sakince izlemeye geçilmeli. Her hareketin sonrasında görülen rayına oturma sürecini beklemekte fayda olacaktır kanısındayım. Dünyayı etkisine alan bir enflasyon hareketi ile gelecek dünyasının ekonomik değerleri yer değiştirecek ve bir yeni düzen ile gelecek tekrar dizayn edilecektir.

Pandemi sürecinde bundan çokça söz etmiştim. Gelecekte yeni bir dünya düzeni planlarının uygulamaya geçileceği ve ekonominin dizayn edileceği ile ilgili sanırım önümüzdeki yıllarda tüm bu hareketlenmeleri yaşayacağız.

Geçmişte yaşanan kriz ortamlarına benzerlik gösterse bile farklılık taşıyan, bugün için üretmeye, çok çalışmaya ihtiyacımız var ve bunun üstesinden ancak bu şekilde gelebileceğimizi düşünüyorum.

Sosyal yaşantımızı etkileyeceği bir gerçek olan bu durumdan inancımız, umudumuzla çıkabiliriz ve bu yüzden “çok çalışarak üretmeye devam” diyorum. Sabırlı olmak, sağlıklı düşünmenin önceliğidir.

Umut dolu, sağlıklı bir seneye hep birlikte,

Saygılarımla

Opaş Paket Şalter Firmasında Genel Koordinatörlük yapmakta olan sayın Yılmaz Caymaz’ın Sektörüm Elektrik Aydınlatma dergisinde kaleme aldığı pazarlama, satış ve özgün içerikli makalelerimize bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Opas Cam Switch & Wascol Cooling System Yılmaz CAYMAZ Genel Müdür/General Manager Opas Paket Salterleri ve Soğutma Sistemleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.